TÉMA

Silný vítr

Velikonoce budou snad až příliš teplé. Někdy o svátcích ještě sněží, tentokrát má být přes dvacet stupňů

Velikonoce budou slunečné a teplé – snad až příliš. Meteorologové očekávají, že to budou jedny z nejteplejších svátků za posledních dvacet let, a to přesto, že jsou letos poměrně brzy. Teploty, které leckde vyšplhají nad dvacet stupňů Celsia, nejspíše potěší výletníky, ale již ne lyžaře. V provozu totiž zůstává už jen hrstka lyžařských středisek v Krkonoších a Jeseníkách. Meteorologové zároveň ve čtvrtek vydali pro část Česka výstrahu před silným větrem.
28. 3. 2024Aktualizováno28. 3. 2024, 11:58|

Jihomoravské hasiče zaměstnal silný vítr, lámal stromy

Silný vítr zasáhl část republiky, především východ Čech a jižní Moravu. Právě tam vyjížděli hasiči hlavně k popadaným stromům a větvím. Český hydrometeorologický ústav rozšířil původní výstrahu, která se týkala především českomoravského pomezí a jižní Moravy. Výstraha platí do půlnoci z neděle na pondělí.
10. 3. 2024Aktualizováno10. 3. 2024, 20:56|

Taje a prší. Pod horami na severu republiky hrozí povodně

Pod Jizerskými, Orlickými horami a Jeseníky mohou hladiny řek vystoupat na první stupeň povodňové aktivity, v Podkrkonoší hrozí i dosažení druhého stupně. Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu, která souvisí s aktuálním počasím – na horách prší a zároveň po oteplení taje sníh. Řeky by se mohly rozvodnit večer, případně v pondělí přes den. Dál platí i výstraha před silným větrem, která se týká celé republiky, ale nejdůraznější je pro Českomoravskou vrchovinu, případně Podyjí.
4. 2. 2024|

V neděli a pondělí bude silně foukat, nejprudší vítr bude na Vysočině

Velmi silný vítr se v neděli prožene Českem. Nejprudší poryvy budou na Českomoravské vrchovině, případně v Podyjí. Pro tuto oblast vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu s vysokým stupněm rizika, pro zbytek republiky bude platit výstraha s nízkým stupněm rizika. Meteorologové také očekávají vydatné srážky na návětří hor, zejména v Krkonoších a Orlických horách.
3. 2. 2024|

O víkendu se má mírně ochladit, noci mohou být mrazivé. Silně foukat bude až do soboty

Teploty o víkendu sice mají mírně poklesnout, kromě hor však nejspíš zůstanou nad nulou, přinejmenším přes den. V sobotu a neděli může být až sedm stupňů Celsia, v pátek ještě tepleji. V noci naopak mají klesnout teploty k nule nebo i pod ni. Zpočátku by mělo také silně foukat, výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav na čtvrtek a znovu i na noc z pátku na sobotu. Po víkendu meteorologové očekávají opět pozvolné oteplování.
25. 1. 2024Aktualizováno25. 1. 2024, 11:33|

Části Česka může v noci opět pokrýt ledovka, během středy bude hodně foukat

Na severovýchodě Čech a ve východní polovině Česka se může při mrznoucích srážkách opět tvořit v noci a ve středu ráno ledovka. Během dne pak na většině území začne hodně foukat, v nárazech může vítr dosahovat rychlosti až 70 kilometrů v hodině. Na česko-moravském pomezí a v západní části Moravy a Slezska vítr zeslábne ve čtvrtek, informoval v úterní výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
23. 1. 2024|

Na Vysočině, východě Čech a většině Moravy komplikuje dopravu ledovka. Kdo nemusí, ať nevyjíždí, nabádá policie

V Pardubickém kraji se v pondělí večer vytvořila velmi silná ledovka. Silnice namrzají i na Královéhradecku, Vysočině a na Moravě a ve Slezsku. Výstraha trvá do úterních 03:00, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Mrznoucí srážky komplikují v zasažených oblastech především dopravu. Situace by se měla během noci stabilizovat. Na některých místech ale může ledovka přetrvávat do úterního rána. Předznamená výrazné oteplení, v polovině týdne by se měly teploty dostat až nad deset stupňů Celsia. Potom se bude zase pozvolna ochlazovat, mrznout však zřejmě již nebude.
22. 1. 2024Aktualizováno22. 1. 2024, 22:56|

Vítr a popadané stromy sužovaly Česko i na Štědrý den. Ubývá domácností bez proudu

Na řadě míst v Česku navíc Štědrý den provázely problémy s dodávkami elektřiny způsobené větrem a těžkým sněhem. Brzy ráno bylo bez proudu skoro sto tisíc odběratelů, odpoledne kolem 16. hodiny se pak jejich počet snížil na posledních zhruba osm tisíc, hlavně na Vysočině. Energetici odhadují, že většinu poruch odstraní ještě během neděle. V souvislosti s počasím byly také velké potíže na železnici. Několik tratí hlavně kolem Jihlavy a Havlíčkova Brodu stojí kvůli popadaným stromům. Již v sobotu večer se podařilo zprůjezdnit dálnici D1, kterou blokovaly kamiony uvázlé ve stoupání na Vysočině.
24. 12. 2023Aktualizováno24. 12. 2023, 17:04|

Teplé počasí utne silný vítr, foukat bude v úterý i ve čtvrtek. Teploty budou v týdnu kolem 15 stupňů

Nový týden přinese značně větrné počasí. Na horách očekávají meteorologové silné nárazy již v pondělí večer, silný vítr bude vát také ve druhé polovině týdne. Většinu dnů budou nejvyšší teploty kolem 15 stupňů Celsia, zejména pondělí bude však teplejší. Odpoledne by mohly teploměry ukazovat i přes 20 stupňů Celsia.
30. 10. 2023Aktualizováno30. 10. 2023, 11:24|

V noci na pondělí dorazí podle meteorologů sněžení, ráno se má přidat i silný vítr

V noci z neděle na pondělí začne na severu Čech sněžit, napadne čtyři až osm centimetrů sněhu. K ránu se na jihu a východě Česka přidá silný vítr, upozornil v neděli ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha platí do pondělního večera.
26. 3. 2023|

Na horách může do rána napadnout až 25 centimetrů sněhu, varují meteorologové. Dál bude foukat

Na Šumavě, v Krkonoších a Jeseníkách může od středečního odpoledne do čtvrtečního rána přibýt až 25 centimetrů nového sněhu. Silně foukat rychlostí až 70 kilometrů v hodině bude na většině území Česka i ve čtvrtek, na horách to může být až 90 kilometrů v hodině. V upravené výstraze o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha před silným větrem neplatí pro východní část země. Už dříve meteorologové varovali před závějemi a sněhovými jazyky zejména v horách kolem hranic Česka.
1. 2. 2023|

Lednové „jaro“ pokračuje. Teploty zůstávají vysoko nad nulou, vleky stojí i v některých větších areálech

Novoroční „jaro“ nekončí. Středeční silný vítr, který ve čtvrtek ještě doznívá, přinesl další mírné oteplení. I když se v příštích dnech mírně ochladí, budou teploty stále vysoko nad nulou, i na horách bude spíše pršet než sněžit. Silný vítr způsobil také dopravní komplikace. Především zůstane kvůli stromu spadlému na koleje do večera neprůjezdná část hlavní podkrušnohorské trati z Chomutova do Chebu.
5. 1. 2023Aktualizováno5. 1. 2023, 13:32|

Silně fouká, vítr na Sněžce měl v nárazech sílu orkánu

V Česku silně fouká. Meteorologové kvůli tomu vydali i výstrahu, která platí až do čtvrtečního odpoledne. Velmi silné nárazy větru naměřila již před polednem stanice na Sněžce, kterou podruhé za poslední týden zasáhl vítr o síle orkánu. Prudké jsou ale nárazy větru i jinde na horách, třeba na Milešovce, a silně fouká například také v Praze.
4. 1. 2023Aktualizováno4. 1. 2023, 19:33|

Pojišťovny evidují po bouřkách stovky škod za desítky milionů. Tisíce domácností byly bez proudu

Po pondělních bouřkách zůstávalo v úterý okolo poledne bez proudu více než dva a půl tisíce domácností v Pardubickém a Středočeském kraji. Ráno evidovala společnost ČEZ Distribuce skoro pět tisíc míst bez dodávek elektřiny. Vichr a kroupy nadělaly škody na domech, stromech i elektrickém vedení. Hlavním pojišťovnám se už ozvalo na patnáct set klientů. Jen jejich újmy dosahují desítek milionů korun. Další bouřky meteorologové očekávají už od středy.
21. 6. 2022Aktualizováno21. 6. 2022, 18:57|

Moravu a Slezsko zasáhne nárazový vítr. Meteorologové varují před silnými bouřkami

Na východě Česka se v úterý odpoledne a večer ojediněle vyskytnou silné bouřky, při kterých může v úhrnech napršet kolem 30 milimetrů srážek. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje před tím, že je můžou doprovázet krupobití a nárazový vítr o rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině.
7. 6. 2022|

Řeky na severu Čech jsou rozvodněné. O půlnoci končí výstraha na silný vítr

Před velkou vodou varoval v pondělí Český hydrometeorologický ústav. Hladina Labe ve Stanovicích na chvíli přesáhla druhý stupeň. Výstraha na silný vítr, která platila během dne, končí o půlnoci. Dopoledne byla v části Čech i výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. Větrem stržené stromy způsobily velké potíže na železnici. Tratě, kde musely vlaky zastavit, jsou však již zpět v provozu.
21. 2. 2022Aktualizováno21. 2. 2022, 19:36|

Česko zasáhl silný vítr, nejvíce bude foukat v neděli

V Česku začal foukat velmi silný vítr. Výstraha platí od sobotního dopoledne až do pondělního rána. Na vrcholcích Krkonoš už během dne dosahoval nárazový vítr rychlosti 120 kilometrů v hodině, večer automatická stanice na Sněžce hlásila nárazy větru až o rychlosti 150 kilometrů v hodině.
29. 1. 2022Aktualizováno29. 1. 2022, 21:10|

Meteorologové varují před silným větrem na většině území, dopravu zkomplikují sněhové jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout rychlosti přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
19. 1. 2022|

Ve východní části republiky fouká silný vítr. V oblasti Krkonoš a Jizerských hor mohou stoupat řeky

V Česku, zejména v jeho východní části, platí výstraha před silným větrem. Foukat má ve všech moravských regionech, ale také v části Pardubického, Královéhradeckého kraje a Vysočiny. Vítr bude nejsilnější na horách, tedy v Jeseníkách, Beskydech, ale také v Krkonoších. Výstraha před silným větrem platí až do středeční půlnoci. Na některých místech také bude vydatně pršet, mohou stoupat hladiny řek, které odvodňují Jizerské hory a Krkonoše.
5. 10. 2021Aktualizováno5. 10. 2021, 19:28|

Teploty v Česku přesáhly 35 stupňů. Tropický víkend ukončí bouřky

Od nedělního večera mohou do Čech dorazit silné bouřky, které bude provázat nárazový vítr, kroupy a přívalové srážky. Varoval před tím Český hydrometeorologický ústav. V Česku o víkendu vrcholí vlna veder, v sobotu na řadě míst naměřili více než pětatřicet stupňů Celsia.
19. 6. 2021Aktualizováno19. 6. 2021, 18:08|