Švýcarsko definitivně vydá uprchlého podnikatele Pitra

Praha – Švýcarsko s konečnou platností vydá kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra do Česka. Tamní nejvyšší soud zamítl jeho odvolání proti vydání, uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. Už na začátku září zamítl Pitrovo odvolání federální trestní soud. Podnikatel, který byl pravomocně odsouzen v Česku za daňové delikty, je od loňského července ve Švýcarsku ve vazbě.

„Ministerstvo spravedlnosti ČR nyní vyčká na sdělení švýcarské strany ohledně realizace vydání odsouzeného Pitra do Česka,“ uvedla mluvčí. Úřad podle ní nebude o předání kvůli bezpečnosti zveřejňovat další podrobnosti. Podle Pitrova advokáta navíc podnikatel podal ve Švýcarsku žádost o azyl a dokud toto řízení neskončí, tak prý Pitr vydán nebude. Řízení může trvat i několik měsíců.

Tomáše Pitra zadrželi loni v červenci ve švýcarském Svatém Mořici. Česká strana podala v srpnu 2010 žádost o jeho vydání k výkonu trestu odnětí svobody na základě pravomocných rozsudků českých soudů. Spolkový úřad pro justici, který je švýcarskou obdobou českého ministerstva spravedlnosti, pak v prosinci 2010 povolil Pitrovo vydání. Tímto rozhodnutím potvrdil, že byly splněny podmínky pro vydání. Klíčovou podmínkou pak bylo, že trestné činy uvedené v rozsudcích a v žádosti o vydání jsou trestné i podle švýcarského práva. Podnikatel proti tomuto rozhodnutí podal odvolání ke švýcarskému Federálnímu trestnímu soudu, který mu ho počátkem září zamítl.

Soud již dříve také rozhodl, že uprchlý podnikatel zůstane až do konce vydávacího řízení ve vazbě. Zamítl Pitrovu nabídku složit za propuštění kauci ve výši milion švýcarských franků (asi 23 milionů korun). Loni chtěl muž za své propuštění složit třikrát tolik. Podle bellinzonského soudu je však propuštění z vydávací vazby ve Švýcarsku jen výjimečné. Přiměřená nebyla ani opatření jako ohlašovací povinnost a zabavení dokladů a cenností, která Pitrův advokát navrhoval, což prý nemohla změnit ani kauce. „Nadále panují nejasnosti kolem finančních poměrů stěžovatele,“ uvedl tehdy soud.

Ještě předtím se na bellinzonský soud obrátil s námitkou, že by jeho případ mohl mít politické pozadí. Soud pak obě kauzy – stížnost na rozhodnutí o vydání a upozornění na političnost případu – spojil do jediné. Nevyhověl ani jedné z obou stížností. Pitr podle soudu v námitce o politickém pozadí argumentoval mimo jiné tím, že je v Česku známý podnikatel. Prý si „udělal jméno“ díky kritice privatizace a jejích korupčních podmínek. To poznamenalo jeho vztah k politické elitě a vedlo k mediální kampani proti němu, v níž ho někdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD) označil za nepřítele státu.

Kontroverzního podnikatele v roce 2006 soud pravomocně odsoudil za daňové delikty k pětiletému vězení. Podnikatel však do věznice nenastoupil a od června 2007 se podle dostupných informací skrýval v cizině. Letos byl v Česku pravomocně odsouzen k souhrnnému šestiletému vězení v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny.

Vydáno pod