Vláda boj s korupcí nezvládá, myslí si Češi

Praha - Koaliční vládě ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se nedaří bojovat s korupcí. Myslí si to téměř 64 procent účastníků zářijového průzkumu agentury Median pro Lidové noviny, které dnes zveřejnily jeho výsledky. Zástupci koaličních stran se podle listu brání tvrzením, že na vymýcení korupce zatím neměli dost času. Boj proti korupci přitom považuje vláda za jeden ze svých hlavních úkolů. Příliš důvěry nebudí ani samotné špičky koalice, jako nejméně důvěryhodného průzkum vyhodnotil ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Většina z 547 respondentů si podle průzkumu, jež probíhal v druhé polovině minulého měsíce, nemyslí, že kabinet boj s korupcí zvládá. Tento skeptický názor zastává 78,7 procenta obyvatel Prahy a středních Čech, 55 procent obyvatel zbytku Čech a 63,1 procenta obyvatel Moravy.

Hodnocení dosavadních snah úřadů zkrotit tuzemské úplatkářství se liší podle toho, kdo s jakou parlamentní stranou sympatizuje. Vládní kroky se nejvíce zamlouvají příznivcům Věcí veřejných, více než 66 procent z nich je hodnotí kladně. Hůře jsou na tom občanští demokraté, jež mohou počítat se 41,8 procenty spokojených sympatizantů. Nejvíce kritičtí z řad příznivců vládních stran jsou stoupenci TOP 09, dosavadní vývoj boje s korupcí pozitivně přijímá pouze 38 procent. Vládnímu úsilí věří jen něco přes pětinu voličů ČSSD a KSČM.

Z výsledku průzkumu podle LN vyplývá, že lidé přestali po dvacetileté zkušenosti věřit tomu, že s korupcí lze účinně bojovat. Vládní politici se ale hájí, že na vymýcení korupce zatím neměli dost času. „Kdyby si po třech měsících nové vlády veřejnost myslela, že jsme boj s korupcí vybojovali, bylo by to krajně podezřelé. To je opravdu běh na delší trať,“ hájil dosavadní výsledky šéf kabinetu Petr Nečas. Ministr vnitra Radek John dodal, že protikorupční návrhy už se finalizují na všech ministerstvech a předloženy budou 30. října ve vládním návrhu, který by měl problém korupce komplexně řešit.

Občané ministrovi Kalouskovi nedůvěřují

Průzkum rovněž zkoumal vztah občanů k jednotlivým ministrům. Téměř polovina dotázaných považuje za nedůvěryhodného ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Kalousek dopadl v tomto směru v průzkumu nejhůře. Na opačném konci žebříčku skončil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) a rovněž ministři životního prostředí Pavel Drobil (ODS), pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) a kultury Jiří Besser (TOP 09).

Komu lidé nejvíce nedůvěřují?

1. Miroslav Kalousek (TOP 09), ministr financí - 49%

2. Radek John (VV), ministr vnitra - 41%

3. Karel Schwarzenberg (TOP 09), ministr zahraničí - 39%

4. Petr Nečas (ODS), premiér - 37%

12. Jiří Besser (TOP 09), ministr kultury - 18,3%

13. Kamil Jankovský (VV), ministr pro místní rozvoj - 16,8%

14. Pavel Drobil (ODS), ministr živ. prostředí - 16,5%

15. Jiří Pospíšil (ODS), ministr spravedlnosti - 16,1%

Kabinet Petra Nečase
Zdroj: ČT24