Turecko se ohradilo vůči Zemanově tvrzení, že je Ankara spojencem Islámského státu. Prezident názor hájí dál

Turecké ministerstvo zahraničí v oficiálním prohlášení ostře odsoudilo výroky prezidenta Miloše Zemana, že Turecko je faktickým spojencem teroristického uskupení Islámský stát (IS). Podle turecké diplomacie byla Zemanova vyjádření lživá a urážlivá. Informovala o tom místní média. Zeman svá tvrzení ve čtvrtek zopakoval.

„Nepřijímáme a ostře odsuzujeme výroky českého prezidenta Miloše Zemana, které jsou plné lží a urážek vůči naší zemi a našemu prezidentovi,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí tureckého ministerstva zahraničí Hami Aksoy v prohlášení.

Miloš Zeman v úterý při návštěvě Karlovarského kraje na dotaz, proč Turecko útočí na Kurdy, kteří bojují s islamisty, uvedl, že Ankara je faktickým spojencem IS. Podle něj Turecko zprostředkovávalo některé logistické operace pro zásobování Islámského státu, jako vývoz ropy. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle Zemana vsadil na islamizaci země.

Obchod s islamisty

(V roce 2015 – pozn. red.) existovalo společné stanovisko dvou zemí: Spojených států amerických a Ruské federace. Toto společné stanovinsko konstatovalo, cituji, že Turecko obchoduje s Islámským státem a odebírá od něj za zvýhodněnou cenu ropné produkty. Dokonce to došlo tak daleko, že v roce 2015 americké letouny bombardovaly kolonu cisteren, která směřovala k tureckým hranicím, což je makavý důkaz toho, že tato ekonomická výměna existovala. Krátce řečeno, neřekl jsem nic jiného a proti faktům se neprotestuje,“ odpověděl prezident ve čtvrtek na dotaz ČT v reakci na vyjádření turecké diplomacie.

Nahrávám video
Vyjádření prezidenta k prohlášení Turecka
Zdroj: ČT24

Turecko: Přispíváme k bezpečnosti Evropy, hostíme nejvíc uprchlíků na světě

„Turecko přispívá k bezpečnosti Evropy a pokračuje v neústupném boji proti mnohým teroristickým organizacím,“ uvádí se dále v prohlášení tureckého ministerstva zahraničí. „Jde také příkladem tím, že hostí největší počet uprchlíků na světě. Naše země neutralizovala kolem čtyř tisíc členů IS při operacích koalice proti IS i operaci Štít Eufratu (na severu Sýrie),“ konstatuje se v prohlášení.

Aksoy také řekl, že vrcholní politici v Evropě, kde je podle něj na vzestupu xenofobie a islamofobie, by se měli držet faktů a nešířit falešná obvinění. Prohlásil rovněž, že očerňování Turecka českým prezidentem je neslučitelné s tradičně dobrými vztahy mezi oběma zeměmi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěOtázky Václava Moravce s Tomiem Okamurou a bývalými předsedy sněmovny

Současný předseda poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Radek Vondráček (ANO) a Miroslava Němcová (ODS) přijali pozvání do Otázek Václava Moravce. Tématem diskuze je imunita zákonodárců a vydávání politiků k soudu, vnímání ústavních činitelů a tři roky prezidenta Petra Pavla ve funkci. Hosté budou hovořit také o aktuálním dění spojeným s konfliktem na Blízkém východě.
před 5 mminutami

V Praze přistál další repatriační let z Dubaje

V Praze v noci na neděli přistál repatriační let z Dubaje, který ze Spojených arabských emirátů dopravil do Česka 189 lidí. Repatriační let ze saudskoarabského Rijádu a pravidelná linka z Dubaje mají několikahodinová zpoždění, řekla mluvčí letecké společnosti Smartwings Vladimíra Dufková. Z Prahy do Dubaje, kde se podle údajů ministerstva zahraničních věcí nachází nejvíc českých turistů, odletí pravidelná linka Smartwings.
před 2 hhodinami

Zkrácených úvazků přibývá, Česko ale za průměrem EU zaostává

Na zkrácený úvazek v rámci hlavního pracovního poměru pracovalo koncem loňského roku více než půl milionu lidí, což je o 6,4 procenta více než ve stejném období roku 2024. Šlo o necelou desetinu všech pracujících, v Evropské unii přitom zkráceného úvazku využívá v průměru přes sedmnáct procent zaměstnanců. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) a Eurostatu. Nárůstu částečných úvazků pomohlo podle oslovených expertů zavedení slevy na pojistném v roce 2023.
před 3 hhodinami

VideoVyužijte jaro k revizi kotlů, vyzývají spotřebitele servisní firmy

Servisní firmy vyzývají k tomu, aby lidé s končící zimou nezapomněli na pravidelné revize kotlů a dalších spotřebičů. Podle jejich zkušeností se zákazníci ozývají hlavně během záruční doby zařízení, pak zájem často opadá.
před 5 hhodinami

Vláda plánuje přísnější tresty pro neplatiče alimentů

Vláda chce zavést přísnější tresty pro neplatiče alimentů a častěji je posílat do vězení. Příslušný zákon se přitom měnil naposledy v lednu a naopak trestní stíhání za zanedbání povinné výživy v řadě případů ukončil. Lidé, kteří byli odsouzeni jen za neplacení výživného, byli automaticky propuštěni na svobodu. Trestné jsou nyní jen případy vystavení dítěte nebezpečí nouze. Podle připravované novely by mohl soud za úmyslné neplacení poslat člověka do vězení až na rok.
před 6 hhodinami

VideoKdyž přijde krize, nesmíme se tomu poddávat, říká Neumannová

Kateřina Neumannová, olympijská vítězka, mistryně světa v běhu na lyžích a sportovní komentátorka, původně neměla být lyžařkou, a přesto vyhrála všechno. V Interview Speciál moderovaném Janou Peroutkovou hovořila o cestě, která začala zákazem od lékařů a skončila zlatem, které vyhrála hlava nad tělem. „Krize neexistuje!“ připomínala i dceři na Jizerské padesátce. „Mohlo by to být takovým mottem. Když přijde krize, nesmíme se jí poddávat,“ říká.
před 15 hhodinami

VideoZájem Čechů o dovolené na lodi roste

Ročně stráví dovolenou na lodi už téměř sto tisíc Čechů. Poptávka je po turistických plavbách, na které vyrážejí zpravidla páry. Skupiny přátel dávají přednost pronájmům lodí. Nejčastěji je rezervují právě v tomto období. Obecně ale Češi podle expertů dovolenou na lodi teprve objevují.
před 15 hhodinami

Vláda neplánuje zvyšovat výdaje na obranu

Koalice už letos nebude zvyšovat výdaje na obranu nad plánovaných 155 miliard. Částka odpovídá 1,73 procenta HDP. Před finálním hlasováním o státním rozpočtu se na tom shodují všechny vládní strany. Poslanci budou rozhodovat ve středu. Nic na tom nemění ani apel amerického velvyslance. Nicholas Merrick v týdnu řekl, že Česko riskuje nesplnění svých závazků vůči NATO.
před 15 hhodinami
Načítání...