Dienstbier: Zeman pomáhá vytvářet podhoubí pro fašizaci Česka

Prezident Miloš Zeman pomáhá vytvářet podhoubí pro fašizaci české společnosti, je přesvědčen ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Některé výroky hlavy státu jsou xenofobní a islamofobní a vytvářejí ve společnosti strach, řekl Dienstbier. Úterním vystoupením na Albertově prý Zeman překročil veškeré meze, když podpořil „nenávistné skupiny ve společnosti“. „Myslím si, že to, čeho jsme svědky, je už za hranou ústavnosti,“ řekl Dienstbier.

Video Studio ČT24
video

Dienstbier: Zemanovo chování je za hranou ústavnosti

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček v reakci uvedl, že Dienstbier opět dokázal, že pohrdá občany. „Podhoubí pro fašizaci společnosti vytváří politici jako je pan Dienstbier. Svým pohrdáním občany, jejich názory a hlavně obavami,“ řekl v Interview ČT24. Vyjádřeními, že by Česko mělo přijmout desítky tisíc uprchlíků, pak podle Ovčáčka Dienstbier dokonce ohrožuje bezpečnost České republiky.

„Nikdy jsem si neuměl představit, že hlava tohoto státu bude podporovat extremistické pozice, bude takovýmto způsobem rozdělovat, rozeštvávat společnost a především strašit lidi,“ řekl Dienstbier k úterní akci, na níž Zeman vystoupil po boku členů Bloku proti islámu, který zastává k islámu a přijímání uprchlíků z muslimských zemí velmi negativní postoje.

Projev prezidenta Zemana na Albertově
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

„Já si neumím představit, že v jakékoliv civilizované zemi by hlava státu tímto způsobem vystoupila, podpořila takovéto nenávistné skupiny ve společnosti a že by si to společnost nechala líbit, že by to bylo tolerovatelné,“ řekl také ministr pro lidská práva.

Šéf Bloku proti islámu Martin Konvička v minulosti na svém facebooku psal například o namletí muslimů do masokostní moučky. Nejen jeho výroky, ale i některá Zemanova slova považuje Dienstbier za xenofobní a islamofobní. „Především je to naprosto nepřijatelné paušalizování. Není to hodnocení jednotlivých lidí podle toho, jak se chovají, jak žijí,“ uvedl ministr, podle něhož je v Česku několik desítek tisíc muslimů, s nimiž nejsou žádné problémy.

Zeman nedávno hovořil například o hrozbě zavádění islámského práva šaría v Česku nebo o tom, že si většina uprchlíků nezaslouží soucit. Jeho výroky v říjnu kritizoval mimo jiné vysoký komisař OSN pro lidská práva, který je označil za xenofobní.

Podle Dienstbiera prezident svými slovy a postoji pomáhá budit strach, místo aby byl moderátorem a snažil se zklidňovat situaci a hledat společná řešení. Zeman podle něj přinejmenším napomáhá vytváření podhoubí pro fašizaci společnosti. „Samozřejmě, tím že vyvolává strach ve společnosti, tím jak situaci komentuje, tak tím k tomu samozřejmě přispívá, vytváří tu atmosféru, a dokonce bych řekl, že je v čele tohoto procesu svými výroky,“ uvedl také.