Stromky se chystají na Vánoce. Řezané i v květináčích

Zatím jsou ještě v lese, zhruba za měsíc budou vánoční stromky zářit v bytech po celém Česku. Pěstitelé finišují s přípravou, už brzy začnou stromky kácet, aby mohly jít na trh. Tuzemské domácnosti každoročně ozdobí kolem milionu živých stromků. Tradičně dominuje jedle, další nejoblíbenější je smrk. Lidé ale často sahají i po alternativě, jako jsou stromky v květináčích.

Na plantážích na Vsetínsku se do malých stromků zakously pily. Tamní pěstitelé se chystají poslat na trh téměř tři tisíce jehličnatých symbolů Vánoc. Podle lesníků bylo letošní suché léto vůbec nejhorší za posledních deset let. Malé stromky museli zalévat, některé semenáčky i přesto uschly. 

Vzrostlých stromků se sucho příliš nedotklo, jejich cena díky tomu příliš neporoste. Pěstitelé ji odhadují na tři sta až šest set korun, v závislosti na velikosti a typu stromku. „Aby stromek co nejdéle vydržel, je dobré ho rozbalit ze sítě, dát do chladné místnosti, uřezat centimetr a dát do nádoby s vodou,“ popsal pěstitel stromků ze Vsetínska Jaroslav Batka.

Infografika: Ceny vánočních stromků
Zdroj: ČT24

Kromě tradičního nákupu u obchodního centra si mohou lidé symbol Vánoc vybrat i z pohodlí domova. Některé podniky nabízí možnost zadat požadované parametry stromku přes internet, vybraný stromek pak před Vánocemi přiveze kurýrní služba až do domu.

Vánoce bez řezání

Vedle řezaného vánočního stromku stoupá i obliba stromků, které nejsou „na jedno použití". Ekologické organizace jako alternativu nabízejí třeba prodej živých stromků v květináčích. Podobnou akci v Brně už od roku 1998 zajišťuje ekologický institut Veronika spolu s dalšími organizacemi.

Majitelé pak mohou stromky přechovávat na balkoně a dovnitř je vzít jen na Štědrý večer. Nákupem, který by se dal přirovnat spíš k pronájmu, lidé podpoří návrat tradiční jedle bělokoré do lesů v okolí Brna.

Stromky do květináčů chystají i brněnské městské lesy. „Letos se poprvé podílíme na projektu Vánoční jedličky v květináči. Budou k dostání na vybraných prodejních místech v Brně a lidé si je s námi budou moci na jaře zasadit do lesa,“ potvrdila Jindra Pazderová z Lesů města Brna s tím, že mají připraveno na šest set stromků v květináčích.

Pasti na zloděje

Pořád se najdou ti, kterým se za stromek platit nechce. „Nejlepší je prevence, proto přímo u hájenek prodáváme čerstvě uřezané vánoční stromky za poměrně nízké ceny,“ vysvětlil vedoucí polesí Bílovice nad Svitavou Pavel Podlipný ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny. „Jsou ale i lidé, pro které je kradení stromků vánoční sport a proti těm pak bojujeme dalšími prostředky,“ dodal Podlipný.

2 minuty
Vedoucí polesí Pavel Podlipný o krádežích stromků
Zdroj: ČT24

V lesích stromky nejčastěji chrání fotopasti, hlídky lesníků nebo speciální postřiky. Ty nejsou při běžné teplotě rozpoznatelné, při pokojové teplotě ale stromek začne po pár hodinách nepříjemně zapáchat po zkaženém másle, a zloději tak zkazí Štědrý den.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
04:21Aktualizovánopřed 17 mminutami

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
08:08Aktualizovánopřed 21 mminutami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
09:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
17:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na Ukrajinu poputují další maskovací sítě z Česka

Maskovací sítě pro Ukrajinu nově pletou dobrovolníci v Jablonci nad Nisou. Vznikla tam iniciativa Motanka. Asi šestnáct sítí odtamtud mají v plánu poslat na konci ledna do centra ve Lvově. Pletení sítí pro zemi bránící se už téměř čtyři roky otevřené ruské invazi se v tuzemsku věnují i další organizace – například v Brně.
před 1 hhodinou

Rakušan nebyl zvolen místopředsedou sněmovny

Předseda opozičního hnutí STAN Vít Rakušan neuspěl v prvním kole tajné volby čtvrtého místopředsedy sněmovny. Bývalý ministr vnitra je teď jediným kandidátem. Poslanci v pátek naopak podpořili návrh na zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků. Opozice opět neprosadila doplnění programu schůze o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z čela sněmovny kvůli výrokům o Ukrajině. Sněmovna hlasy koalice vyzvala prezidenta, aby jmenoval ministry bezodkladně.
12:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Přes dvacet státních institucí uzavřelo smlouvy s Agrofertem. Navzdory zákonu o střetu zájmů

Více než dvě desítky státních institucí uzavřely v rozporu se zákonem o střetu zájmů smlouvy s firmami z holdingu Agrofert, zjistil server iRozhlas.cz z dat Hlídače státu. Hodnota smluv podle serveru činí zhruba 15 milionů korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že stále čeká na veřejnoprávní souhlasy ze zahraničí, aby mohl vložit akcie skupiny Agrofert do svěřenského fondu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský řekl, že změna akcionáře nemá na běžný chod společností holdingu vliv.
před 3 hhodinami

Cítí se opuštěni elitami, sjednoceni hněvem. Co lidi spojuje v krizích, ukázal český výzkum

Co mají společného spory o roušky během covidu a hádky o pomoc Ukrajině v diskuzích na facebooku? Výzkum českých vědkyň ukazuje, že lidé v časech krize sdílejí opakující se příběhy na základě modelu „my dole“ proti „těm nahoře“. Může to na sociálních sítích posílit sounáležitost mezi lidmi, ale současně takové chování rozděluje společnost ještě víc a vytváří pocity nedůvěry vůči elitám, hlavně těm politickým a mediálním.
před 4 hhodinami
Načítání...