Rusové si opět hrají, říká o konci ropy pro Česko v Družbě Bartuška

Události: Přerušení dodávek ropy (zdroj: ČT24)

Do Česka přestala téct ropa z ruského ropovodu Družba, sdělil mluvčí rafinérské společnosti Orlen Unipetrol Pavel Kaidl. Podle státního provozovatele ropovodů, společnosti Mero, není zásobování ohroženo, pokračují dodávky západní cestou a jsou připraveny zásoby ze státních rezerv. Většina států EU přestala ruskou ropu kupovat po začátku invaze na Ukrajinu, ve čtvrtek 5. prosince skončí výjimka pro Česko. Zvláštní zmocněnec pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška se domnívá, že Rusko dovoz suroviny přerušilo schválně.

„Ropovodem Družba k nám v tuto chvíli neteče ropa,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Podle něj nehrozí případný nedostatek ropy pro potřeby domácností a firem, protože stabilně pokračují dodávky přes italský ropovod TAL.

Tiskové oddělení společnosti Transněfť, která je ruským monopolním provozovatelem ropovodů, odpoledne informovalo, že dodávky ropy ropovodem Družba přes ruské území probíhají normálně.

Vláda navíc na Vlčkův návrh schválila, že v případě dlouhodobějšího omezení dodávek z Družby půjčí stát společnosti Orlen Unipetrol 330 tisíc tun ropy z nouzových zásob, což vystačí více než na měsíc provozu rafinérií. V případě potřeby je stát připraven uvolnit i další část zásob, dodal Vlček.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zdůraznil, že Česko má pro podobné případy zásoby strategických surovin na devadesát dnů. „V této chvíli to závažný problém není,“ prohlásil.

„K čerpání této zápůjčky dojde, pokud se v nejbližších dnech opět nerozběhne ropovod Družba. To znamená, že český trh bude i nadále zásobován a není důvod ke spekulativnímu zvyšování ceny pohonných hmot,“ řekl v podvečer šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. „Pokud k zápůjčce dojde, bude se do našich zásob poté vracet jiný druh ropy, již ne ruská,“ dodal.

Podle ministra zatím stále není jasné, z jakého důvodu ropa z Ruska neteče. „Jsme v kontaktu se všemi relevantními aktéry,“ zdůraznil Vlček. Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Marek Vošahlík pak připomněl, že Česko už podobnou situaci zažilo v roce 2019, kdy byla ropa přes ropovod Družba kontaminována. Ropa netekla z Družby dva měsíce.

Provozovatel situaci prověřuje

Zastavení dodávek přes ropovod Družba potvrdila i společnost Orlen Unipetrol. Z preventivních důvodů už požádala Správu státních hmotných rezerv (SSHR) o předjednání půjčky ropy z hmotných rezerv státu pro zajištění kontinuity výroby a dodávek pohonných hmot. „V současné chvíli výroba pohonných hmot probíhá bez přerušení a jejich dostupnost na českém trhu není ohrožena,“ řekl Kaidl.

Česká vláda již dříve oznámila, že nebude usilovat o prodloužení výjimky z evropského zákazu na dovoz ruských ropných produktů. Platnost výjimky skončí 5. prosince. Zákaz dodávek byl schválen v rámci sankcí, které Evropská unie uvalila na Rusko kvůli jeho agresi vůči Ukrajině, výjimku ze zákazu dostaly kromě Česka také Slovensko a Maďarsko.

Provozovatel ropovodu státní podnik Mero situaci kolem Družby prověřuje. „Na obdobné situace je Česko připraveno v rámci zásob Správy státních hmotných rezerv. Pro případy krátkodobého výpadku zásobování jsou k dispozici strategické zásoby ropy a ropných produktů, které pokryjí fungování státu po dobu 90 dní. Zásobování západní cestou, tedy z ropovodů TAL a IKL, běží bez problému,“ uvedla Putzová.

Zastavení dodávek podle Mera přitom nesouvisí s koncem výjimky ze zákazu dovozu ropných produktů z ruské ropy, která vyprší 5. prosince. Zákaz se totiž podle firmy vztahuje na výrobky z ropy, jako jsou například nafta a další produkty, nikoli ale přímo na dovoz ropy.

Analytici neočekávají nedostatek či růst cen

Dosud ropa tekla do Česka ze dvou hlavních zdrojů. Jedním z nich je ropovod Družba, kterým proudí ropa z Ruska. Jeho podíl na dodávkách loni činil 58 procent. Další část ropy přitéká z německého ropovodu IKL, který navazuje na italský ropovod TAL.

Stát do budoucna počítá s navýšením dodávek z ropovodu TAL. Mero loni spustilo práce na rozšíření TAL. Projekt za přibližně 1,6 miliardy korun má od příštího roku zajistit zvýšení kapacity pro Česko o čtyři miliony tun ropy ročně, do země tak bude možné ropovodem dodat až osm milionů tun za rok. Česko by se tudíž mohlo podle současných plánů státu zcela odstřihnout od ruské ropy.

Ropovod TAL začíná v Terstu, kam se ropa dováží z více zemí a kontinentů. Největší podíl tvoří dodávky z oblastí okolo Kaspického a Černého moře, USA a Afriky.

„Nehrozí, že by byl nedostatek ropy,“ prohlásil analytik XTB Jiří Tyleček. Česko by dokázalo řešit i případ, kdyby Družbou už žádná ropa nikdy nepřitekla, řekl. K příčinám uvedl, že je možné, že Rusko jednoduše zavřelo kohoutky, nevylučuje ani sabotáž. „Je docela zvláštní, že se to děje takhle v prosinci, v podstatě jsme na samém konci období, kdy chceme ruskou ropu z Družby odebírat,“ podotkl Tyleček.

Studio ČT24: Analytik Tyleček k přerušení dodávek ropy Družbou (zdroj: ČT24)

„Rusové si opět hrají, klasika,“ domnívá se zvláštní zmocněnec pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška s tím, že „ropa stále teče na Slovensko a do Maďarska“. Podle něj je to „vzkaz z Ruska“ a Česko v tuto chvíli musí „Rusku vzkázat, že nevidíme jediný důvod se strachovat – máme zásoby, ropovody ze západu a nevidíme žádný důvod s nimi (s Ruskem) diskutovat“.

Václav Bartuška k přerušení dodávek ropy z ruského ropovodu Družba (zdroj: ČT24)

Pro Český rozhlas Radiožurnál Bartuška doplnil, že Česko se bez ropy z Družby dokáže už natrvalo obejít. „Právě v těchto dnech probíhá testování posílené kapacity ropovodu TAL,“ řekl. Rozšíření ropovodu TAL bude podle něj stavebně hotové do konce letoška a počítalo se s kontrolou provozu a kolaudací v prvním čtvrtletí příštího roku. „Ale samozřejmě bude-li jakýkoli krizový stav, tak jsme schopni vyšší kapacitu TAL používat už teď,“ dodal.

Podle informací České televize ale bude záviset na tom, jestli si Orlen Unipetrol zvládne zajistit objednávky neruské ropy v dřívějším termínu. Ty se totiž plánují na několik měsíců dopředu. Společnost v Česku provozuje jediné dvě rafinerie - v Kralupech nad Vltavou a v Litvínově.

Podle analytika Purple Trading Petra Lajska by v případě dlouhodobějšího výpadku muselo Česko práce na italském ropovodu urychlit, protože s jeho plnohodnotným provozem po navýšení se počítá až od léta 2025. „Štěstím však může být načasování dané situace – v zimě je poptávka po pohonných hmotách spíše nižší a i kapacity ropovodů jsou méně obsazené. Aktuálně tak neočekávám nedostatek pohonných hmot v Česku a výrazný růst cen,“ dodal Lajsek.

Načítání...