Sobotka: Prezident legitimizuje šíření xenofobie a nenávisti, naštval celou ČSSD

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se ostře vymezil vůči vystoupení prezidenta Miloše Zemana na Albertově. V rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) řekl, že hlava státu legitimizuje šíření xenofobie a nenávisti v naprosto extrémní podobě. Stejný názor má podle něj celá sociální demokracie. Zeman oponuje, že jeho projev nenávistné formulace neobsahoval.

Prezident otevřeně pojmenovává některé nešvary současné Evropy, to je dobře. Že se ale postaví na pódium vedle těch, kteří ve společnosti vzbuzují nenávist, to už dobře není a prezident by si to dovolit neměl.
Martin Kupka
místopředseda ODS

Miloš Zeman se podle premiéra projevem na pražském Albertově po boku představitelů extremistického Bloku proti islámu zařadil mezi populisty, kteří parazitují na obavách lidí z Islámského státu a migrační krize.

„Nejvyšší ústavní činitel země, která má hlubokou humanistickou a demokratickou tradici, by neměl vystupovat na shromáždění xenofobní sekty, které bylo naplněno šířením intenzivní nenávisti,“ řekl Sobotka deníku. Zeman podle něj legitimizuje šíření extrémní xenofobie a nenávisti.

V současné chvíli jsme všichni v sociální demokracii na pana prezidenta strašně naštvaní za to, co udělal.
Bohuslav Sobotka
premiér
Prezident je do jisté míry hlasem lidí, kteří mají oprávněné obavy z extremismu radikálních muslimů, ale svým vystoupením vedle pana Konvičky společnost spíše rozdělil, než aby ji v těchto těžkých časech stmelil.
Martin Komárek
poslanec ANO

Sobotka dodal, že prezidentovo vystoupení nerozzlobilo jen jeho, ale celou ČSSD, včetně levicově konzervativního křídla, které Zemana dlouhodobě podporuje: „V současné chvíli jsme všichni v sociální demokracii na pana prezidenta strašně naštvaní za to, co udělal.“

Prezident se postavil na jedno pódium se zástupci xenofobních a populistických stran. To vnímám jako velmi nebezpečné, protože je tím legitimizuje ve veřejném prostoru.
Jan Bartošek
místopředseda KDU-ČSL

Zeman překvapil i poslance Jaroslava Foldynu (ČSSD), který na akce na podporu prezidenta pravidelně chodí. „Nemyslím, že by jakýkoliv prezident měl na pódiu vystupovat vedle člověka, který ve svých výrocích říká, že bude muslimy dávat do masokostní moučky nebo že by je měli dát do koncentračních táborů a používá výrazy jako zplynovat,“ řekl České televizi s odkazem na šéfa Bloku proti islámu Martina Konvičku. 

„Jsem obdivovatel prezidenta, s celou řadou jeho výroků souhlasím, ale toto považuji za velkou chybu,“ dodal Foldyna. Nadále je nicméně přesvědčen, že Česko má „vynikajícího prezidenta, který popisuje situaci tak, jak je a není pokrytec“.  

Na Albertově jsem byl složením lidí, kteří vystupovali na pódiu vedle pana prezidenta, výrazně rozčarován. Velká část toho, co pan premiér řekl, je bohužel pravda.
Jaroslav Foldyna
poslanec ČSSD
Akce byla špatně zorganizovaná. Neviním z toho prezidenta, ale dlouhodobě kritizuji jeho okolí a organizační neschopnost těch, kteří odpovídají za prezidentův program.
Vojtěch Filip
předseda KSČM

Senátor Jan Veleba (SPO) ani poslanec Marek Černoch (Úsvit), kteří na akci se Zemanem přímo vystoupili, nechtěli slovní přestřelku mezi premiérem a Hradem komentovat.

Zeman: V projevu nemám žádnou islamofobní formulaci

Prezident Sobotkova slova odmítl. „Je dobré si přečíst můj projev a nenajdete v něm jedinou islamofobní, nenávistnou formulaci. Najdete v něm naopak výzvu k toleranci, k dialogu, ale také k tomu, abychom nenálepkovali své názorové odpůrce. To pan premiér učinil, a já si myslím, že dobrý premiér by tak jednat neměl,“ řekl Zeman deníku.

Na premiérova slova reagoval i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Na Twitteru napsal, že premiér si definitivně vybral: „Není hlasem národa. Stal se hlasem médií.“ České televizi pak řekl, že „považuje za nesmírně šokojící, že premiér šmahem označuje tisíce občanů z Abertova za extremisty“. Sobotka podle něj bagatelizuje obavy občanů, které jsou zcela oprávněné. 

Prezident republiky promluvil jako provokatér, který se opírá o nějaké názory a všemi ostatními názory opovrhuje.
Miroslav Kalousek

Sobotka ale není jediný, kdo Zemana za vystoupení u příležitosti výročí 17. listopadu kritizoval. Ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) prohlásil, že Zeman pomáhá vytvářet podhoubí pro fašizaci české společnosti. Ovčáček mu vzkázal, že podhoubí pro fašizaci společnosti vytváří politici jako on: „Svým pohrdáním občany, jejich názory a hlavně obavami.“

Podle pětice europoslanců za lidovce a TOP 09 a Starosty se prezident veřejnou podporou fašizujícímu hnutí vzdaluje demokratickým hodnotám. Zemanovi poslali i dopis. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek dodal, že tím, kam si prezident na Albertově stoupl, se zachoval nehorázně. „Navíc ještě nehorázně mluvil,“ řekl ČT.    

„Myslím, že pan premiér se vyjádřil správně a ve správnou dobu,“ řekla europoslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová. „Nebylo to tak, že by prezident přišel za Blokem proti islámu, Blok proti islámu přišel za prezidentem,“ domnívá se předseda SPO Jan Veleba. „Troufám si tvrdit, že 80 % lidí má podobný názor, jaký vyjádřil pan prezident na Albertově,“ dodal.

Blok proti islámu zastává negativní postoj k uprchlíkům a odmítá jejich přijímání. Příznivci uskupení vyzývají k úplnému vytlačení muslimů z Česka. V davu přívrženců prezidenta a podporovatelů Bloku proti islámu byli na Albertově i členové německé extremistické skupiny Pegida a mezi přítomnými nechyběl ani zakladatel britské antiislámské organizace English Defence League Tommy Robinson.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
před 1 hhodinou

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
před 2 hhodinami

Policie obvinila tři lidi kvůli drogové činnosti, dle médií i Vémolu

Policie obvinila tři lidi ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. V úterý o tom informovala mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová. Podle médií je mezi nimi i MMA zápasník Karel „Karlos“ Vémola. Obviněným hrozí deset až osmnáct let vězení. Zda budou kriminalisté pro obviněné navrhovat vazbu, upřesní podle Šmoldasové později.
před 6 hhodinami

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
před 6 hhodinami

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
před 7 hhodinami

Hosté Fokusu Václava Moravce diskutovali o roli médií veřejné služby

Prosincový díl pořadu Fokus Václava Moravce zkoumal roli veřejnoprávních médií u nás, jejich svobodu a svobodné bádání. Debatovali noví poslanci Katerina Demetrashvili (Piráti) a Matěj Gregor (Motoristé), filosof a sociolog Václav Bělohradský, profesor evropského práva na University of Copenhagen Jan Komárek, slovenská novinářka Zuzana Kovačič Hanzelová a někdejší generální ředitel ČT a bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Ivo Mathé.
před 16 hhodinami

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
před 18 hhodinami

Poplatky za nepojištěná vozidla vzrostou. I za ta, s nimiž se nejezdí

Od nového roku zdraží poplatky za nepojištěná vozidla až o třicet procent. Pojistku v Česku stále nemá přes sto tisíc vozů. Největší podíl jich je v Ústeckém, Karlovarském a Libereckém kraji. Povinné ručení musí mít všechna vozidla v registru. A to i v případě, že se s nimi nejezdí, a stojí třeba na zahradě. Ve chvíli, kdy je vozidlo nepojízdné, musí ho provozovatel nechat administrativně vyřadit z provozu. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta. Kromě ní navíc musí za každý den bez pojištění zaplatit příspěvek České kanceláři pojistitelů. Právě z nich pak organizace hradí škody způsobené nepojištěnými vozidly. Náklady na opravy se každým rokem zvyšují. I proto bude od ledna poplatek do fondu vyšší.
před 18 hhodinami
Načítání...