ERÚ spustí podporu obnovitelným zdrojům

Nařízení vlády o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů vyšlo ve Sbírce zákonů. Podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) tak už Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) nic nebrání ve vydání cenového rozhodnutí na výplatu podpory pro podporované zdroje. Vedení ERÚ následně potvrdilo, že podporu obnovitelným zdrojům přizná, uvedla Česká televize. Místo předsedkyně Aleny Vitáskové, která je na dlouhodobé dovolené v zahraničí, jí podepíše místopředseda ERÚ.  A pokud by se tak přece jen nestalo, má MPO podle svého ministra Jana Mládka (ČSSD) připraven záložní plán.

„Zveřejněním ve Sbírce zákonů nabylo nařízení vlády účinnosti a doufám, že Energetickému regulačnímu úřadu tak už nic nebrání vypsat cenové rozhodnutí na výplatu podpory pro podporované zdroje energie,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Vláda nařízení schválila minulý týden. Materiál by měl Energetickému regulačnímu úřadu umožnit vypsat podporu pro většinu výrobců energie z obnovitelných zdrojů (OZE) pro příští rok. Má jít až o 42 miliard korun.

ERÚ v polovině listopadu rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR pro příští rok vyplacena podpora nebude, protože by tím překročil zákon. Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková na začátku prosince uvedla, že úřad podporu na příští rok nevypíše, dokud ji neschválí Evropská komise. To by se podle dřívějšího vyjádření ministra Mládka mělo stát zřejmě mezi únorem a dubnem příštího roku.

Vláda se už jednou situací kolem výplaty podpory OZE na příští rok zabývala, 2. prosince schválila vládní usnesení, které mělo výplatu umožnit. ERÚ to ale tehdy odmítl učinit s tím, že materiál situaci vůbec neřeší. Mládek tehdy v reakci řekl, že řešení pro vyplacení podpory obnovitelným zdrojům na příští rok se v každém případě najde.

Podpora zatím jen pro existující zdroje

V pracovní verzi dokumentu ERÚ počítá s tím, že vypíše podporu pro existující zdroje. „Pracujeme s tím, že Evropská komise skutečně tu podporu posuzuje jako existující, jak tvrdí ministerstvo průmyslu a obchodu. My ty informace nemáme,“ uvedl minulý týden Chvojka.

Pokud podle něj v budoucnu Komise prohlásí, že měla být podpora obnovitelným zdrojům mezi lety 2006 a 2012 posuzována jako nová, bude cenové rozhodnutí vlastně neplatné. Podporu ale ERÚ nevypíše pro zdroje, které se budou připojovat v příštím roce, dokud ji neodsouhlasí Evropská komise.

Podle Aliance pro energetickou soběstačnost je zveřejnění pracovního textu sice „na první pohled pěkné gesto“, chce však, aby ERÚ vydal finální rozhodnutí. Podle výkonného ředitele aliance Martina Sedláka poškozuje kauza celý obor šetrné energetiky. 

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24/Thinkstock

V pracovním návrhu cenového rozhodnutí úřad výslovně píše, že má jít o podporované zdroje energie, přičemž podpora „se považuje za existující“. „Stejně jako je poskytovatel veřejné podpory odpovědný za její poskytnutí či neposkytnutí, tak je i její příjemce odpovědný za její čerpání, a to i v případech, kdy se jedná o nedovolenou veřejnou podporu,“ dodává v rozhodnutí úřad.

Pokud by však ERÚ podporu pro obnovitelné zdroje nakonec přece jen nevypsal, má MPO připravený záložní plán, potvrdil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Je sice podle něho podněkud těžkopádný, ale je to jediné možné řešení v takovém případě, uvedl.

V jistém smyslu bychom obešli ERÚ a vypláceli pouze zálohy. Bylo by to na 80 procent sumy, což je věc, která by měla umožnit fungování většině těch zdrojů a měla by umožnit i splácení úvěrů, o které také běží. Ale podotýkám, že by to bylo administrativně daleko složitější.
Jan Mládek

Pokud by podpora nebyla, hrozí mnohým insolvence

Dosavadní postup Energetického regulačního úřadu poměrně ostře opakovaně kritizovali zástupci oborových asociací. Například Česká průmyslová fotovoltaická asociace v pondělí uvedla, že podporu je třeba vypsat ještě do konce roku, jinak dojde ke škodám, které zasáhnou nejen obnovitelné zdroje, ale také banky nebo zemědělství.

Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha zase před časem prohlásil, že kdyby se o penězích rozhodlo až v příštím roce, znamenalo by to pro mnohé zemědělce, kteří provozují bioplynové stanice, insolvenci.