Rozpustná síťka zachraňuje cévy

Praha - Sen kardiologů se začíná naplňovat. Místo kousku kovu, který v těle pacienta zůstává natrvalo, mohou implantovat síťku, jež se sama rozpustí. Novou zdravotní pomůcku používanou při zprůchodňování tepen u kardiaků začaly proplácet i zdravotní pojišťovny. První výzkumy napovídají, že síťka může snížit riziko opakování infarktu.

Ještě před třemi dny měl pan Ronald dopoledne běžnou pracovní směnu, dnes se řidič autobusu zotavuje v nemocnici po prodělaném srdečním infarktu. „Přímo ze zaměstnání mě přivezla sanitka a šel jsem rovnou na sál,“ popsal. Podobný scénář zná skoro devadesát tisíc Čechů. Pokud se pacienti s infarktem dostanou do nemocnice včas, dokáží jim lékaři poměrně jednoduše pomoct. Pacientům po zákroku ale v tepnách zůstává kovová výztuž. Kov nyní lékaři začínají nahrazovat novým materiálem z kyseliny mléčné.

„Výztuž splní svůj účel, tepna se zahojí, roztáhne se a pak tato výztuž zmizí. Je to vlastně jakýsi sen neinvazivních kardiologů, který se nyní začíná naplňovat,“ řekl kardiolog Martin Malý z Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Jako první dostal novinku pacient v třinecké nemocnici na sklonku roku. Zkoušejí ji i lékaři z pražských královských Vinohrad a Motola. V pražské vojenské nemocnici je lékaři voperovali zatím deseti pacientům. Výztuže z kyseliny mléčné se v těle pacienta vstřebají do dvou let, už teď ale lékaři mohou sledovat, jestli se potvrdí další výhody nové pomůcky.

2 minuty
Rozpustná síťka zachraňuje cévy
Zdroj: ČT24

„Může se snižovat riziko dalších infarktů,“ řekl kardiolog Petr Toušek z vinohradské nemocnice. Novinka by také mohla zlepšit celkovou funkci cév. „Když se rozběhnete, budete potřebovat větší přísun krve a céva se roztáhne. Zatímco když je tam kovový stent, céva ztrácí schopnost se roztáhnout a stáhnout,“ popsal kardiolog Malý.

Tuto novinku ale nemůže mít každý kardiak. Pokud má v tepnách například příliš vápníku, pomůže jen pevný kov. Rozpustná síťka je tak vhodná zhruba pro 40 procent pacientů se srdečním onemocněním. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna celý den řešila důvěru Babišově vládě, ministři představili své priority

Na první letošní řádné schůzi se zákonodárci v úterý celý den zabývali vyslovením důvěry kabinetu Andreje Babiše (ANO), jehož součástí jsou také SPD a Motoristé. Na úvod promluvil premiér Babiš, podle něhož je cílem kabinetu sebevědomé, bezpečné, prosperující a úspěšné Česko. V dolní komoře pak hovořili jednotliví ministři, kteří poslancům představili své priority. Po nich vystupují zástupci opozice. Ta v úterý neprosadila doplnění programu schůze o projednání návrhu k odvolání Tomia Okamury (SPD) z čela dolní komory. Schůze byla v úterý večer přerušena do středečního rána.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Lavina v Rakousku zabila chlapce z Česka

V Rakousku v salcburském Bad Gasteinu v úterý zemřel třináctiletý český chlapec, kterého při lyžování ve volném terénu zachytila lavina. O neštěstí informovala agentura APA s tím, že záchranáři hocha vyprostili a poté se ho marně snažili asi 45 minut oživit. APA původně informovala o tom, že chlapci bylo 12 let, na základě informací salcburské policie následně věk opravila.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Silná ledovka zkomplikovala dopravu

Silná ledovka zkomplikovala železniční i silniční dopravu na řadě míst po celém Česku. Ve středních Čechách ráno nejezdila velká část příměstských a regionálních autobusových linek, zrušeny byly i některé dálkové spoje. Pražské letiště fungovalo několik hodin v omezeném provozu. Ledovka se někde udržela až do odpoledních hodin, hlavně na severu a severovýchodě republiky hrozí i ve středu a ve čtvrtek.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Razie, obvinění zaměstnance i změny. Reportéři ČT zmapovali situaci ve VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna rozhoduje o tom, kam potečou stamiliardy, a její šéf Zdeněk Kabátek bývá označován za mocnějšího než ministr zdravotnictví. Kriminalisté ale vyšetřují IT zakázky pojišťovny a obvinili i jejího zaměstnance. VZP figuruje také v kauze Dozimetr a Kabátek musel vysvětlovat kontakty s kontroverzními postavami. Staronový ministr Adam Vojtěch (za ANO) už před nástupem do funkce avizoval, že pojišťovnu čekají velké změny. Situaci ve VZP mapoval pro Reportéry ČT Ondřej Golis.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Úrazy kvůli ledovce plnily urgentní příjmy

Pacienti s úrazy po pádech na ledu plnili v úterý urgentní příjmy a chirurgické ambulance pražských nemocnic. Urgentní příjem FN Motol a Homolka byl dopoledne kvůli lidem s úrazy na ledu maximálně vytížen. Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) i na Bulovce bylo pacientů proti normálu asi o polovinu víc. Nejčastějšími úrazy byly zlomeniny končetin, ale také zranění hlavy či zad. Někteří pacienti s komplikovanými zlomeninami vyžadujícími operaci museli být hospitalizovaní.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Inflace loni mírně zrychlila na 2,5 procenta

Za celý rok 2025 činila průměrná míra inflace 2,5 procenta, předloni byla o desetinu procentního bodu nižší. Ceny zboží vzrostly loni o 1,1 procenta, ceny služeb o 4,7 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V prosinci vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Důvodem růstu byly zejména ceny bydlení.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Vémola musí zaplatit osmdesát tisíc, neprokázal původ jednoho ze svých lvů

Karel Vémola musí zaplatit pokutu osmdesát tisíc korun za neprokázání legálního původu jednoho ze svých lvů – samice lva pustinného. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) mu ji uložila také za nedodržení lhůty pro oznámení, že se stal majitelem dalších zvířat. České televizi to sdělila mluvčí inspekce Miriam Loužecká. Vémola je od prosince ve vazbě, kde čelí trestnímu stíhání za údajnou organizovanou drogovou činnost.
před 12 hhodinami

Turek zmocněncem je úlitba Motoristům, říká Bartoš. Koten jmenování rozumí

„Zmocněnec nemá žádnou exekutivní sílu. (...) Je to nějaká úlitba Motoristům od premiéra Andreje Babiše (ANO),“ uvedl v Událostech, komentářích místopředseda poslaneckého klubu Pirátů Ivan Bartoš. Reagoval tím na situaci okolo jmenování Filipa Turka (za Motoristy) vládním zmocněncem pro Green Deal a klimatickou změnu. „Jmenování Turka zmocněncem rozumím. Celá ta kauza spíše připomíná vrtěti Turkem. (...) Média zde ovlivňují veřejné mínění jedním směrem,“ sdělil místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten (SPD). Podle předsedy TOP 09 Matěje Ondřeje Havla je Turkova minulost reputační riziko země. „Takový člověk nemůže být členem vlády,“ dodal. Předsedkyně poslaneckého klubu STAN Michaela Šebelová je překvapena, že Babiš nechce podat kompetenční žalobu a za Turka bojovat. Místopředseda sněmovny Patrik Nacher (ANO) tvrdí, že by případné podání kompetenční žaloby a čekání na rozsudek zastínilo ostatní témata vlády.
před 16 hhodinami
Načítání...