V Třinci končí ČSSD v opozici, komunální volby přitom vyhrála

Praha - V Třinci bude znovu vládnout koalice, která ve městě spolupracovala poslední čtyři roky, rozšířená o TOP 09. Koaliční dohodu společně podepsaly Osobnosti pro Třinec, Třinecká volba 2010, ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Starostkou se má stát na další funkční období znovu Věra Palkovská z Osobností pro Třinec. Vítězní sociální demokraté tak končí v opozici. Osobnosti pro Třinec budou mít v radě pět křesel, z toho post starosty a jednoho místostarosty, Třinecká volba 2010 dvě křesla s jednou pozicí místostarosty, stejně tak ODS. TOP 09 a KDU-ČSL budou mít v jedenáctičlenné radě jednoho zástupce.

ODS dnes odložila rozhodnutí o nové koalici na radnici v Brně. Bude dále jednat se všemi stranami, které se dostaly do zastupitelstva. Dnes o tom rozhodl zastupitelský klub, informuje zastupitel Vít Blaha. ODS se může rozhodnout, zda jít do velké koalice s vítěznou ČSSD, nebo se podílet na vzniku středopravicové koalice.

Občanští demokraté skončili se 14 mandáty druzí za sociálními demokraty. Ti získali 19 mandátů. Přes prohru však ODS pravděpodobně bude stranou, která o příštím uspořádání brněnské rady rozhodne. Má nabídku jít jak do velké koalice s ČSSD, jíž do voleb vedl primátor Roman Onderka, tak do středopravicové koalice s TOP 09 a KDU-ČSL.

Nahrávám video
Povolební vyjednávání ve vybraných městech
Zdroj: ČT24

Primátorem Hradce Králové by se mohl stát lékař a lídr kandidátky Hradeckého demokratického klubu (HDK) Zdeněk Fink. Občanští demokraté sice původně trvali na primátorském křesle pro svou kandidátku, jelikož ve vznikající pravostředové koalici měli nejvíc mandátů, dnes ale ustoupili a podpoří Finka. O dalším rozdělení funkcí se bude ještě jednat.

Fink uvedl, že si do pondělí, kdy se uskuteční další jednání, potřebuje prověřit možnosti náhradního zajištění provozu své lékařské praxe. „Pokud se mi to podaří, tak se v pondělí můžeme domluvit na tom, že bych funkci primátora přijal,“ podotkl Fink. Toho na funkci primátora podpořily i menší strany vznikající koalice.

Písek s největší pravděpodobností povede koalice velká koalice občanských a sociálních demokratů spolu s Volbou pro město. Zástupci všech tří subjektů teď budou jednat o programu, v případě shody pak podepíší koaliční smlouvu. Uvedl to lídr vítězné ČSSD a kandidát na starostu Ondřej Veselý.

Spolu s ním by v čele radnice měli stát dva místostarostové za Volbu pro město. Píseckou radnici dosud vedla ODS s Volbou pro město a lidovci. Starosta měl tři místostarosty, ČSSD ale požadovala, aby se jejich počet snížil na dva, s čímž souhlasili i možní koaliční partneři. Podle lídra Volby pro město Vojtěcha Bubníka se všechny tři strany shodly i na složení devítičlenné rady.

Ve Vyškově budou stát v čele města znovu zástupci občanských a sociálních demokratů a také lidovců, zástupci všech tří stran už podepsali koaliční smlouvu. Starostu nominovala vítězná ČSSD, bude jím lídr kandidátky Jiří Piňos. Posty místostarostů obsadí Karel Jurka (ODS) a Roman Celý (KDU-ČSL), Vyškov tak bude mít poprvé třetího místostarostu. Obecní rozpočet to ale nezatíží, protože je funkce neplacená. 

Programové prohlášení chtějí strany dát dohromady v příštích týdnech. Jejich volební programy jsou podle lídra ČSSD z 90 procent shodné. Prvořadým úkolem rady a nově zvoleného zastupitelstva bude schválení rozpočtu. Podle Piňose by měl být vyrovnaný. Znamenalo by to, že město, které jako jedno z mála své velikosti nemá dluhy, bez nich bude hospodařit i v budoucnu. 

Starostou Náchoda bude jednačtyřicetiletý sociální demokrat Jan Birke. Vyplývá to z koaliční smlouvy, kterou podepsali zástupci ČSSD, TOP 09, Sdružení Svobodní a koalice SNK-ED a VV. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít nová koalice těsnou většinu 14hlasů. Minulé čtyři roky vládla středopravá koalice, starostu měla ODS.

Prvním místostarostou Náchoda se podle koaliční dohody stane Tomáš Šubert z kandidátky Sdružení Svobodní, druhou místostarostkou bude Drahomíra Benešová z TOP 09. Sociální demokraté získají v radě tři křesla, stejně jako Svobodní. Dvě křesla bude mít TOP 09 a jedno koalice SNK - ED a VV. Strany se zavázaly, že do měsíce podepíší smlouvu o koaliční spolupráci, za další měsíc by mělo následovat programové prohlášení koalice. 

Rozpadat se naopak začíná dojednávaná středopravá koalice v Pardubicích. Krátce po volbách spolu začaly vyjednávat Sdružení pro Pardubice, ODS, sdružení Pardubáci a TOP 09, které by v devětatřicetičlenném zastupitelstvu složily většinu 24 mandátů. Jenomže po roztržce občanských demokratů a Pardubáků se začíná rýsovat velká koalice občanských a sociálních demokratů s podporou TOP 09.

„Otevírá se druhá varianta jednání s ČSSD a s TOP 09. Hledáme programový průnik, pokud se na tom dohodneme, je šance, že by tato koalice mohla vzniknout,“ uvedl lídr občanských demokratů a dosavadní náměstek primátora Alexandr Krejčíř. Podle něj by primátorem mohl být Jindřich Tauber z ČSSD nebo i politik jiné strany. Odpoledne však TOP 09 tuto koalici odmítla, tichou podporu komunistů zase vyloučil premiér Petr Nečas.

Bývalý šéf lidovců Jiří Čunek byl včera večer zvolen jediným kadidátem lidovců na post starosty ve Vsetíně. Bývalý starosta tak posílil své šance na návrat do vedení města.

Kromě toho se dostal také do vyjednávacího týmu strany, kde předtím nefiguroval. Čunek ve volbách získal ze šestého místa kandidátky suverénně největší počet preferenčních hlasů ve městě. O post starosty však usiluje i ODS, která volby o 54 hlasů vyhrála.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoOdborníci monitorují pohyb vlků na Broumovsku pomocí GPS

V oblasti Broumovska se v současnosti pohybují dva vlci s telemetrickými obojky. Ochránci přírody tak chtějí sledovat jejich trasy i to, jak blízko se přibližují k lidským obydlím. Nedávno se šelmy dostaly i do těsné blízkosti člověka. Odborníci teď pomocí GPS monitorují jejich pohyb. A vzkazují lidem, aby z vlků neměli strach, protože od jejich návratu do tuzemské přírody jejich vyloženě agresivní chování zaznamenáno nebylo. Už v lednu také na Broumovsku dobrovolníci vlky sčítali – ukázalo se, že na širším území zahrnujícím i Polsko žijí tři smečky a kolem 25 jedinců.
před 1 hhodinou

V Praze někdo vykradl dva bankomaty, poničil je nejspíš výbušninou

V Opatovské ulici v Praze někdo v noci na sobotu poškodil dva bankomaty a ukradl z nich všechny peníze. Policie zjišťuje, jakým přesně způsobem do bankomatů pronikl. Podle informací ČTK jsou bankomaty poškozené zřejmě výbušninou. Kolik v nich bylo peněz, není podle policejní mluvčí Evy Kropáčové zatím jasné. Pachatele policie hledá. Útoky na bankomaty s použitím výbušniny jsou podle mluvčích bank ojedinělé. Incident částečně omezil provoz blízkého obchodního centra.
před 2 hhodinami

Nečekaný trend v programu Erasmus+. Středoškoláky láká Slovensko

Tuzemští středoškoláci stále více využívají program Erasmus+. Nově u nich roste zájem o sousední Slovensko. Tam v loňském roce vyjelo 1860 studentů a učňů, meziročně o 442 víc. Celkově v roce 2025 vyjelo do zahraničí 15 410 studentů středních škol a učilišť, což je o 2748 víc než předloni. Vyplývá to z dat Domu zahraniční spolupráce, který v Česku evropský vzdělávací program Erasmus+ administruje.
před 6 hhodinami

VideoOpozici vadí na sílu prosazované změny jednacího řádu, přijetí se může zkomplikovat

Schvalování změn v jednacím řádu se ve sněmovně ještě může zkomplikovat. Ústavně-právní výbor sice normu poslal do druhého čtení, některým opozičním zákonodárcům ale vadí, že během předkládání úprav nevznikla dohoda napříč dolní komorou. Zástupci koalice namítají, že není na co čekat. Opozice je podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného naopak připravena se tématu věnovat dlouho. „Očekával jsem, že na ústavně-právním výboru před druhým čtením dojde k nějaké shodě, evidentně nedošlo. Koalice to tlačí na sílu a my se tomu budeme bránit,“ avizoval šéf lidovců.
před 6 hhodinami

Rostoucí ceny plynu, elektřiny či dopravy pociťují firmy i spotřebitelé

Zdražování plynu a zčásti i elektřiny už podle provedeného šetření pociťuje většina společností sdružených ve Svazu průmyslu a dopravy. Ekonomové předpokládají, že válka na Blízkém východě zbrzdí celé tuzemské hospodářství. Pokles HDP odhadují na několik desetin procentního bodu. Rozhodujícím faktorem nicméně bude délka konfliktu. První dodavatelé energií už také přistoupili ke zvýšení cen pro domácnosti.
před 7 hhodinami

Turek hrozí Hnutí Duha zásahem do dotací. Aktivisté mají smůlu, vzkazuje

Vládní zmocněnec pro Green Deal a poslanec Filip Turek (za Motoristy) pohrozil na facebooku ekologické organizaci Hnutí Duha zásahem do dotací, o které sdružení žádá ministerstvo životního prostředí. Mluvčí resortu Veronika Krejčí sdělila iRozhlasu, že organizace s žádostí uspěla a peníze jí už byly přiděleny. Podporu má Turek u stranického předsedy a ministra zahraničí Petra Macinky. Ten napsal, že Hnutí Duha považuje bez nějaké větší nadsázky „za teroristickou organizaci“. Kdyby měla být daňovými poplatníky nadále dotována, byl by prý Macinka značně zklamán.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

VideoCesta k důstojnému bydlení je pro lidi bez domova složitá. Může jim ale změnit život

Příchod jara ukončil některé programy pro bezdomovce, které jim pomáhaly zvládnout chladné počasí. Podpůrné organizace ale v práci nepolevují. Lidí na ulici přibývá i mezi staršími a najít důstojné bydlení je pro ně mimořádně náročné. Jednou z takových osob je pan Luboš, který sedm let přespával v lese i na vlakovém nádraží. Nakonec ale podstoupil protialkoholní léčbu a organizace Naděje mu našla dočasné bydlení v azylovém domě. To mu změnilo život. Teď čeká na místo v domově pro seniory. U dalších lidí z azylových domů je ale cílem, aby si našli byt. To se povedlo například klientce Armády spásy Haně, která po deseti letech v azylových domech žije už půl roku v sociálním bytě. Fakt, že důvěra lidi mění, potvrdil i roční experiment odborníků, kteří dali čtyřiceti osobám bez domova sto tisíc korun. Většina z nich částku využila právě k tomu, aby si našla bydlení či práci.
před 19 hhodinami

S Velikonocemi policie tradičně posiluje hlídky, nechybí ani v ulicích

V tuzemsku aktuálně platí zvýšená bezpečnostní opatření. Policie ve větší míře hlídá takzvané měkké cíle – tedy sportovní, kulturní a společenské akce, letiště nebo náboženské objekty. Sbor denně nasazuje po celé republice přes tisíc lidí – včetně hlídek s balistickou ochranou a dlouhými zbraněmi. A důslednější kontroly probíhají i na silnicích kvůli Velikonocím.
před 19 hhodinami
Načítání...