Soud zatím Nagyovou z vazby nepustil, od žalobců má málo informací

Ostrava - Všichni obvinění v kauze bývalé šéfky kabinetu premiéra Nečase Jany Nagyové zůstanou dál ve vazbě. Krajský soud v Ostravě odložil rozhodnutí o jejich propuštění. Nemá totiž dostatek informací z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které kauzu vyšetřuje. „Po doručení požadovaných dokumentů soud samozřejmě rozhodne co nejrychleji,“ řekla ČT mluvčí soudu Lucie Böhmová.

Soud chtěl podle informací České televize rozhodnout o obviněných nepozději v pátek. Po prostudování několika desítek stran spisu k jednotlivým vazebně stíhaným se ale soudci dnes ráno usnesli, že rozhodnutí odloží, protože jim chybí informace. O jaké se konkrétně jedná, ale soudci odmítli zatím sdělit.

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které kauzu dozoruje, nyní musí požadované informace doplnit. „Soud požádal o seznam vyšetřovacích úkonů včetně protokolů a plánované úkony. Této žádosti samozřejmě bezodkladně vyhovíme. Předpokládám, že se tak stane zítra,“ uvedl dozorujcící žalobce Ivo Ištvan. Krajský soud bude poté rozhodovat o šesti stížnostech na umístění do vazby. První soud dostal 2. července, a to od bývalého poslance za ODS Marka Šnajdra, v posledních dnech do Ostravy dorazilo zbývajících pět spisů.  

Obhájce Petra Tluchoře Jiří Brátka označil postup soudu za překvapivý a poněkud neobvyklý. „Je zarážející, že státní zástupce nebyl schopen předložit spisový materiál v takovém rozsahu, aby odvolací soud mohl neprodleně, tak jak požaduje zákon, rozhodnout,“ řekl ve Studiu ČT24. Brátka je přesvědčen, že u Tluchoře důvody koluzní vazby, tedy obava, že by mařil vyšetřování, neobstojí. Jeho klient je podle něj v dobré fyzické a psychické kondici.   

Aby „neladili noty“

„Jde zejména o to, aby si vazebně stíhaní nemohli s případnými svědky slaďovat výslechy nebo výpovědi,“ vysvětluje trvání vazby advokát Robert Pelikán. „Soudce potřebuje informace o tom, co chtějí orgány činné v trestním řízení učinit za úkony, pro které se domnívají, že je potřeba držet obviněné ve vazbě, a on pak posoudí, zda by skutečně mohly mařit úkony, kdyby byli z vazby propuštěni,“ přibližuje principy rozhodování soudu.

Zároveň ale upozornil na to, že je pochopitelná skoupost státního zastupitelství, co se týče poskytnutých informací. „Tím, co poskytne, si jistým způsobem komplikuje práci,“ uvedl Pelikán. „Jakmile se k informaci dostane obhájce, už s ní může nějak pracovat, a nelze vyloučit, že s ní bude pracovat takovým způsobem, který bude vyšetřování mařit.“

V kauze Nagyová bylo obviněno osm lidí. Soud poslal do vazby sedm z nich. Pouze šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda je stíhán na svobodě. Podle první části obvinění Nagyová poslala zpravodajskou službu, aby sledovala manželku tehdejšího premiéra Nečase a další lidi. Druhá část obvinění se týká kauzy kolem tří bývalých poslanců ODS, kteří se vzdali madnátů, aby umožnili přijetí vládních daňových změn. Podle žalobců za to následně zamířili na posty ve státních firmách, což policie označuje za korupci. Žalobci v pondělí požádali sněmovnu i o vydání premiéra v demisi Petra Nečase.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko si připomnělo 17. listopad, davy vyrazily na Národní třídu

Po celém Česku si lidé připomínali sametovou revoluci, která ukončila čtyři dekády komunistické diktatury a přivedla zemi k demokracii. Před 36 lety ji odstartovalo brutální potlačení pietního průvodu k uctění památky Jana Opletala, zavražděného nacisty v roce 1939. Na zaplněné Národní třídě v Praze zazpíval v 17:11 píseň Modlitba pro Martu, jeden ze symbolů revoluce, herec a zpěvák Jan Cina. Zněla i v dalších městech. Řada organizací připravila pietní akce, debaty, přednášky, průvody či koncerty.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Cenu Paměti národa získaly osobnosti z Česka, Slovenska i Ukrajiny

Cenu Paměti národa získalo pět osobností z Česka, Slovenska a Ukrajiny, které čelily politickému tlaku a postavili se komunismu. Letošními laureáty tak jsou Milena Sedláčková a Jaroslav Vrbenský z Česka, Fedor Gál a Emil Sedlačko ze Slovenska a Nadija Kalinčenkovová z Ukrajiny. Šestnáctý ročník Cen Paměti národa se konal v Národním divadle.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Student Lagner po 17. listopadu pomáhal organizovat stávku

Hybnou silou událostí roku 1989 byli studenti. Ti jsou spojováni nejen s brutálním zásahem proti nim na Národní třídě, ale i s následujícím děním. Tehdy třiadvacetiletý student DAMU Pavel Lagner patřil mezi ty, kteří začali ihned organizovat stávku. Sedmnáctého listopadu se totiž rozhodl, že nebude dále „kolaborovat“ s režimem a na vysokou školu už za komunismu nepůjde.
před 6 hhodinami

„Česko není na prodej.“ Demonstrace mířila proti vzniku vlády ANO, SPD a Motoristů

Na pražském Staroměstském náměstí se v pondělí sešli lidé na demonstraci spolku Milion chvilek proti vzniku vlády ANO, SPD a Motoristů. Krátce po začátku protestu prostor výrazně naplnili. Mnozí demonstrující drželi vlajky České republiky, Evropské unie, Ukrajiny i Severoatlantické aliance. Pořadatelé na akci nazvané Česko není na prodej protestovali proti vznikající vládě, která podle nich stojí na mafiánském principu.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Statisíce lidí hovořily jedním hlasem, vzpomíná britský historik na listopad 1989

Vidět statisíce lidí hovořit jedním hlasem bylo něco mimořádného, uvedl v rozhovoru pro Českou televizi slavný britský historik Timothy Garton Ash, který do Československa dorazil několik dnů po 17. listopadu 1989. Za „fantastickou chvíli“ označil moment na pražském Václavském náměstí, kdy všichni demonstranti vytáhli z kapes klíče a začali s nimi cinkat.
před 9 hhodinami

Sametoví pamětníci umístili ukrajinské vlajky u Okamurova domu, šéf sněmovny to kritizuje

Na plot domu předsedy Poslanecké sněmovny Tomia Okamury (SPD) rozvěsila skupina Sametoví pamětníci ukrajinské vlajky. Ty jsou také namalované či nasprejované i na chodnících, schodech, sloupech či koších. Událost vyšetřuje policie, potvrdil mluvčí pražské policie Jan Daněk. Okamura po svém nedávném zvolení do čela sněmovny nechal odstranit vlajku Ukrajiny ze sněmovní budovy. Okamura čin Sametových pamětníků kritizoval.
před 9 hhodinami

Pavel: Pokud Babiš nevyřeší střet zájmů, ANO by mělo nabídnout jiného kandidáta

Pokud by šéf hnutí ANO Andrej Babiš nebyl schopen uspokojivě vyřešit svůj střet zájmů, pak bych se jeho jmenováním podílel na vzniku protiprávního stavu, řekl na Národní třídě Radiožurnálu prezident Petr Pavel. V takovém případě by podle něj bylo dobré, aby hnutí nabídlo jiného kandidáta. Pokud by Babiš v okamžiku jmenování premiérem vlastnil Agrofert, ocitl by se ve střetu zájmů. Místopředseda ANO Karel Havlíček sdělil, že Babiš je jediným kandidátem.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Svoboda bez odpovědnosti nedává smysl, řekl Pavel na Národní třídě

Sametovou revoluci si připomínají i politici, kteří již od rána přicházeli na Národní třídu. Prezident Petr Pavel na místě zdůraznil, že svoboda bez odpovědnosti nedává smysl. Zášť a zloba podle něho bohužel nepominuly ani 36 let po listopadu 1989. Na Národní třídu dorazily třeba i špičky hnutí ANO v čele se šéfem hnutí Andrejem Babišem, premiér v demisi Petr Fiala (ODS) či zástupci STAN, KDU-ČSL, Pirátů nebo Motoristů.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...