Úniky v kauze Nagyová: Rittigovi prý za 30 milionů nabízejí koupi vlastního spisu

Praha – Lobbista Ivo Rittig tvrdí, že mu někdo za 30 milionů nabízí vyšetřovací spis, který na něj policie vede v souvislosti s vyšetřováním kauzy Nagyová. Tu v poslední době provázejí úniky z policejních a soudních spisů. Tento týden např. server Aktuálně.cz psal, že má policie záznam schůzky jiného lobbisty Romana Janouška s významným zástupcem ruské společnosti Gazprom. Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu ale vylučuje, že by za úniky stáli jeho muži.

Policisté vyšetřují Ivo Rittiga mimo jiné kvůli manipulacím se státními zakázkami, z jeho kanceláře v centru Prahy zajistili při domovní prohlídce stovky dokumentů a počítače. Samotného lobbistu však zatím z ničeho neobvinili. Rittig teď tvrdí, že mu někdo za 30 milionů nabízí koupi jeho vlastního spisu.

Podle šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty jde ale o nesmysl, v podsvětí se prý už delší dobu pohybují lidé, kteří předstírají, že se dokážou dostat k utajeným spisům tzv. kmotrů. „Někdo se pořád vtahuje jakoby do ÚOOZ a nabízí informace od nás, ale to není na reálném základě,“ tvrdí Šlachta.

obrázek
Zdroj: ČT24

Nicméně řada informací už ze spisů unikla, šlo například o dokument vrchního státního zástupce Ivo Ištvana. Ten popisuje, že s lobbistou Rittigem byli už před dvěma lety v kontaktu také šéf pražských žalobců Rampula nebo tehdejší náměstek ministra vnitra Michal Moroz. Z náznaků vyplývá, že se Rittig mohl právě s Morozem domlouvat na opětovném dosazení Rampuly do čela vrchního zastupitelství – to vše prý navíc za dozoru Nagyové.

Tento týden zase přinesl server Aktuálně.cz informaci, že má policie záznam schůzky Romana Janouška s významným ruským manažerem Vladimirem Jermakovem napojeným na Gazprom – jednat prý měli o dostavbě Temelína. Podle serveru policie loni nahrávku použila k tomu, aby dostala souhlas prozkoumat Janouškovo sídlo.

Roman Janoušek u soudu
Zdroj: ČT24

S únikem informací může souviset i odhalení odposlouchávacího zařízení v jednom z hotelů, kde Ivo Rittig vedl jednání. „Říkám ano, toto jsme věděli, tomu jsme se smáli a nechali to tak, jak to je. Pak jsme to vyrvali a máme to tady,“ uvedl Rittig. Podle něj patří zařízení policii - prý se o něm zmiňovalo usnesení Ivo Ištvana. Policie však odmítá, že by šlo o její „štěnici“.

Policejní zásah cílil primárně na kmotry

Rozsáhlá razie Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) proběhla v Praze a na dalších místech republiky loni v polovině června, primárně cílila na prorůstání podnikatelských struktur do chodu hlavního města. Jednou z osob, na které se policie zaměřila, byl právě Rittig. Policie ho podezřívá, že spolu s lobbistou Romanem Janouškem, podnikateli Peterem Ďuricou, Jiřím Tomanem a bývalým státním zástupcem Liborem Grygárkem manipuloval s veřejnými zakázkami a ovlivňoval vyšetřování některých kauz.

Nahrávám video

Sám Rittig to ale v dřívějším rozhovoru pro Českou televizi odmítl. „V mém příběhu jsem spojován s lidmi, které jsem nikdy neviděl. S panem Janouškem jsem se za poslední dva roky viděl jednou a s panem Grygárkem asi třikrát,“ podotknul. Za červnovou razií vidí machinace pražských podnikatelských skupin. 

Další případy spojované s Rittigem:

Policie Rittiga prošetřuje také kvůli zakázce na zpracování etického kodexu v Lesích ČR, za kterou lobbistova firma inkasovala 1,5 milionu. Podle protikorupčního fondu potom měla pražská Nemocnice Na Homolce nevýhodně pronajmout jedné z firem napojených na Rittiga sklad na léky, a přijít tím o stamiliony korun. „Jako Ivo Rittig prohlašuju, že nestojím za žádnou firmou nebo aktem, který by obchodně nebo jakkoliv zasahoval do dění na Homolce,“ říká sám lobbista. „Dokonce jsem kvůli tomu na Homolku přestal chodit a raději se chodím léčit do jiné nemocnice.“

Kriminalisté se o Rittiga už delší dobu zajímají i kvůli údajnému tunelování pražského dopravního podniku. Podle dokumentů Nadačního fondu proti korupci Rittig inkasoval 17 haléřů z každé jízdenky a oklikou přes firmu na Panenských ostrovech tímto způsobem získal už desítky milionů korun. Rittig ovšem jakoukoli vazbu na pražský dopravní podnik odmítá. „Nestojím za žádnou firmou, která měla provize na dopravním podniku, ani jsem neorganizoval jakýkoli příběh, co se týče lístků,“ prohlašuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bouřky postupovaly řadou míst Česka

Studená fronta přinesla do Česka bouřky. Podle radaru Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) od odpoledne postupovaly směrem od jižních Čech přes střední Čechy, Pardubický kraj nebo Vysočinu až na Moravu a do Slezska. Silně pršelo i v Praze a po 22. hodině opět v Jihočeském a Moravskoslezském kraji. Meteorologové lokálně hlásili kroupy a silné nárazy větru, kvůli nimž pro Moravu zpřísnili výstrahu. Před bouřkami na zbytku českého území platila výstraha s nízkým stupněm nebezpečí.
včeraAktualizovánopřed 4 mminutami

VideoÚstavu specializujícímu se na překlad a tlumočení na Univerzitě Karlově hrozí zrušení

Univerzita Karlova plánuje zrušit Ústav translatologie, specializující se na překlad a tlumočení. Jeho absolventi pracují po boku politiků, umělců nebo soudců a usnadňují komunikaci napříč kulturami. Záměr vedení fakulty se nelíbí vyučujícím a odborníkům. Ivana Čeňková, profesorka z Ústavu translatologie, považuje rozhodnutí za krátkozraké a ukvapené. Znamenalo by totiž přesunutí vyučujících i jednotlivých předmětů pod jiné katedry. Akademický senát bude o sloučení ústavů jednat na podzim. Pokud bude návrh schválen, vejde v platnost k 1. lednu 2027. Ke změnám se chce vedení uchýlit z ekonomických důvodů a zároveň tvrdí, že vzdělání v překladu a tlumočení nehrozí zánik.
před 2 hhodinami

Vláda chce rozšířit věkově podmíněné valorizace penzí, opozice plošnost nechápe

Kabinet hodlá v pondělí schválit první důchodové změny v tomto volebním období, sdělil České televizi premiér Andrej Babiš (ANO). Penzistům po dosažení osmdesáti let chce od ledna nad rámec valorizace přidat pět set korun měsíčně. O další peníze si mají přilepšit i ještě starší důchodci. Novinku zdůvodňuje tím, že seniorům rostou náklady na léky nebo sociální služby. Opozice by místo tohoto plošného růstu radši víc podpořila nemocné seniory.
před 3 hhodinami

VideoOkamura počítá s cestou do Číny, opozice to kritizuje kvůli zadržení českého občana

Předseda sněmovny Tomio Okamura (SPD) zopakoval pro ČT, že neplánuje zrušit ani odložit cestu do Číny. Jednat tam chce například o přímých leteckých linkách, které by do Česka přivedly víc tamních turistů. Opozice cestu kritizuje kvůli nedávnému zadržení českého občana Pekingem. „Součástí mé delegace bude i náměstek ministerstva zahraničí, takže jsme samozřejmě připraveni jednat i o aktuálních konzulárních záležitostech,“ podotkl Okamura. „Určitě má smysl s Čínou komunikovat, ale musí to být komunikace, která nás nedovede do pozice vazalů,“ varoval předseda ODS Martin Kupka.
před 3 hhodinami

EK vytýká Česku nedostatky ohledně střetu zájmů, zmiňuje i mediální poplatky

Evropská komise Česku vytýká, že v zemi dosud nedošlo k obnovení a dokončení revize pravidel o střetu zájmů, zejména pokud jde o oblast skutečného vlastnictví. Komise to uvedla ve své každoroční zprávě o stavu právního státu v členských zemích Evropské unie. V části týkající se stavu médií zpráva uvádí, že vládní návrh zrušení poplatků za veřejnoprávní média vyvolal obavy. EK vedle toho kritizuje přetrvávající problémy s bojem proti korupci na Slovensku, oceňuje reformy v Maďarsku.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Úřad uložil Turkovi za údajnou moštárnu pokuty za 200 tisíc korun, píší SZ

Stavební úřad uložil čestnému prezidentovi Motoristů a poslanci Filipovi Turkovi pokuty v celkové výši 200 tisíc korun v případu dvou staveb, které postavil bez stavebního povolení. Jeden přestupek označil za nedbalost, druhý za úmysl. O sankcích rozhodl stavební odbor Úřadu městské části Praha 15 ve dvou samostatných správních řízeních. Rozhodnutí nabyla právní moci 3. července, zjistily Seznam Zprávy. Turek na dotazy serveru, zda už pokuty zaplatil, nereagoval. Podle ČTK později uvedl, že bude postupovat v souladu se zákonem a platnými právními předpisy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Ministerstvo financí naposled oznámilo maximální ceny benzinu a nafty

Ministerstvo financí v pátek oznámilo maximální ceny pohonných hmot na víkend. Litr benzinu se bude prodávat maximálně za 43,41 koruny, litr nafty nejvýše za 42,13 koruny. Ceny ropy přitom s další eskalací situace na Blízkém východě dál rostou, což ovlivní ceny na tuzemských čerpacích stanicích. Kromě situace ve světě k tomu povedou také domácí faktory – vláda totiž ukončí nejen zastropování cen paliv, ale i marže obchodníků a snížení spotřební daně u nafty. Současná opatření mají platit do neděle.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Regulace cen paliv s nedělí skončí

Vláda neprodloužila regulaci cen pohonných hmot. Cenové stropy tak budou platit naposledy v neděli, od příštího pondělí se ceny benzinu a nafty budou řídit pouze podle tržních mechanismů. Novinářům to po pondělním jednání kabinetu řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Mimořádná tržní situace podle ní pominula. Zároveň ale zdůraznila, že resort financí bude ceny paliv i marže prodejců nadále pozorně monitorovat.
13. 7. 2026Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.