Silně fouká, vítr na Sněžce měl v nárazech sílu orkánu

V Česku silně fouká. Meteorologové kvůli tomu vydali i výstrahu, která platí až do čtvrtečního odpoledne. Velmi silné nárazy větru naměřila již před polednem stanice na Sněžce, kterou podruhé za poslední týden zasáhl vítr o síle orkánu. Prudké jsou ale nárazy větru i jinde na horách, třeba na Milešovce, a silně fouká například také v Praze.

Výstrahu na silný vítr vydal Český hydrometeorologický ústav téměř pro celou republiku s výjimkou jihovýchodu Moravy a oblasti Čech mezi Polabím a Podkrkonoším. Již od poledne platí pro západní část Čech a Slezsko, většiny zbylého území se bude výstraha týkat hlavně v noci a ve čtvrtek dopoledne. Vyhlášena je do čtvrtečních tří hodin odpoledne.

Podle výstrahy dosáhne rychlost větru v nížinách v nárazech rychlosti 55 až 70 kilometrů za hodinu. Hrozí, že mu neodolají stromy a budou padat jejich větve, hrozí také úrazy uvolněnými předměty. Kdo je na horách, měl by si rozmyslet, zda se vydá na túru, a pokud na ni jde, neměla by vést po hřebenech.

Výstraha na silný vítr 4. a 5. 1. 2023
Zdroj: ČHMÚ

Zatím nejprudší poryvy zaznamenali meteorologové na Sněžce – přestože Krkonoš se bude výstraha týkat až večer. Nejsilnější náraz větru naměřený na poštovně Anežka před polednem měl rychlost 144 kilometrů za hodinu. Vítr o rychlosti přes 118 kilometrů za hodinu se řadí do kategorie orkánů. Tak silně foukalo na nejvyšší hoře Česka naposledy na silvestra, kdy měl nejsilnější náraz 139kilometrovou rychlost.

Silně fouká i jinde na horách. Na Milešovce foukalo až 94kilometrovou rychlostí a podobně prudké nárazy byly i na Klínovci. Také na Opavsku fouká v nárazech 80 kilometrů za hodinu. Se silným větrem se potýká i Praha, kde jsou bezmála šedesátikilometrové poryvy.

Složitá sezona

Vítr v Krkonoších dále ztěžuje zimní sezonu, která již tak trpí vysokými teplotami a nedostatkem sněhu. Toho přírodního je na horách jen málo, pokrývka je podle horské služby i na hřebenech jen nesouvislá, více sněhu je na závětrných svazích a ve žlabech. V Krkonoších v současnosti neplatí ani nejnižší stupeň lavinového nebezpečí.

Po větrné středě a noci se ve čtvrtek navíc opět poněkud oteplí. Nejvyšší teploty stoupnou ze středečních 6 až 10 stupňů na 8 až 12 stupňů Celsia. Pak se ale s uklidněním větru zase začne pozvolna ochlazovat. V noci na neděli by mohlo být kolem nuly nebo jen mírně nad ní, denní teploty ale zůstanou docela vysoko nad bodem mrazu kolem 6 stupňů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ke stažení vládní kulturní politiky vyzvaly profesní organizace, spolky i odbory

Profesní organizace, instituce, spolky, platformy či odbory působící v kultuře v otevřeném dopise vyzvaly vládu ke stažení nové Státní kulturní politiky ČR 2026–2030, která vznikla na ministerstvu kultury. Důvodem je způsob přípravy, který považují za netransparentní. Dopis žádá využití dokumentu o kulturní politice, který na podzim přijala předchozí vláda Petra Fialy (ODS). Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) sdělil, že navzdory kritice není důvod nic měnit.
10:07Aktualizovánopřed 8 mminutami

Během jednoho z nejtragičtějších víkendů na českých silnicích zemřelo osm lidí

O uplynulém víkendu zahynulo na silnicích v Česku osm lidí, z toho pět motocyklistů. Jde o jeden z nejtragičtějších víkendů, uvedla v pondělí policie. V srpnu dosud při dopravních nehodách zemřelo 18 lidí, z toho 11 na motocyklech.
12:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kontrola na Úřadu práce zjistila nedostatky v účetnictví za 5,6 miliardy

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) během kontroly účetnictví Úřadu práce ČR (ÚP ČR) zjistil významné nedostatky v účetnictví v objemu 5,6 miliardy korun. Vzhledem k tomu, že kontrola začala již loni, mohl úřad chyby a zjištěné nedostatky průběžně opravovat. Chyby za 3,5 miliardy korun úřad práce opravil, neopravené nesprávnosti za zhruba dvě miliardy korun nebyly podle NKÚ z hlediska účetní závěrky významné. V pondělí o tom informoval NKÚ.
před 4 hhodinami

VideoRozšíření asistované reprodukce u ministerstev naráží

Ministerstvo zdravotnictví se musí vypořádat s řadou připomínek k návrhu, který má rozšířit možnost umělého oplodnění i na ženy bez partnera. Přístup k umělému oplodnění má ze zákona pouze heterosexuální pár, což by ministerstvo chtělo změnit. Některé rezorty novinku nezpochybňují, proti jsou ale třeba ministerstva práce nebo spravedlnosti. Rezort práce a sociálních věcí má k návrhu sedm zásadních připomínek. Podle něj by stát například neměl uměle vytvářet matky samoživitelky. Zájem o umělé oplodnění vzrostl za posledních 15 let skoro na trojnásobek. Loni se díky asistované reprodukci narodilo dosud nejvíce dětí, více než pět tisíc.
před 7 hhodinami

Méně metrů, vyšší ceny. Nové byty jsou stále menší

Zájem o nové byty roste, jejich rozměry se ale postupně zmenšují. Podle developerů se za posledních deset let z průměrného nabízeného bytu vytratil prostor odpovídající jednomu pokoji a průměrná plocha novostaveb nyní dosahuje zhruba 56 metrů čtverečních. Na trhu se zároveň stále častěji objevují mikrobyty nebo prostory, které kvůli své velikosti ani nesplňují parametry bytu.
před 7 hhodinami

VideoUkrajinští váleční veteráni učí Čechy ovládat drony

Ukrajinští váleční veteráni učí zájemce v Česku létat s FPV drony. Ty umožňují pilotům pohled na terén z ptačí perspektivy, tedy tak jako by seděli přímo uvnitř létajícího stroje. Kurzy pořádá organizace Strong Europe, která se snaží přenášet zkušenosti z obrany Ukrajiny proti Rusku. Zapojili se lidé z bezpečnostní komunity i laici. K jejich motivům patří například snaha být připravený pro případ nebezpečí a umět se zapojit do obrany státu. Někteří přitom zdůrazňují, že není jejich stylem utéci ze země v případě války, jako to hlásají jejich známí.
před 17 hhodinami

„Jednání vázne.“ Odbory vyzývají vládu ke schůzce o zvýšení platů

Odbory požadují pro příští rok navýšení platů ve veřejné sféře výrazně nad dvě procenta. Méně by podle nich nepokrylo ani očekávanou inflaci. Vládu pak kritizují za to, že s nimi o odměňování zaměstnanců státu doteď nezačala jednat. V týdnu odboráři poslali premiérovi Andreji Babišovi (ANO) otevřený dopis s výzvou, aby co nejdřív určil termín schůzky. Ministryně financí i šéf resortu práce vzkazují, že s debatou počítají. Kdy přesně, ale neřekli.
před 17 hhodinami

Vyčerpané české turisty v Rakousku zachraňovaly vrtulníky

O dvou víkendových případech letecké záchrany českých turistů v rakouských Alpách v neděli informují tamní média. Čtveřice Čechů se v sobotu dostala do potíží při túře pod horou Traunstein, a nakonec byla zcela vyčerpaná. Turisté podle serveru Kronen Zeitung přecenili své síly a příliš spoléhali na navigační aplikaci. Ve druhém případě zasahoval policejní vrtulník u české rodiny s vyčerpanou desetiletou dívkou na hoře Grosser Donnerkogel, píše server MeinBezirk.
před 23 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.