Poslanci se přeli o rozpočtovém určení daní

Poslanci se zabývali změnami v rozpočtovém určení daní, tedy v jejich rozdělování mezi stát, kraje a obce. Sněmovna ale úvodní kolo debaty o vládním návrhu nedokončila. Poslanci o něm začali jednat už v červnu a v úterý se k debatě vrátili. Opozice vytýkala vládě především kritéria pro přerozdělení. Na základě dohody poslanci jednání ukončili ve 22:00, schůze byla přerušena do středečních devíti hodin.

Vládní novela o rozpočtovém určení daní předpokládá zvyšování podílu krajů na inkasu sdílených daní v následujících třech letech.

Předloha čelí návrhu na zamítnutí, který vznesl moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO). Vládní návrh vznikl na jaře ještě před podzimními krajskými volbami. Bělica svůj krok zdůvodnil tím, že nyní už jsou noví hejtmani a že se kraje dohodly, že předloží nový návrh. Bývalý moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (nezařazený, původně zvolený za ANO) navrhl vrátit zákon vládě k přepracování.

Předloha vychází z většinové dohody v Asociaci krajů ČR (AKČR) z letošního jara. Bělica uvedl, že kraje předloží nový návrh ve velmi krátkém čase. Proto navrhl zamítnutí zákona. Vondrák svůj návrh na vrácení návrhu vládě k přepracování, což je jen jiná forma zamítnutí, zdůvodnil tím, že nemá smysl ho projednávat, protože 14 krajů je podle něj moc, nejsou souměřitelné a zákon by upevnil stav, který je špatný.

Poslanec Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) považuje za nešťastné, jak kdysi předchůdci nynějších poslanců stanovili nynější kraje. Návrat k velkým regionům by podle něj byl lepší, ale nebude k němu politická vůle.

Do rozpravy ohledně rozpočtového určení daní se v dolní komoře po více než dvou hodinách dostalo jen několik poslanců, zákonodárci se ve faktických poznámkách přeli ohledně kritérií pro přerozdělení. Z řad opozičních poslanců zaznívaly výtky k nesouměrnému rozložení financí, doplatily by na to podle nich menší kraje – například Karlovarský nebo Ústecký. Podle Bělobrádka není nalezení objektivního kritéria snadné.

Bělica s dalšími poslanci ANO také předložil pozměňovací návrh, který podmínky rozdělování peněz mezi kraje mění, a to podle doporučení Komise pro financování a majetek krajů z roku 2022. Proti vládnímu návrhu vypouští například podíl počtu obcí k rozloze území kraje, počet výjezdových základen zdravotnické záchranné služby kraje nebo počet urgentních příjmů typu I v nemocnicích kraje.

Bělica například uvedl, že kritérium počtu obcí jde proti trendu jejich slučování. Místo toho ve svém návrhu zavádí například kritérium dopravní výkony na silnicích II. a III. třídy v kraji nebo počty mostů na silnicích II. a III. třídy v regionu. Dalším kritériem mají být výnosy nemocnic zřízených a založených kraji a příspěvek na péči.

Předseda pirátského klubu Jakub Michálek označil za zásadní chybu předloženého návrhu, že vytváří finanční bariéru proti slučování obcí. Piráti podle něj prosazují například pružnější nastavení daní z nemovitostí pro podnikatelské účely. Například v Polsku je takto možné podle něj vybrat na této dani až šestinásobek proti tuzemsku. Chce také zavést pravidla pro poplatky z větrných elektráren na území obcí.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) již dříve uvedl, že Praha svůj postoj k novele změnila na kladný poté, co se její podíl zvýšil.

Rozdělení se týká inkasa daně z přidané hodnoty (DPH) a daní z příjmu fyzických a právnických osob. Podíl krajů na daních podle předlohy poroste postupně, v příštím roce dosáhne 9,95 procenta, o rok později 10,11 procenta a od roku 2027 bude 10,26 procenta. Ve finančním vyjádření to bude v příštím roce znamenat zvýšení příjmů krajů o 7,2 miliardy korun, v následujících dvou letech vždy o dvě miliardy korun.

Kromě zvýšení podílu krajů na sdílených daních řeší novela také rozdělování peněz mezi jednotlivé regiony. Dosud se výnos daní rozděloval podle pevných podílů nastavených v roce 2005. Nově se budou podíly každoročně vypočítávat podle stanovených kritérií, kdy čtyřicetiprocentní váhu bude mít počet obyvatel kraje, dvacetiprocentní váhu délka silnic druhých a třetích tříd a třináctiprocentní váhu rozloha kraje.

Dál bude výpočet zohledňovat počet obcí v kraji, počet výjezdových základen záchranné služby, počet urgentních příjmů v krajských nemocnicích a počet žáků a studentů škol zřizovaných kraji. Pro Prahu budou kritéria upravená vzhledem k jejímu specifickému postavení. Podle Stanjury jsou navržená kritéria lepší než ta dosavadní.

Elektronizace zdravotnictví

Sněmovna předtím podpořila také předlohu o elektronizaci zdravotnictví, která mimo jiné zvyšuje věkovou hranici pro pravidelné zdravotní prohlídky řidičů o pět let na sedmdesát let. Doklad o zdravotní způsobilosti by už motoristé nemuseli vozit s sebou, byl by v registru řidičů. Obdobně by to platilo i pro posudky pro žadatele o řidičské oprávnění a v dalších situacích.

Ve sdíleném zdravotním záznamu pacienta se mají kromě základních údajů o krevní skupině či alergiích evidovat také údaje o účasti na preventivních vyšetřeních a screeningu. Součástí novely je úprava takzvané EZkarty a zavedení eŽádanky. Lékař bude elektronickou žádanku posílat přímo poskytovateli, kterého o vyšetření žádá. V kmenovém registru pacientů by také přibyl údaj, že pacient je držitelem oprávnění k nakládání se zbraní.

Poslanci v úvodním kole podpořili také novely k rozšíření pravomocí Vojenské policie a ke snazší certifikaci vojenských bezpilotních letounů. V opakovaném druhém čtení se členové dolní komory zabývali veterinární novelou o povinných kamerách na jatkách, aby bylo možné sledovat, jak zaměstnanci zacházejí se zvířaty.

Opozice změny programu neprosadila

Předseda opozičního ANO Andrej Babiš navrhoval poslaneckou debatu například k plnění plánu digitalizace, výstavbě dálnic, k cenám energií, prodloužení pronájmu gripenů a k vládní iniciativě na odklad zavedení emisních povolenek i na vytápění domů a na dopravu. Obdobnou diskusi prosazoval místopředseda ANO Karel Havlíček. „Cesta není odložení o rok. Vaše snaha musí být napravit to, co jste zpackali,“ řekl. Česko by podle něho mělo najít v EU spojence a „postavit se proti tomuto šílenému opatření“.

Lídr SPD Tomio Okamura neprosadil projednání deportace nelegálních migrantů, problém dostupnosti praktických lékařů, vlivu evropské zelené politiky na český průmysl nebo zdražování. „Fialova drahota pokračuje a není vidět světlo na konci tunelu,“ uvedl.

Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek chtěl přednostně projednat mimo jiné zpřísnění pravidel pro vlastnictví médií u politiků a přijímání dotací u členů vlády a jejich firem, což původně jako takzvaný přílepek k jinému zákonu zrušil Ústavní soud. Další z Pirátů Ivan Bartoš se nedomohl toho, aby se sněmovna tento týden zabývala ve druhém čtení návrhem zákona o podpoře bydlení, který připravil ještě jako ministr pro místní rozvoj.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Masarykův okruh v Brně čelí prvnímu náporu fanoušků

Brněnský Masarykův okruh, kam se po pěti letech vrací mistrovství světa silničních motocyklů, čelí v pátek dopoledne prvnímu náporu fanoušků. Kvůli deštivému počasí policisté prioritně směrují motorizované návštěvníky MotoGP na zpevněné parkovací plochy. Největší parkoviště na takzvaném Jelínkově poli je zatím uzavřené. V případě potřeby se bude parkovat také na silnici od Kývalky k Rosicím na Brněnsku. „Dbejte aktuálních pokynů policistů a pořadatelů,“ zdůraznili strážci zákona.
před 15 mminutami

Stát zaplatí KHNP za dostavbu Dukovan a jaderné palivo 422 miliard

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších patnáct miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to v pátek server e15.cz s poukazem na to, že značná část smluv na stavbu a dodávky paliva je začerněná a podléhá obchodnímu tajemství.
před 28 mminutami

Vědci na Vysočině zkoumají dopady změny klimatu

V rámci mezinárodního projektu přijeli vědci na Vysočinu zkoumat dopady změny klimatu. Experti budou čtyři roky monitorovat zadržování vláhy v tamní půdě v souvislosti s teplotními extrémy a podle toho pak třeba vybírat stromy pro sázení. „Tento region je velice specifický kvůli klimatickým podmínkám a byly tady velké zásahy kvůli kůrovci,“ vysvětluje výběr lokace Michal Kepka z katedry geomatiky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Kromě Vysočiny bude výzkum probíhat například i v Rakousku, Finsku a Arktidě.
před 4 hhodinami

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
před 4 hhodinami

Jednací řád sněmovny se upravit nedaří. Ani přes výzvy Ústavního soudu

Změnu jednacího řádu ve sněmovně se stále nepodařilo prosadit. Často tak dochází k dlouhým obstrukcím a k zablokování dolní komory. Naopak se někdy stává i to, že se někteří poslanci nedostanou ke slovu, protože veškerý čas vyčerpají politici s přednostními právy. Podle předsedy Ústavního soudu Josefa Baxy by přitom možná právě změna přednostních práv pomohla. Ústavní soud v poslední době ve svých nálezech několikrát označil současný jednací řád dolní komory za neudržitelný. „Mít právo přednosti neznamená, že můžu mluvit, o čem chci a jak dlouho chci,“ upřesňuje Baxa pro ČT.
před 5 hhodinami

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 13 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 13 hhodinami
Načítání...