Geithner ocenil reformní snahy nové italské vlády

Praha – Americký ministr financí Timothy Geithner dnes ocenil reformní snahy nové italské vlády a vyjádřil naději, že na nadcházejícím summitu Evropské unie se podaří prosadit návrhy na kroky vedoucí k řešení dluhové krize. Po schůzce s italským premiérem Mariem Montim Geithner řekl, že Spojené státy i celý svět mají zájem na tom, aby kroky evropských politiků vedly k posílení eurozóny.

„Svět může z pokroku posledních týdnů čerpat povzbuzení,“ řekl Geithner v Itálii. Monti na společném brífinku řekl, že Geithner o úsporná opatření jeho vlády projevil velký zájem. Řím podle něj bude s Washingtonem pravidelně komunikovat a v lednu by měl Monti navštívit Bílý dům.

Geithner nicméně po dnešní schůzce s Montim také zdůraznil, že Evropa potřebuje rozhodnou protikrizovou akci. A měla by také provádět potřebné reformy. O tom ale teď ví třetí největší ekonomika eurozóny své. Do reforem se sice zatím pořádně nepustila, už ale začala utahovat opasky. V neděli schválila tamní vláda balík opatření, která mají do rozpočtu přinést až 30 miliard eur. Už včera se tak celostátně zvedly daně z pohonných hmot a úspory se dotknou všech, třeba do penze budou lidé odcházet později a budou také platit vyšší daně z nemovitostí.

Mario Monti, italský premiér

„Itálie, která je silná, se přes úsporná opatření dostane a nakonec bude dlouhodobě růst.“ 

Timothy Geithner na návštěvě Itálie
Zdroj: ČTK/AP/Bruno Luca

Geithner byl spokojen i ve Francii

„S dosavadním postupem evropských lídrů v boji s dluhovou krizí jsme spokojeni,“ nechal se slyšet americký ministr financí po schůzce se svým francouzským protějškem Françoisem Baroinem. „Naše vztahy jsou pevné a produktivní a máme důvěru ve způsob, jakým se Francie spolu s Německem snaží vybudovat silnější Evropu,“ řekl.

Německo ale optimismus před klíčovým unijním summitem raději krotí. Na páteční schůzce podle nich možná k žádnému průlomu nedojde. Geither se během třídenní návštěvy Evropy zastavil v Německu a Francii, kde jednal s představiteli několika klíčových zemí eurozóny.

„Všichni máme stejné zájmy - ujistit se, že finanční krize skončí a najít způsob, jak znásobit společné úsilí k oživení ekonomiky, podpoře investic a vzniku nových pracovních míst,“ nechal se slyšet francouzský ministr financí François Baroin.

Geithner se v Paříži sešel s francouzským prezidentem Sarkozym, v Marseille s budoucím
španělským premiérem Rajoyem. Situaci v Evropě taky probral po telefonu s novým šéfem Evropské centrální banky Draghim i s ředitelkou Mezinárodního měnového fondu Lagardeovou.

Jean Leonetti varoval před možnou „explozí“ eura

„Situace je vážná. Euro může explodovat a Evropa se může rozdělit (…) Může to být katastrofa nejen pro Evropu, pro Francii, ale i pro svět,“ varoval francouzský ministr pro evropské záležitosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podpora biometanu se mění, stát chce rozhýbat výrobu

Letos se mění provozní podpora stanic na výrobu biometanu. Nově ji stát vyhlásí formou aukce, ve které uspěje žadatel o nejnižší dotace. Úřady tím chtějí rozhýbat rekonstrukce i nové stavby, neboť biometan by jako částečná náhrada zemního plynu mohl pokrýt desetinu tuzemské spotřeby. Podle oborového sdružení CZ Biom ale bude i tak těžké splnit plány, jejichž cílem je produkovat do roku 2030 půl miliardy metrů krychlových biometanu ročně.
před 10 hhodinami

Světové centrální banky podpořily šéfa Fedu

Vedoucí představitelé hlavních centrálních bank světa se postavili za šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella, kterému administrativa prezidenta Donalda Trumpa hrozí trestním stíháním. Společné stanovisko zveřejnila Evropská centrální banka (ECB), kterou vede Christine Lagardeová.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Inflace loni mírně zrychlila na 2,5 procenta

Za celý rok 2025 činila průměrná míra inflace 2,5 procenta, předloni byla o desetinu procentního bodu nižší. Ceny zboží vzrostly loni o 1,1 procenta, ceny služeb o 4,7 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V prosinci vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Důvodem růstu byly zejména ceny bydlení.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Trump uvalil 25procentní clo na země obchodující s Íránem

Země, které obchodují s Íránem, budou s okamžitou platností při obchodování se Spojenými státy podléhat celní přirážce ve výši 25 procent. Na své sociální síti Truth Social to oznámil americký prezident Donald Trump s tím, že toto nařízení je konečné a nezvratné. Íránem zmítají protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynuly stovky lidí. Trump nevylučuje, že Spojené státy proti Teheránu zasáhnou.
včeraAktualizovánovčera v 05:43

Zastrašování, řekl šéf Fedu o svém vyšetřování

Americké ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat šéfa centrální banky (Fed) Jeroma Powella. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa mu pohrozila obviněním za loňské výroky před Kongresem ohledně projektu renovace budov centrální banky, oznámil v neděli večer Powell. Vyšetřování označil za záminku. Trump si totiž přeje výrazně nižší úrokové sazby a Powella opakovaně kritizoval, že to nezajistil. Současný ministr financí Scott Bessent podle zdrojů serveru Axios prezidenta varoval, že vyšetřování vyvolává chaos a mohlo by mít negativní vliv na finanční trhy.
12. 1. 2026Aktualizováno12. 1. 2026

Před 35 lety dorazila do obchodů šoková terapie cenami

V lednu 1991 zažili lidé v obchodech šok. Po liberalizaci cen – s cílem přejít ze socialistického plánování na tržní hospodářství – se cenovky zboží v obchodech výrazně zvýšily. Citelné to bylo zejména u základních potravin. Ve státních kamenných obchodech, ještě nezprivatizovaných, se skokově zdražovalo. Prodej kupříkladu mléka či másla pak „v odvetě zákazníků" klesal natolik, že producenti museli zastavovat linky. Výrobci i soukromí obchodníci však reagovali na přemrštěné ceny rychle. Pivo, mléko nebo máslo se začalo prodávat například na ulici z nákladních aut za výrazně nižší ceny než u konkurence v prodejně. Lidé se tak rychle naučili, že skončil čas jednotných cen a také to, že se vyplatí hledat v dostupném okolí nejvýhodnější ceny. A to se jim hodí dodnes.
12. 1. 2026

S nástupem ledna služby zdražují, a to víc než jiné sektory

Analytici očekávají, že zdražování služeb bude i v letošním roce vyšší, než bude činit průměrná inflace. Znát už je to v ubytování a stravování, trend ale poznají například i zákazníci, kteří se chystají do kadeřnictví, na manikúru nebo kosmetiku. Někde za zdražením stojí vyšší nájmy provozoven, jinde vyšší povinné odvody na sociálním a zdravotním pojištění. Měsíc leden je pak znám tím, že ke zdražování dochází plošně.
12. 1. 2026

Zákazník chce SUV, regulace jdou proti trendu, zaznělo v Událostech, komentářích z ekonomiky

Trh s novými auty v Česku ožívá. Loni jich zákazníci koupili téměř 249 tisíc, meziročně zhruba o sedm procent víc. Stoupal i podíl vozů s alternativním pohonem, čistě elektrická auta ale představovala stále výraznou menšinu. O aktuálních trendech v automobilovém průmyslu, očekáváních pro rok 2026 i evropských regulacích v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali generální ředitelka AURES Holdings Karolína Topolová, výkonný ředitel sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl a generální ředitel zastoupení značek Toyota a Lexus pro ČR Martin Peleška. Debatou provázeli Jakub Musil a Tereza Gleichová.
11. 1. 2026
Načítání...