Soud potvrdil uprchlému muži dvacet let vězení za boje na Donbasu proti Ukrajině

Odvolací soud potvrdil uprchlému Jiřímu Urbánkovi dvacet let vězení za to, že na Ukrajině bojoval v řadách proruských separatistů. Muž tak spáchal jednak teroristický útok, jednak trestný čin účasti na teroristické skupině. Verdikt je pravomocný.

„Chtěl bych říct, že terorismus a s ním spojené projevy ohrožují nejenom životy lidí a společenské zřízení, ale i samotnou podstatu lidské civilizace. (…) Bohužel jsou pořád politické systémy, pro které jsou takové projevy terorismu vhodné, nebo dokonce požadované, a bohužel pořád jsou i jednotlivci, kteří jsou schopni a ochotni tyto nechutné představy naplňovat,“ prohlásil při odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu pražského vrchního soudu Jan Sváček.

Člen senátu Alexander Károlyi doplnil, že uložený trest je spíše mírný a mohl být přísnější. „V rámci těchto bojů bylo zcela jasně ohroženo civilní obyvatelstvo,“ zdůraznil. Vrchní soud ale nemohl uložit vyšší trest, protože státní zástupce se proti původnímu rozsudku neodvolal.

Urbánek odjel na Ukrajinu v roce 2015 s úmyslem podpořit proruské separatistické síly. Jejich operací se podle rozsudku účastnil nejméně do konce ledna 2018. Kromě činností typu budování zákopů nebo hlídkování se muž i podle svých vyjádření na sociálních sítích zapojil do ozbrojených bojů proti ukrajinské armádě.

Odvolání proti rozsudku podal advokát, kterého Urbánek dostal přiděleného ex offo. Právník ve čtvrtek uvedl, že se odvolal zejména proto, že jeho klient napsal na svém facebookovém profilu, že se necítí být vinen.

O Urbánkově přítomnosti v Doněcké oblasti dříve svědčil i Lukáš Nováček, kterého vrchní soud toto úterý poslal na šest let za mříže kvůli tomu, že u separatistů mimo jiné pracoval v kuchyni.

Konflikt na východě Ukrajiny si od roku 2014 vyžádal tisíce životů. Ukrajina a Západ obviňují z vojenské podpory separatistů Rusko, Moskva to popírá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Víkend v Česku má být slunečný s teplotami kolem bodu mrazu

Nadcházející víkend v Česku má být většinou slunečný, s výjimkou jihozápadních Čech a Slezska. Teploty se mají udržet kolem bodu mrazu nebo lehce nad ním. Srážky meteorologové nečekají, sněžit může do neděle jen slabě na severu a severovýchodě země. Vyplývá to z informací na webu a facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od příštího týdne se má výrazně ochladit, častější bude na začátku nového roku nejspíš také sněžení.
11:33Aktualizovánopřed 10 mminutami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
10:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přibližně 31 milionů korun, což je zhruba polovina proti loňsku, kdy bylo požárů 65, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
před 3 hhodinami

Věčné chemikálie vymizí z obalů i oblečení. Důvodem jsou zdravotní rizika

Potravinové obaly, nepromokavé oblečení a nebo impregnační spreje. Všech těchto výrobků se bude brzy týkat zákaz takzvaných „věčných chemikálií“. Ten začne platit příští rok a zavádí harmonogram, kdy by první výrobky s těmito chemikáliemi měly mizet z trhu. Důvodem zákazu jsou zdravotní rizika, která tato skupina chemikálií přináší.
před 4 hhodinami

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
před 23 hhodinami

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
včera v 12:35

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
včera v 08:00
Načítání...