Stát začal vyplácet myslivcům 500 korun za zabitého kormorána. Ptáci působí škody rybářům

Nahrávám video
Stát začal myslivcům vyplácet 500 korun za zabitého kormorána
Zdroj: ČT24

Přemnožení kormoráni působí rybářům milionové škody. Stát je chce zmírnit tím, že začal myslivcům od listopadu vyplácet 500 korun za zastřelené zvíře. Dosud motivovali myslivce k lovu jen velcí producenti ryb, kteří jim vypláceli 300 korun. Třeba rybářství Třeboň proplatilo v minulých letech ročně zhruba 2000 zabitých ptáků. Od letošního ledna navíc rybáři znovu dostávají kompenzace za škody od kormoránů.

Kormorán spořádá za den zhruba půl kila až jeden kilogram ryb. Za loňský rok tak Rybářské sdružení ČR eviduje škodu za zhruba 90 milionů korun, v minulých letech překračovala i 120milionovou hranici.

Výrazně větší problémy přitom působí kormoráni, kteří přes Česko pouze migrují, než naše „domácí“ hnízdící populace kormoránů, která je řádově zhruba desetkrát menší.

„Invaze kormoránů v zimě bývá někdy docela velká – jsou to ptáci z Pobaltí, případně z Finska či z Ruska. Tam se opravdu přemnožují a na zimu létají k nám,“ uvedl ornitolog Jiří Šebestian. Právě proto se řada evropských států snaží řešit problém s migrujícími ptáky koordinovaně, dodává zástupce ministerstva zemědělství Martin Žižka.

Nahrávám video
Události v regionech: Stát začal vyplácet myslivcům odměny za zabitého kormorána
Zdroj: ČT24

Odstřel kormoránů v Česku sice mírně roste, ale problém to podle rybářů a ornitologů neřeší. „Řešit problém se musí na celoevropské úrovni. To znamená v těch místech, kde kormorání hnízdí. Skandinávie, Nizozemí,“ dodal ředitel Rybářského sdruženÍ ČR Milan Kratochvíl.

Letos začal stát znovu vyplácet odškodnění rybářům

Už letos v lednu začala platit novela, díky které začal stát znovu vyplácet rybářům náhrady za škody, jež na rybách způsobili kormoráni. Letos a příští rok tak budou rybáři dostávat stoprocentní náhradu prokazatelně způsobených škod a za rok 2020 náhradu 80procentní.

„Lovit kormorána není úplně jednoduché, hlavně na velkých rybničních plochách, kde se dokáže rychle přemístit, je lov velice složitý,“ uvedl předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha.

Vyplácení náhrad skončilo s dubnem 2013, kdy kormorán vypadl ve vyhlášce ze seznamu zvláště chráněných živočichů. V zákonu o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy však kormorán zůstal. Poslanci proto navrhli kormorána ze zákona vyškrtnout a zavést tříleté přechodné období pro odškodňování.

Škody způsobené kormorány
Zdroj: ČT24

Důvodem pro vypuštění kormorána ze seznamu zvláště chráněných živočichů bylo podle předkladatelů novely to, že přestal existovat celospolečenský zájem na jeho ochraně. Umožní to podle nich i jeho lov podle pravidel v zákoně o ochraně přírody a krajiny. Ve tříletém období by mohly početní stavy kormorána klesnout.

Kormorána zařadili odborníci na seznam chráněných druhů na přelomu 80. a 90. let, kdy se na území ČR vyskytoval pouze při jarním a podzimním tahu a nehnízdil zde téměř žádný pár. V roce 2010 podle ornitologů hnízdilo v Česku kolem 300 párů, při jarním a podzimním tahu se v tuzemsku pohybují tisíce párů z jiných částí Evropy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Europarlament schválil odklad ETS 2 na rok 2028

Europoslanci v úterý schválili klimatický cíl snížit do roku 2040 emise o devadesát procent oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí může pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Součástí dohody je i odložení zavedení emisních povolenek ETS 2 o jeden rok, tedy na rok 2028.
13:27Aktualizovánopřed 1 mminutou

Poslanec Doksanský rezignoval na místo ve školské komisi Hradce Králové

Opoziční zastupitel Hradce Králové a poslanec Denis Doksanský (ANO) v pondělí rezignoval na místo v komisi městské rady pro výchovu a vzdělávání. Městská rada měla v úterý odpoledne projednat Doksanského odvolání z komise, a to kvůli jeho působení ve Střední škole Sion High School.
před 18 mminutami

Policie prověřuje možné ublížení na zdraví u stovek lidí kvůli defibrilátorům ve FN Olomouc

Kriminalisté zahájili trestní řízení kvůli podezření z těžkého ublížení na zdraví kvůli implantacím defibrilátorů ve Fakultní nemocnici Olomouc, které nebyly potřebné nebo doporučené. Týká se to několika set pacientů, sdělil policejní mluvčí Libor Hejtman. V této souvislosti zatím nebyl nikdo obviněn, uvedla policie na webu. Nemocnice v úterý opětovně odmítla, že by defibrilátory mohly pacientům ublížit. Policie podle ní nepřesně používá lékařské pojmy.
10:19Aktualizovánopřed 30 mminutami

Patrioti pro Evropu vyloučili Bartůšek kvůli poškození dobrého jména, řekl Knotek

Patrioti pro Evropu (PfE) vyloučili českou europoslankyni Nikolu Bartůšek (Přísaha) z důvodu poškození dobrého jména frakce, sdělil lídr české delegace v této parlamentní skupině a europoslanec za hnutí ANO Ondřej Knotek. O konci Bartůšek v PfE informovala v pondělí na úvod plenárního zasedání Evropského parlamentu jeho předsedkyně Roberta Metsolová. Sama europoslankyně svůj odchod z frakce potvrdila, o důvodech se nezmínila.
před 1 hhodinou

Rozpočtový výbor doporučil schválit rozpočet se schodkem 310 miliard korun

Sněmovní rozpočtový výbor doporučil v úterý hlasy koaliční většiny Poslanecké sněmovně schválit základní parametry státního rozpočtu na letošní rok. Jedná se o příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Navržený schodek se má meziročně zvýšit na 310 miliard korun. Národní rozpočtová rada (NRR) vydala prohlášení, že závazný limit deficitu je 246 miliard, návrh ho tedy překračuje o 64 miliard korun.
10:49Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Výběr dodavatele na stavbu další části metra D byl v pořádku, uvedl úřad

Výběr dodavatele v zakázce na stavbu části pražského metra D mezi stanicemi Olbrachtova a Nové Dvory byl v pořádku, rozhodl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Výběr sdružení firem vedených společností Subterra napadla u ÚOHS firma Strabag. Rozhodnutí zatím není pravomocné, lze proti němu podat rozklad k předsedovi úřadu Petru Mlsnovi.
před 4 hhodinami

Reportéři ČT zmapovali šedou zónu byznysu okolo pracovních agentur

Reportéři ČT pátrali v šedém byznysu pracovních agentur. Ti, kdo v této šedé zóně podnikají, se často pohybují na hraně zákona, nebo dokonce za ní. Lidé pracují v hrozných podmínkách, někdy i zcela na černo bez pracovní smlouvy. Stát přitom přichází ročně kvůli nezaplaceným daním a odvodům o desítky miliard korun. Existují tací, kteří na celém systému velice dobře vydělávají, a dokonce tvrdí, že mají kontakty na některá ministerstva, kde se řeší právě tento byznys. Na to, kdo jsou tito lidé a v čem selhává stát, se zaměřilo nové vydání pořadu Reportéři +.
před 4 hhodinami

Česko si polepšilo v žebříčku vnímání korupce. Slovensko se dál propadá

Česko si loni polepšilo v celosvětovém žebříčku vnímání korupce. Umístilo se na 39. místě, zatímco předloni bylo 46. Vyplývá to ze zprávy, kterou v úterý zveřejnila mezinárodní organizace Transparency International (TI). Pohoršilo si naopak Slovensko, které se v roce 2024 umístilo na 59. a loni až 61. místě. Nejlépe hodnocené ze 182 zemí je letos opět Dánsko.
08:07Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...