Státním zaměstnancům se zmrazí platy. Přilepšit si mají jen učitelé

5 minut
Události: Zmrazení platů státních zaměstnanců
Zdroj: ČT24

Statisícům lidí neporostou příští rok platy. Vláda plánuje zmrazit výdělky většině státních zaměstnanců – policistům, hasičům, vojákům i úředníkům. Dostat přidáno mají od ledna jen učitelé, zhruba o tři tisíce. Platí totiž záměr dorovnat jejich platy na 130 procent průměrné mzdy. Ministr financí naplánoval v návrhu státního rozpočtu na příští rok výdaje na platy nižší o osm a půl miliardy korun, tedy o více než tři procenta. Zároveň navrhl snížit počet státních zaměstnanců o jedenadvacet tisíc.

Například hasiči se stejně jako statisíce dalších státních zaměstnanců musí smířit s tím, že příští rok zůstanou jejich platy zmrazené. Škrty v platech ovlivní i nábory nových lidí. „Předpokládali jsme, že po další tři roky budeme nabírat 300 nových hasičů do výjezdu, což je v této chvíli také zmrazeno,“ říká generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček.

Ministr vnitra připouští, že pro hasiče či policisty nemá vláda na dorovnání letošní více než desetiprocentní inflace peníze. „Dávám si teď realistickou ambici, která odpovídá stavu veřejných financí. Letos jsme zvyšovali, pro příští rok nechceme, byť o korunu, snížit,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

I přes velmi rychle rostoucí výdaje na obranu zatím kabinet neplánuje zvýšit platy ani vojákům. Ministerstvo obrany má přitom příští rok dostat navíc rekordních téměř 40 miliard korun. Hlavně na modernizaci armády. „Budeme bojovat za to, abychom byli na těch položkách, na kterých jsme. Abychom nemuseli zásadně snižovat počty a už vůbec abychom nesahali na platy,“ uvádí ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

„Myslím, že vojáci nejsou špatně placení. Teď nechci být nenáviděný mezi vojáky, ale myslím si, že vojáci mají odpovídající mzdy,“ míní náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka.

Návrh rozpočtu ministerstva obrany
Zdroj: Ministerstvo financí

Úředníci MPSV mají dostat více

Vláda se už v květnu dohodla, že v příštím roce sníží objem výdajů na platy státních zaměstnanců o dvě procenta. Tento plán je podstatnou součástí úsporného balíčku na rok 2024. Jedním z mála ministrů, který i přes škrty slibuje v příštím roce ve svém resortu vyšší platy, je Marian Jurečka (KDU-ČSL).

V roce 2024 totiž plánuje Ministerstvo práce snížit počet pracovních míst o více než tisícovku. Ušetřené peníze mají jít na odměny úředníků. „Objem platů bude snížen o dvě procenta, ale tím, že výrazně snížíme počet lidí, tak dokážeme u těch, kteří tady budou nadále pracovat, platy zvýšit. Počítám, že zvýšení v případě MPSV by mohlo být minimálně o tři procenta,“ slibuje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

„Nebudeme obsazovat nová místa, pokud víme, že v nějaké oblasti budou lidé odcházet třeba do důchodu,“ konstatuje ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Počet pracovních míst spadajících pod MPSV
Zdroj: Ministerstvo financí

Opozice se zmrazením nesouhlasí

Sněmovní opozice s plánem kabinetu zmrazit platy většiny státních zaměstnanců nesouhlasí. „Při největším poklesu reálných mezd podle OECD ze všech vyspělých zemí světa, tak ještě zmrazit platy, to si nedovedu představit,“ říká předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

„Kdyby vláda nekupovala předražené americké stíhačky, které budou stát přes 100 miliard plus ještě provoz, tak by tady peníze dokonce na celkové platy byly,“ doplňuje předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Státních zaměstnanců spíše přibývalo

O výši částky určené na platy v příštím roce rozhodne vláda na konci září spolu se schválením návrhu státního rozpočtu na rok 2024. Dosud míst ve státní správě spíše přibývalo. V tomto roce ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace zaměstnávají bezmála půl milionu lidí. O osm tisíc více než vloni.

Vůbec nejpočetnějšími státními zaměstnanci jsou učitelé, kterých je 194 tisíc. Následuje 77 tisíc ostatních zaměstnanců škol, například kuchařek nebo uklízeček. Přes 69 tisíc je příslušníků bezpečnostních složek – tedy hasičů, policistů, celníků nebo dozorců.

Letos vydá stát na platy svých pracovníků přes čtvrt bilionu korun. Průměrný výdělek ve veřejné sféře se blíží hranici třiačtyřiceti tisíc korun hrubého.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:21Aktualizovánopřed 16 mminutami

Silná bezpečnost vyžaduje i silnou ekonomiku, řekl Fiala před summitem EPC

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pátek účastní summitu Evropského politického společenství (EPC), který hostí Tirana. Před odletem se vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude jednat především o ekonomických tématech. Od setkání si slibuje otevřenou diskusi. Rovněž se v albánském hlavním městě sejde s šéfkou Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Boti i „neochotná“ Meta. Jak se kontroluje volební kampaň na sítích?

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, oznámil prezident. Předvolební kampaň již podle komentátorů dávno začala, až teď se na ni však zaměřuje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH). Ten například sleduje, zda strany v reklamách označily zadavatele a zpracovatele kampaní, nebo kontroluje výroční zprávy. Musí se ale potýkat třeba i s tím, že největší provozovatelé sociálních sítí, kam se politická reklama distribuuje stále častěji, nekomunikují, sdělil v rozhovoru pro ČT24 člen rady Jan Outlý.
před 2 hhodinami

Čeští lékaři našli nečekanou příčinu nebezpečné genetické nemoci

Fabryho chorobou trpí v tuzemsku podle odhadu asi tisíc lidí. Lékaři a vědci si dlouho mysleli, že má jedinou příčinu, teď ale tým pražských expertů našel i další. Objev přináší naději na možnou léčbu.
před 4 hhodinami

Bílé sanitky posílí výjezdy záchranářů

Podle statistik řeší záchranná služba jeden telefonát každých patnáct sekund, k výjezdu sanitky pak dochází každou půlminutu. Klasické žluté vozy zřejmě v budoucnu doplní bílé – pro pacienty s méně naléhavými potížemi. Provoz rok a půl testovali pražští záchranáři. Podle dat je výjezd bílé sanitky skoro o šedesát procent levnější. Posádky žlutých sanitek se tak můžou věnovat naléhavějším případům.
před 5 hhodinami

Bezpečnost byla tématem speciálního dílu Událostí, komentářů

O bezpečnosti Česka, klíčových otázkách týkající se obrany nebo o tom, kolik peněz investovat a co má mít prioritu, debatovali hosté speciálního dílu Událostí, komentářů. Hovořili i o plánovaném vyjednávání Ruska a Ukrajiny. Na otázky moderátora Daniela Takáče odpovídal bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL), senátor Ondřej Lochman (STAN), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Petr Beitl (ODS), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO), člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) a předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
před 11 hhodinami

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek ruské války na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 18 hhodinami
Načítání...