Evropská komise vyšetřuje Mondelez kvůli omezování soutěže. Firmě patří i české sladkosti

Evropská komise (EK) začala vyšetřovat, zda americký výrobce cukrovinek Mondelez neomezoval hospodářskou soutěž na několika národních trzích s čokoládou, sušenkami a kávou. Unijní exekutiva to ve čtvrtek oznámila v tiskové zprávě. Do portfolia amerického potravinářského giganta spadá mnoho globálních i regionálních značek, například čokoláda Milka, sušenky Oreo, z českých také Fidorka nebo Kolonáda.

„Zahajujeme formální vyšetřování, abychom zjistili, zda Mondelez mohl na dotčených trzích omezovat volnou soutěž různými způsoby, které omezují obchodní toky a v důsledku vedou ke zvýšení cen pro spotřebitele,“ uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Komise má podezření, že skupina Mondelez mohla se svými produkty omezovat paralelní obchod mezi některými členskými státy prostřednictvím jednostranných dohod a postupů, stojí v tiskové zprávě.

Mondelez tímto způsobem mohl bránit obchodníkům v tom, aby jeho produkty nakupovali v těch unijních zemích, kde stály nejméně. Místo toho je mohl dodávat na trhy, kde byla cena vyšší. To mohlo mít podle Evropské komise za následek účtování vyšších cen na úkor spotřebitele a snížení rozmanitosti nabídky produktů.

Firma působí ve 165 zemích světa a je jedním z největších producentů čokolády, sušenek a kávy v Evropské unii. Firma se v roce 2012 oddělila od potravinářské skupiny Kraft. Do jejího portfolia patří značky jako Milka, Oreo, BeBe Dobré ráno a bonbony Halls. Dále také značky Brumík a TUC nebo na českém trhu známé značky Fidorka, Figaro, Kolonáda, Miňonky a Zlaté. V České republice má podnik továrny v Opavě, Lovosicích a Mariánských Lázních.