Senátoři znovu zvolili Miloše Vystrčila předsedou

Nahrávám video

Senát se ve středu poprvé sešel v novém složení, které obměnily zářijové volby ve třetině senátních obvodů. Letos zvolení senátoři složili slib až na chybějícího Přemysla Rabase (za SEN 21). Učiní tak na první schůzi horní parlamentní komory, na níž bude přítomen. Platnost i jeho zvolení potvrdil senátní mandátový a imunitní výbor, a Senát je tak zhruba po dvou týdnech kompletní. Předsedou byl počtvrté zvolen Miloš Vystrčil (ODS). Stejně jako při předchozí volbě byl jediným kandidátem. Zvoleni byli také místopředsedové.

Složení slibu je podmínkou k tomu, aby se nově zvolení senátoři mohli ujmout svých mandátů se všemi právy a povinnostmi včetně práva hlasovat, což nyní může 80 z 81 členů horní parlamentní komory. Z její úvodní schůze se kromě Rabase omluvila ještě senátorka Miluše Horská z klubu KDU-ČSL.

„Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,“ ocitoval jako první text slibu čtyřicetiletý senátor Zbyněk Sýkora (ODS), který je nyní nejmladším členem horní komory.

Slib skládali senátoři do rukou předsedy horní komory Miloše Vystrčila (ODS). Zasedání tradičně zahájila státní hymna. Senátorky a senátoři měli na oděvech připnuty vlčí máky jako připomínku válečných veteránů a symbol jejich podpory, které si mohli opatřit v předsálí. Senát se podle Vystrčila letos opět připojil ke sbírce na pomoc veteránům.

„Máte chránit nejdůležitější hodnoty, jako je svoboda a demokracie. Nejsou samozřejmé, naopak je potřeba o ně svádět boj a my všude kolem nás vidíme, že souboj o západní typ demokracie není vždy snadný,“ řekl Fiala senátorům. Zmínil také zodpovědnost senátorů a důležitost horní komory při tvoření zákonů.

Premiér Petr Fiala (ODS) na schůzi Senátu
Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš

Rozdělení funkcí

Podle dohody klubů byl předsedou znovu zvolen Vystrčil, v tajném hlasování získal 62 ze 79 odevzdaných hlasů. Obdržel tak o 11 hlasů méně než při minulé volbě šéfa horní parlamentní komory před dvěma lety. „Předseda Senátu je pouze první mezi rovnými,“ uvedl ve své nominační řeči Vystrčil. Podle něj by Senát měl zůstat věrný svobodě a demokracii a stát se postupně symbolem ochrany, jistoty, stability a bezpečí, což bude záležet na každém z jeho členů.

Senát by podle svého staronového předsedy neměl být jen poradcem nebo strážcem svobod a demokratického systému, ale měl by být také jakýmsi svorníkem parlamentního systému. „Měli bychom být schopni komunikovat s vládou, s Poslaneckou sněmovnou a s prezidentem,“ uvedl Vystrčil.

Nahrávám video

Místopředsedy Senátu zůstali Jiří Drahoš (STAN), Jitka Seitlová (KDU-ČSL) a Jiří Oberfalzer (ODS), nováčkem je Ladislav Václavec z ANO, které je ve vedení Senátu poprvé. Václavec, který obsadil místopředsednické křeslo po Tomáši Czerninovi (TOP 09), svou kandidaturu zdůvodnil jako jediný z nominovaných. „Není to proto, že bych byl nejkrásnější ani nejchytřejší. Je to proto, že jsem tam nejstarší, co se týče funkčnosti v klubu ANO“ uvedl lékař a senátor za Bruntálsko Václavec. Je rovněž ředitelem Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov a místopředsedou klubu ANO 2011.

V tajných volbách Václavec obdržel nejméně hlasů z nominovaných, a to 46 ze 79 odevzdaných. Největší podporu měl naopak Oberfalzer, pro kterého hlasovalo 72 senátorů. Seitlovou volilo 62 senátorů, tedy stejný počet, který hlasoval i pro znovuzvolení Miloše Vystrčila předsedou Senátu. Drahoš obdržel o jeden hlas méně.

Senátoři také vyměnili předsedy dvou z devíti výborů a tří ze sedmi komisí, které Senát ustavil. Neobnovili pouze komisi pro dohled nad veřejnými prostředky, kterou vedl bývalý pirátský senátor Lukáš Wagenknecht, jenž letos mandát neobhájil. Sociální výbor nově povede Lumír Kantor (KDU-ČSL) a výbor pro evropské záležitosti dosluhující ústecký hejtman a nový teplický senátor Jan Schiller (ANO).

Vystrčil: Senát funguje, jak je zvykem

„Jsem velmi rád, že mohu konstatovat, že Senát dál funguje tak, jak je zvykem. To znamená, je schopen se dohodnout, je schopen respektovat volební výsledky a složení Senátu,“ uvedl Vystrčil k výsledkům voleb vedení horní parlamentní komory. Považuje to za základ toho, aby Senát plnil svoji základní roli, tedy upravovat zákony tak, aby lidem život zjednodušovaly, a aby byl zároveň i ochráncem základních hodnot, na kterých společnost funguje.

„Já si myslím, že tady s tímto týmem, který je zde, bude dělat dobrou práci, což bude vidět jak v regionech, tak v zákonech pro celou Českou republiku,“ dodal Václavec.

Senátorky a senátoři zvolení v senátních volbách 2024
Zdroj: ČSÚ, ČT24

Seitlová jako nejdéle sloužící senátorka uvedla, že Senát se každými dílčími volbami trochu změnil. Po počáteční nedůvěře v Senát se přes změny podle senátorky důvěra v tuto parlamentní instituci postupně zvyšuje. „A naším cílem je, aby to tak nadále zůstalo a aby se to ještě zlepšilo,“ uvedla Seitlová. Podle průzkumů CVVM se Senát za uplynulý rok těšil důvěře zhruba třetiny obyvatel, zatímco sněmovně důvěřovala pětina až čtvrtina lidí.

Vystrčil na dotaz týkající se nízkého zájmu voličů o druhá kola senátních voleb, tedy finálové duely nejúspěšnějších kandidátů z prvního kola, uvedl, že je třeba zlepšit informovanost a viditelnost Senátu. „Je samozřejmě naším úkolem, abychom Senát více veřejnosti představovali,“ uvedl. Dodal, že horní parlamentní komora se chce více zaměřit na mladé voliče. Rovněž média by měla podle Vystrčila sehrát větší roli v informovanosti o senátních volbách, i když se týkají každé dva roky pouze třetiny obyvatel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Turek se nebude účastnit porad vedení, schůzek ani jednání na ministerstvu

Poslanec Motoristů Filip Turek se nadále nebude účastnit jednání, oficiálních schůzek ani porad vedení na ministerstvu životního prostředí (MŽP). Turek tam působil jako vládní zmocněnec pro klimatickou politiku a Green Deal, funkci však přestal vykonávat v souvislosti s vyšetřováním své pondělní dopravní nehody, sdělila mluvčí ministerstva Veronika Krejčí.
10:40Aktualizovánopřed 27 mminutami

U mimounijních levných zásilek se v Česku za dva týdny vyměřilo clo ve výši 117 milionů

Celní správa České republiky eviduje za první dva týdny od zavedení nového cla téměř 470 tisíc levných zásilek ze zemí mimo Evropskou unii. Vyměřila na ně clo ve výši skoro 117 milionů korun. Nové clo na tyto zásilky nízké hodnoty zavedla EU od 1. července. Chce tak narovnat podmínky trhu, posílit kontrolu dováženého zboží a snížit objem zboží doručovaný do EU v malých zásilkách.
před 2 hhodinami

Armáda slavnostně převzala první z letounů Embraer

Zařazením prvního transportního letounu Embraer C-390 Millennium získává česká armáda schopnosti, které jí dosud chyběly, řekl při slavnostním představení letounu na letišti v pražských Kbelích ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Nový stroj zvýší akceschopnost vzdušných sil a bude možné jej využít mimo jiné k přepravě techniky, výsadkářů či tankování za letu. Letoun přiletěl do Česka začátkem července, druhý letoun má armáda získat do konce roku 2027.
03:46Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Radiožurnál: Poslanec SPD Jaroslav Foldyna je podezřelý z domácího násilí

Poslanec SPD Jaroslav Foldyna je podezřelý z domácího násilí, policie ho vykázala z domu v Děčíně, kde s manželkou žije, uvedl Radiožurnál. Foldyna mu potvrdil vykázání z domu, cítí se nevinný, věc nechtěl komentovat. Zatím nebyl z ničeho obviněn. Policie podle děčínského státního zástupce Lukáše Otipky prověřuje podezření ze spáchání dvou trestných činů – týrání svěřené osoby a týraní osoby žijící ve společném obydlí. Ve věci je vedeno prověřování, uvedl Otipka, nicméně Foldynu nejmenoval.
11:19Aktualizovánopřed 4 hhodinami

VideoSečteno: Kraj Vysočina

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. Ve čtvrtek 16. července se věnoval Kraji Vysočina.
před 6 hhodinami

Na přírodních koupalištích se množí parazit, který nakazí i člověka

Čeští vědci se pokoušejí zjistit víc o parazitech, kteří se v Česku vyskytují ve vodě a mohou tak proniknout i na koupaliště. Protože lidem způsobují zdravotní potíže, hledají experti cesty, jak předejít jejich přemnožení.
před 7 hhodinami

EK schválila český systém kapacitních mechanismů pro nové zdroje elektřiny

Evropská komise (EK) uvedla, že schválila český systém takzvaných kapacitních mechanismů pro výstavbu nových zdrojů elektřiny. Stát by tak v příštích letech měl v rámci systému garantovat investorům formou státní podpory alespoň částečnou návratnost jejich investic do nových zdrojů. Nastavení kapacitních mechanismů bylo jednou z priorit vlády ANO, SPD a Motoristů v energetice.
před 7 hhodinami

Vojtěch: Péči jen docentralizujeme. Dívejme se na to komplexně, vyzývá Philipp

Malé nemocnice varují před reformou, kterou plánuje ministerstvo zdravotnictví. To chce více centralizovat zdravotní péči – specializovaná centra by v budoucnu měla poskytovat specializované zákroky. Podle vlády mají nejmodernější přístroje a proškolený a vysoce kvalifikovaný personál. Malé nemocnice se ale bojí o dostupnost péče. Téma v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským probrali ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Tom Philipp (KDU-ČSL).
před 10 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.