O bouchnutí sazí nešlo, řekl o konci Bartoše Fiala

29 minut
Interview ČT24: Petr Fiala (ODS)
Zdroj: ČT24

Premiér Petr Fiala (ODS) byl hostem čtvrtečního Interview ČT24, kde hovořil mimo jiné o pozadí odchodu Ivana Bartoše (Piráti) z vlády. „Pan ministr Bartoš mi nebyl schopen říct další postup v souvislosti s digitalizací a pochopil jsem, že si nechce připustit problémy,“ řekl Fiala k návrhu Bartošova odvolání. Dodal, že jeho rozhodnutí předcházelo důkladné promýšlení, a nešlo tedy o „bouchnutí sazí“. Připustil, že se mu rozhodnutí nečinilo lehce.

„Po schůzce jsem si sedl sám a přemýšlel jsem nad svou odpovědností nad situací a uvědomil si, že když si ho pozvu za dva dny, za týden či za čtrnáct dní, tak se nic nezmění, a že jediná cesta je, že to bude dělat někdo jiný,“ nastínil Fiala s tím, že poté své rozhodnutí Bartošovi zavolal.

Důležitý okamžik podle něj byl, když si předtím ve středu na uzavřeném jednání vlády vyslechl zprávu expertů ke stavu digitalizace, u čehož byl přítomen i Bartoš. „Očekával jsem, že přijde na schůzku s reakcí na zprávu a s návrhem řešení. Byl jsem otevřen tomu ho vyslechnout, jak postupovat dál. Pan ministr mi ale nebyl vůbec schopen říct další postup a já jsem pochopil, že si nechce připustit hloubku problému.“

Očekával také, že po volbách, kde vládní strany nedopadly moc dobře a Piráti byli „úplně vymeteni z krajů“, přijde sebereflexe. „Místo toho Piráti přišli se sedmi body, co má vláda dělat,“ podotkl s tím, že jej situace ale nenaštvala, vše si prý vyhodnotil s chladnou hlavou.

Dodal, že debata, kterou Piráti následně rozvířili ve veřejném prostoru, nesmí zakrýt podstatu – že digitalizaci stavebního řízení nezvládli. „Přestože jsem jim dal šanci, nedokázali to opravit, a to je rozhodující důvod,“ sdělil předseda vlády v rozhovoru.

Zmínil, že po návrhu na odvolání Bartoše očekával další jednání, a připomněl, že v minulosti se již dvakrát stalo, že byl z vlády odvolán předseda koaliční strany. „Odvolal jsem předsedu strany v demisi a čekal jsem, že povedeme další jednání o tom, jaké bude zapojení Pirátů ve vládě, místo toho jsem se dočkal tiskové konference plné lží o nějakých schůzkách a osobních útoků,“ podotkl s tím, že i tak poté Pirátům nabídl, ať v kabinetu zůstanou, ale oni se rozhodli odejít.

Narážel v této souvislosti na tiskovou konferenci, na které zástupci Pirátů nařkli Jana Skopečka, hejtmana Martina Kubu, ministra dopravy Martina Kupku a ministra financí Zbyňka Stanjuru (všichni ODS), že premiéra na údajné schůzce nutili k odvolání Bartoše. Při této příležitosti hovořili také o kmotrech.

„Nikdo mě nenutil. Samozřejmě vedeme diskusi o tom, jak dělat politiku lépe, co se nám daří a nedaří. Nejsem spokojen s výsledky krajských voleb, bavíme se o tom, ale pod žádným tlakem nejsem a určitě bych pod tlakem nejednal,“ dodal premiér a odmítl, že by se konala schůzka, o které hovořili Piráti. „Jsem zvyklý pracovat týmově, ale jsem také zvyklý přijímat klíčová rozhodnutí,“ podotkl s tím, že každý, kdo stojí v čele, musí být schopen přijmout odpovědnost.

Obecně digitalizace v Česku podle Fialy v řadě oblastí funguje – zmínil občanský průkaz, který lidé nebudou muset nosit fyzicky u sebe, stejně tak řidičský či očkovací průkaz v mobilu. Podotkl, že lze také vyřídit převody aut či žádosti o dávky na ministerstvu práce a sociálních věcí.

„Tyto věci fungují, digitalizace stavebního řízení ale ne. A kdo o tom pochybuje, ať jde na jakýkoliv stavební úřad v Česku a zeptá se,“ podotkl premiér s tím, že dospěl k závěru, že digitalizace nebude fungovat, když bude pokračovat pod vedením Bartoše. A tak z toho vyvodil odpovědnost. Digitalizace se podle něj připravovala dva a půl roku. „Nabízel jsem Ivanovi opakovaně pomoc a on říkal, že je vše v pořádku,“ dodal premiér s tím, že Bartoš dával vládě zprávy, které neodpovídaly realitě.

Fiala: Stál jsem za Piráty

Připustil, že se mu rozhodnutí nečinilo lehce. „Já mám Ivana lidsky docela rád, i když se teď chová, jako by se pomátl. Je to slušný člověk, akorát si není schopný připustit to, že není dobrý manažer a že to nezvládl,“ podotkl.

Z lidského hlediska je tu podle něj i další moment. „Já dodržoval dohody, stál jsem za Piráty. My jsme jejich hlasy nepotřebovali, chtěl jsem dodržet dohodu, že uděláme koalici na půdorysu pěti stran,“ zmínil Fiala s tím, že Piráti se čtyřmi poslanci dostali tři místa ve vládě, místopředsedu kabinetu a místopředsedkyni sněmovny.

„Bojoval jsem s Milošem Zemanem za jejich kandidáty a nakonec to dopadne tak, že si nejsou schopni přiznat chybu, a když z toho vyvodím odpovědnost, tak se urazí a najednou jsme ti nejhorší na světě.“

Dodal, že ve vládě byli tři Piráti a se dvěma byl vrcholně spokojen. „Jeden nyní už bývalý Pirát Jan Lipavský ve vládě zůstal. Je to dost výrazná tvář Pirátské strany. (...) Také se mu nezdálo, že by pirátská reakce byla adekvátní, zůstal a jsem rád,“ podotkl premiér s tím, že stejně tak Michal Šalomoun byl výborným ministrem a členem vlády.

Fiala ocenil nominaci Kulhánka

Piráti v reakci na odvolání Bartoše, které považují za porušení koaliční smlouvy, opustili vládu. Ministerstvo pro místní rozvoj pak připadlo Starostům, kteří na post ministra pro místní rozvoj po Bartošovi nominovali končícího hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka (KOA). Jeho nominaci Fiala ocenil. Podle něj má šanci situaci v resortu zvládnout.

„Já si myslím, že když tam přijde někdo, kdo má zkušenosti s řízením – a to hejtman má, někdo, kdo má zkušenosti s regionální politikou, což pro ministerstvo pro místní rozvoj je, myslím, velmi dobrá kvalifikace, a bude připraven intenzivně pracovat na tom, aby se ty věci spravily, že to je dobře,“ vyzdvihl také premiér.

Podotkl, že se s Kulhánkem musí nejprve osobně sejít, protože bude přebírat resort, který je opravdu v krizi. „Chci od něj slyšet konkrétní představu o tom, jak bude řešit danou situaci,“ nastínil premiér.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot.
před 41 mminutami

Na Frýdecko-Místecku se propadl strop hotelu, zraněni jsou tři lidé

V hotelu v Čeladné na Frýdecko-Místecku se ve čtvrtek večer propadl strop. Tři lidé utrpěli zranění. Záchranáři je převezli do nemocnice se středně těžkými poraněními. Ze sutin hasiči museli vyprostit dva lidi. V době zřícení stropu bylo v budově celkem dvacet osob, všechny byly evakuovány. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 54 mminutami

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 4 hhodinami

Konec války pro nyní stoletého hrdinu znamenal hlavně shledání s rodinou

Stoletý Miloslav Masopust je jedním z hrdinů druhé světové války. Jako volyňský Čech vstoupil do prvního československého armádního sboru na východní frontě. Nejtěžší boje prý zažil na Dukle. Poblíž Krosna ho střela zasáhla do nohy. Vyléčil se a na bojiště se vrátil jako dělostřelec. S pátým plukem se účastnil osvobození Slovenska a došel s ním až do Prahy. Konec války pro něj znamenal zejména shledání s rodinou.
před 5 hhodinami

Hawker Hurricane se vrátil do Česka. Jedinečné letadlo, říká vedoucí projektu

Přezdívá se mu dříč bitvy o Británii a také postrach bombardérů Luftwaffe. Letoun Hawker Hurricane se vrátil do muzea v Točné. Po dlouhé rekonstrukci zrenovovaný stíhací stroj z druhé světové války nahradil ten, který se v srpnu 2022 zřítil v Chebu. „Bylo to složité a nákladné, ale výsledkem je krásné letadlo v původním stavu,“ sdělil v Událostech, komentářích vedoucí projektu Jiří Horák. Zároveň vysvětlil, proč vše považuje za výjimečné.
před 6 hhodinami

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 13 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...