Evropská unie posiluje svou výraznou roli v českém exportu

Zprávy v 16: Podíl Evropské unie na českém zahraničním obchodu roste (zdroj: ČT24)

Zboží v celkové hodnotě 3,2 bilionu korun vyvezly v loňském roce české firmy do zemí Evropské unie. Význam evropského společenství tak pro tuzemský export dále rostl. Podíl EU na českém vývozu činí 83,2 procenta, meziročně o jeden procentní bod více. Data uveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

České podniky loni vyvezly do zemí EU zboží za 3,2 bilionu korun, což znamená meziroční nárůst o 249,2 miliardy korun. Zásadní část vývozu představují stroje a dopravní prostředky.

Pro české exportéry je významná nejen EU, ale hned sousední státy. Polovina veškerého českého vývozu totiž míří do okolních zemí. „V roce 2015 dosáhl podíl Německa na českém vývozu do EU 38,6 procenta, Slovenska 10,8 procenta, Polska 7,1 procenta a Rakouska 4,9 procenta,“ přiblížil ředitel odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Karel Král.

Evropská unie je naším přirozeným obchodním partnerem. Sdílíme společná pravidla, společný hospodářský prostor.
Radomír Jáč
hlavní ekonom Generali Investments

Zároveň Německo a Slovensko nejvíc ovlivnily meziroční přírůstek vývozu do EU. „Obchod s Německem se navýšil o 87,1 miliardy korun a se Slovenskem o 43,9 miliardy,“ dodala předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová s tím, že roli hrála i Velká Británie.

„Česká republika, ačkoli se v minulých letech snažila o nějakou diverzifikaci, aby se ten vývoz neorientoval pouze do Evropy, tak zatím příliš nevychází. V nejbližších letech nelze očekávat, že by se ten podíl vývozu směrem do EU nějak výrazně změnil,“ poznamenal analytik Akcenta CZ Miroslav Novák. Podle hlavního ekonoma Generali Investments Radomíra Jáče bude Evropská unie z podstaty věci vždycky naším hlavním partnerem, ačkoliv je racionální snažit se o diverzifikaci exportních trhů.

Mimo Evropskou unii směřoval vývoz v objemu 649 miliard miliard korun. Zhruba 14 procent z toho směřovalo do Spojených států, dvanáct procent do Ruska a přes devět procent do Švýcarska.

„Sankce se na vývozu do Ruské federace podepsaly a zároveň se podepsaly i na určité nejistotě například českých podnikatelů investovat do Ruska,“ zmínil Novák.

Jáč: Česko má obrovský podíl exportu jak v evropském srovnání, tak v celosvětovém měřítku (zdroj: ČT24)

Česko v exportu poráží Rakousko

Profil Česka jako exportní země potvrzují statistiky o celkovém vývozu Evropské unie, na kterém se podílí z 2,9 procent. „Z tohoto pohledu je významnější než Rakousko, což je zajímavé zjištění, protože rakouská ekonomika je větší než tuzemská,“ uvedl Jáč. Česko má totiž o desetinu procenta více než Rakousko a také dvakrát více než Slovensko (1,4 procenta). Polsko pak dosahuje 3,7 procenta a Německo tvoří čtvrtinu celkového exportu Unie. 

  • Vývoz do EU - 3,2 bilionu korun
  • Dovoz z EU2,28 bilionu korun

Česko od svého vstupu do Unie více zboží vyváží, než dováží. Růstem o 156,9 miliardy loni dosáhl dovoz do Česka ze států EU hodnoty 2,28 bilionu korun. Podíl Německa na celkovém importu Česka z EU činil 39,6 procenta. Následovalo Polsko s hodnotou 12,1 procenta, Slovensko s podílem 7,8 procenta a Rakousko 4,5 procenta.

Tuzemský export táhnou automobilky, zájem je o čelní skla aut (zdroj: ČT24)