Belgie otevře Čechům svůj pracovní trh už letos v květnu

Brusel - Češi a Slováci budou moci od května volně pracovat v Belgii. Další ze starých členských zemí Evropské unie se tak rozhodla, že už nebude usilovat o prodloužení překážek bránících občanům osmi států, které se staly členy EU v roce 2004, v přístupu na svůj pracovní trh. Informuje o tom dnešní vydání listu La Libre Belgique. Od příštího měsíce tak Češi nebudou moci zcela volně pracovat jen ve dvou zemích Evropské unie, a to v Německu a Rakousku.

Češi či Slováci si zatím zcela volně nemohou hledat zaměstnání ve čtyřech z 15 starých zemí EU - v Německu, v Rakousku, v Dánsku a právě v Belgii. U posledních dvou zemí ale bariéry začátkem května padnou. Západní a jižní sousedé Česka ale s velkou pravděpodobností využijí ochrannou lhůtu v plné délce až do dubna 2011, i když i v těchto dvou zemích pro řadu povolání či pro lidi s patřičnou kvalifikací už klasické pracovní povolení rovněž není třeba.

O tom, že by Belgie zřejmě od května mohla otevřít svůj pracovní trh osmi novějším zemím unie (kromě ČR a Slovenska se to týká ještě Slovinska, Maďarska, Polska a tří pobaltských států), se hovořilo už delší dobu. Definitivní rozhodnutí neusilovat o prodloužení dočasné výjimky o další dva roky padlo podle deníku na jednání ministrů belgické vlády těsně před Velikonocemi.