Senát odhlasoval mise do Afghánistánu ve starém složení, pro byla i část ČSSD

Praha - Senátoři schválili vládní plán armádních zahraničních misí na příští dva roky. Příští rok má v Afghánistánu sloužit až 720 vojáků, v roce 2012 až 640, hlavně v provinčním rekonstrukčním týmu v Lógaru. Vojáci se naopak postupně stáhnou z balkánského Kosova. Pro bylo 57 senátorů z řad ODS a TOP 09 a také ČSSD, pět senátorů včetně všech tří komunistů bylo proti a 14 sociálních demokratů se zdrželo hlasování. Vedení ČSSD kritizuje nejen podobu misí, ale i dobu schvalování - podle ní by měl rozhodovat nově zvolený Senát, ve kterém získala sociální demokracie většinu. Část klubu ČSSD ale hlasovala proti vedení strany: „Já nedopustím, aby se mise staly hrátkami pro nějaké politické choutky, ať už lidí z ČSSD, nebo někoho jiného,“ uvedl třeba Vladimír Dryml (ČSSD).

Vládní plán počítá s navýšením počtu českých vojáků v Afghánistánu o zhruba dvě stovky v příštím roce, v přespříštím má být jejich počet o 80 nižší. „Plán je především výrazem naší odpovědnosti vůči postavení České republiky ve světě a vůči její bezpečnosti,“ řekl dnes v Senátu ministr obrany Alexandr Vondra.

Celkem tak bude v zemi působit až 720 českých vojáků, což je nejvíc v historii. Nejvyšší počet bude působit v Lógaru v rámci provinčního rekonstrukčního týmu. Zachována zůstane také vrtulníková jednotka v Páktice, výcvikový tým ve wardaku a několik desítek specialistů na letišti v Kábulu. Do země se navíc vrátí 100 elitních vojáků z Prostějova a nově přibude dopravní letoun CASA, podle ministra obrany jsou totiž transportní kapacity v Afghánistánu velmi potřeba.

Reportáž Karla Rožánka (zdroj: ČT24)

Návrh je podle Vondry snahou „zajistit maximálně koncepční a efektivní zapojení jednotek v zájmových oblastech“ a také „odpovědnost vůči těm, kdo jsou v první linii obrany České republiky, tedy českých vojáků“. Vondra zároveň ocenil sociální demokraty, kteří návrh na vyslání misí podpořili. Zvítězil u nich podle něj zdravý rozum, neboť armáda potřebuje vědět, jaká bude její budoucnost v nejbližších letech.

Pro návrh se dnes vyslovili všichni přítomní senátoři ODS a TOP 09. Klub sociálních demokratů dal svým senátorům volnou ruku. 11 senátorů ČSSD návrh podpořilo, 14 se zdrželo hlasování a dva byli stejně jako tři komunisté proti. Razantně proti návrhu se vyslovil například sociální demokrat Jaroslav Sykáček. „Naše armáda by měla být, i při zachování naší vojenské účasti v zahraničí, nápomocna především při pomoci našim občanů. A to jako například v tomto roce, kdy pomáhala v mnoha městech při povodních,“ pronesl Sykáček.

Jiří Dienstbier:

„Kdyby se to nyní neschválilo, tak bychom se dostali do podobné situace jako v minulosti, kdy v zemi armáda působila bez jakékoli legální báze, jen na základě usnesení vlády.“

Naopak kladně se k návrhu postavil Jiří Dienstbier, který však podotkl, že mu schází diskuse o koncepci a strategii misí. Podle něho mají být jako součást zahraniční politiky věcí dohody napříč parlamentními stranami. Návrh nyní musí ještě projednat Poslanecká sněmovna. Na program se zahraniční operace českých vojáků dostanou zřejmě příští týden ve středu. Ve sněmovně má ale vládní koalice pohodlnou většinu. Už dnes doporučil rozšíření misí sněmovní branný a bezpečnostní výbor. Opoziční ČSSD podle očekávání neuspěla s návrhem nezvyšovat příští rok počet vojáků v Afghánistánu.