Ve čtvrtek přibylo 118 nakažených covidem-19, nejvíce za dva měsíce

Události: Nárůst nakažených covidem-19 (zdroj: ČT24)

V Česku ve čtvrtek přibylo 118 nových případů nemoci covid-19. Jde o nejvyšší denní přírůstek od 21. dubna. Od té doby se nárůst až na dvě výjimky držel pod stovkou, v posledních dnech byl kolem padesátky.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) za skokovým nárůstem počtu nakažených jsou nové případy na Frýdecko-Místecku a Karvinsku. Těchto oblastí se proto nebude týkat pondělní vlna rozvolnění protikoronavirových opatření, budou tam omezeny návštěvy ve zdravotnických a sociálních zařízeních a povinně budou testováni zaměstnanci sociálních služeb i přijímaní pacienti, uvedl na Twitteru ministr.

Od začátku epidemie eviduje v Česku ministerstvo zdravotnictví 10 361 případů koronaviru. Zemřelých s nemocí covid-19 je 335, naopak 7472 nemocných se už vyléčilo. Aktuálně je tak v Česku 2554 nemocných. Do pátečního podvečera se počet zvýšil zatím o 81 nemocných. Pokračuje tak rychlejší nárůst.

Na Frýdecko-Místecku se rozšířila nákaza v domově pro seniory v Nýdku, kde podle hejtmanova náměstka pro sociální oblast Jiřího Navrátila (KDU-ČSL) má pozitivní test na koronavirus třicet klientů a osm zaměstnanců. Na Karvinsku hygienici nadále řeší ohnisko v Dole Darkov těžební společnosti OKD, v souvislosti s ním hygienici evidují zhruba pět set nakažených. Žádné další nové ohnisko nákazy ministerstvo podle Vojtěcha neeviduje.

Hygienici v těchto oblastech zakázali návštěvy ve všech zdravotnických zařízeních, v nichž se poskytuje lůžková péče, a sociálních zařízeních s pobytovou formou. Výjimkami jsou přítomnost otce u porodu a návštěvy dětí, pacientů s omezenou svéprávností a lidí v posledním stadiu nevyléčitelného onemocnění.

Ministerstvo a hygienici budou vývoj počtu pozitivních případů v dalších dnech sledovat a vyhodnocovat. „Pokud by se jednalo o rostoucí trend, okamžitě přijmeme další nezbytná opatření. Děláme v tuto chvíli vše pro to, aby zůstala situace i nadále plošně pod kontrolou,“ doplnil ministr.

Denní nárůst přes stovku zaznamenaly laboratoře naposledy před měsícem, kdy přibylo 111 nových případů. Předtím přírůstek překročil stovku o tři na konci dubna. Více případů než ve čtvrtek přibylo naposledy 21. dubna, a to 133.

Počet hospitalizovaných roste

Laboratoře ve čtvrtek provedly 4039 testů, podobně jako v předchozích dnech. Poměr nakažených covidem-19 k počtu testovaných stoupl na 2,92 procenta. Od pondělí se tento poměr pohyboval lehce nad procentem, předtím o víkendu dosahoval zhruba tří procent, což bylo ale ovlivněno výrazným poklesem provedených testů.

U většiny nakažených má nemoc mírný průběh. Počet hospitalizovaných ale už více než týden stoupá. Zatímco 10. června bylo s covidem v nemocnicích 111 pacientů, ve čtvrtek 136. V těžkém stavu je jedenáct z nich. Ve čtvrtek zemřel jeden nakažený, od začátku epidemie eviduje ministerstvo zdravotnictví nejvíce zemřelých s onemocněním v Praze, a to 99. Nejméně jich má stále Zlínský kraj – tři.

Podle epidemiologů má covid-19 jen lokální ohniska, vedle Karvinska a Frýdecko-Místecka v Praze. V hlavním městě hygienici mimo jiné hledají kontakty primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN), u kterého se nákaza potvrdila v úterý. V karanténě je celé vedení města a desítky dalších politiků, úředníků či hasičů, s nimiž se radní setkal.

V zasažených regionech bude i po 1. červenci zřejmě dál platit povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách a veřejné dopravě a restaurace tam budou i nadále otevřeny jen do 23:00, zatímco ve zbytku republiky se tato omezení zruší.

Nová ohniska zatím nejsou, říká Dušek

Šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek ve Studiu ČT24 uvedl, že situace je pod kontrolou a žádná nová ohniska nákazy se zatím neprojevila. „Pokud by se hypoteticky zjistilo větší množství pozitivních pacientů v nějakém jiném regionu a tato situace by pokračovala několik dní, bude to okamžitě zachyceno. V tom případě se určitě o nové ohniskové oblasti všichni dozví. Zatím to tak ale nikde nevypadá. Za posledních několik týdnů pozorujeme pravidelné nárůsty pouze v již známých ohniscích.“

Podle Duška je v Česku vývoj klidný a obyvatelé se nenachází v riziku, proti kterému by se muselo razantně zakročit. „V uplynulých týdnech stoupal počet nakažených pouze v desítkách. Stále jsou to počty, které i standardními postupy lidé na krajských hygienických stanicích dokážou velmi rychle podchytit. Nemyslím si, že jsme v riziku, kdy bychom museli volat do boje nějaké masivní nástroje,“ ujistil Dušek.

Praha ohniskem

V Praze v uplynulém týdnu přibylo 98 nemocných, hygienici v hlavním městě evidují 2271 případů nemoci. Vyléčilo se 1472 lidí, od minulého pátku se počet uzdravených zvýšil o 41. Úmrtí zůstalo 92. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Nové případy covidu-19 jsou podle hygieniků v každé městské části Prahy.

Pověřená hlavní hygienička Jarmila Rážová ve čtvrtek uvedla, že koronavirus se v hlavním městě šíří v komunitě, ale jsou i lokální ohniska s desítkami nakažených. Více případů se podle ní v posledních dvou týdnech objevilo v Praze 4 až 6, Praze 8 až 10 a Praze 13. „Nosit roušky v MHD dál považujeme za velmi potřebné,“ podotkla.

Nejvíce nakažených hygienici evidují v Praze 4, kde byla dosud nemoc diagnostikována u 625 lidí. V žádném jiném pražském obvodu zatím počet nakažených nepřesáhl tři sta. Praha zřejmě bude spolu s Karvinskem a Frýdecko-Místeckem mezi oblastmi, kde se od počátku července nebudou rušit některá protikoronavirová opatření.