Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ve středu večer přednesl adventní projev, v němž zdůraznil, že členství v Evropské unii a NATO Českou republiku posiluje a chrání. Není podle něho náhodou, že obyvatelé mnohých dalších států hledají ochranu a pomoc právě v členských zemích těchto společenství. Zároveň ale varoval před tím, že na sociálních sítích i mimo ně sílí populisté, extremisté, a někdy dokonce i nepřátelé českého národa.
Vystrčil: Jsem hrdý na všechny příklady naší empatie a solidarity
Podle Vystrčila český národ v letošním roce prokázal mnohokrát obdivuhodné vlastnosti. Zmínil to, že reakce na letošní povodně byla „plná pomoci, solidarity a soucitu“. Připomněl také, že „v potravinových sbírkách jsme v tomto roce nashromáždili více než tisíc tun potravin“.
„Jsem hrdý na všechny příklady naší empatie a solidarity, našich schopností, pracovní poctivosti a silné sounáležitosti,“ dodal.
Předseda Senátu dále zmínil, že vynikáme v mnoha oblastech. „Každý známe desítky úspěšných a schopných lidí, kteří často žijí a pracují v našem okolí nebo reprezentují Česko ve světě,“ dodal s tím, že jsme odvážní, tvořiví a umíme pohotově reagovat na změny. Startovní pozice České republiky do budoucnosti je podle Vystrčila velmi dobrá.
Podle Vystrčila sílí populisté, extremisté i nepřátelé země
Na druhé straně ale předseda horní komory přes všechny naše schopnosti a úspěchy cítí, že se ze společnosti postupně vytrácí životní spokojenost. „Cítím – a rozhovory s mnohými z vás mi to potvrzují – že důvěra v instituce a ve fungování našeho státu klesá,“ vysvětlil. Situace je ale podle něj lepší než „naše nálada“.
Protože je politik, musí prý Vystrčil začít hledat chyby právě u politiků. „Máme rezervy a nedostatky. Musíme více konat, nebát se, prosazovat potřebné změny a zároveň naše kroky vysvětlovat, srozumitelně argumentovat. Nekonečně dlouho se dohadujeme namísto toho, abychom řešili konkrétní problémy. Výsledkem je potom sílící nedůvěra v demokracii a v náš parlamentní systém. A to není dobře,“ prohlásil.
Na sociálních sítích i mimo ně podle Vystrčila sílí populisté, extremisté, a někdy dokonce i nepřátelé českého národa. Charakteristické pro ně podle něj je, že jen kritizují a nenabízejí žádná řešení. „Opravdu chceme, aby za nás jednou rozhodovali lidé, kteří nechají současné problémy spadnout na budoucí generace a kteří zavírají oči před důsledky stárnutí populace, před změnami klimatu nebo rozpínavou politikou nedemokratických mocností?“ ptá se předseda Senátu.
Pokud tomuto přístupu „sedneme na lep“, potom podle Vystrčila atmosféra vyvolávání strachu, netolerance a nesnášenlivosti vůči druhým může ve společnosti probudit její odvrácenou stránku.
Více spolu mluvit a více si naslouchat
Jednou z možností, jak se bránit, je podle Vystrčila více spolu mluvit a více si naslouchat, což je podle něho dobrý způsob, jak zdi mezi lidmi rozebrat. Často se podle předsedy Senátu říká, že mladí mají víc naslouchat starším. To je podle něho pravda, ale ještě více si přeje, aby i starší mnohem pozorněji a s větším respektem naslouchali těm mladším.
Vystrčil dále dodal, že nerozumí tomu, proč se více jako společnost nesnažíme vytvořit lepší podmínky pro profesní uplatnění žen. „Byli bychom si blíže a významně by to zvýšilo naši konkurenceschopnost a v důsledku i výkonnost v mnoha oborech, včetně politiky,“ vysvětlil svůj postoj.
Jen pokud si budeme blíže, budeme podle Vystrčila schopni pochopit zkušenosti a potřeby druhých. „Není snadné se vcítit do situace jiného člověka. Přesto se o to nepřestávejme pokoušet,“ dodal.
Neméně důležité je podle předsedy horní komory naučit se navzájem si přiznat chybu nebo omyl. Omluva by se podle něho měla stát součástí normální komunikace.
„Všichni můžeme svět kolem sebe zlepšit. Úsměvem, dobrým slovem, pomocí, podporou, dobrou náladou, kterou budeme šířit. Letos to mnozí z vás učinili, a já jsem za to velmi vděčný. Je na nás samotných, jakou cestou půjdeme. Jako společnost, jako země,“ uzavřel Vystrčil.
Vondráček si nebyl jistý, co mělo být hlavním vzkazem projevu
Podle poslance a místopředsedy hnutí ANO Radka Vondráčka projev předsedy Senátu obsahoval několik obecných pravd. „Ale pak si kladu otázku, z jakého důvodu se zrovna teď ten projev uskutečnil,“ sdělil s tím, že si ani není jistý, co bylo hlavním vzkazem projevu.
Připustil, že v některých pasážích Vystrčil zřejmě narážel i na hnutí ANO. Vondráček ale vidí problémy jinde. „Já tedy ten problém, který česká společnost má, vidím spíše v tom, že se rodí málo dětí, že máme rekordně nízkou porodnost a že celková situace není prorodinná a že vláda nedělá dost pro to, aby se situace změnila. To je podle mě problém,“ vysvětlil svůj postoj.
S Vystrčilem souhlasil v důležitosti členství Česka v Evropské unii a NATO. „My máme několik pilířů, na kterých stojí česká zahraniční politika. To je naše členství v NATO, členství v EU a zatřetí dobré vztahy se sousedními zeměmi. Ty se nám v poslední době příliš nedaří, zejména v rámci V4. Škoda, že to pan předseda také nezmínil,“ řekl „Jinak souhlasím s tím, že žijeme v bezpečné a svobodné zemi a buďme rádi, že to tak je, a dělejme všechno pro to, ať to také i nadále zůstane,“ uzavřel.
Poslanec a místopředseda TOP 09 Michal Kučera zmínil, že Vystrčil v projevu varoval před populismem a politickými subjekty, které nabízejí líbivá řešení. „Taková uskupení vidíme i v současné sněmovně,“ míní. Celkově ale projev vnímal jako pozitivní a optimistický. „Myslím si, že měl, a to se třeba pro mě i stalo, dodat sil občanům do dalších dnů,“ dodal.
Komentátor Českého rozhlasu Plus Radko Kubičko si myslí, že označovat opoziční politiky paušálně jako populisty není správné. Vystrčil měl podle něho při zmínce o populistech říci, koho tím konkrétně myslí. S tím souhlasil i politolog z New York University Jiří Pehe, podle kterého byla zmínka o populistech příliš obecná.
V minulosti se předseda Senátu k lidem obracel na Nový rok
Veřejné poselství předsedy Senátu v závěru roku bylo v pořadí už páté. V letech 2020 až 2022 se k lidem obracel na Nový rok. Důvodem změny termínu bylo to, že se současný prezident Petr Pavel rozhodl obnovit tradici novoročních projevů hlavy státu, kterou přerušil jeho předchůdce. Miloš Zeman nahradil proslovy prezidenta na počátku roku vánočním poselstvím na druhý vánoční svátek, tedy 26. prosince.
V reakci na to se Vystrčilův předchůdce Jaroslav Kubera (ODS) rozhodl jako první předseda Senátu přednést v roce 2019 svůj proslov na Nový rok. K tomu se připojili ve svých novoročních vystoupeních tehdejší předseda sněmovny Vondráček a tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO). Na něj navázal ministerský předseda Petr Fiala (ODS), který loni kvůli záměru současné hlavy státu promluvil na druhý svátek vánoční, čímž termínově vystřídal Zemana. Nynější předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) proslovy v závěru roku oželela.