Resort spravedlnosti chce náhodně přidělovat kauzy mezi soudce. Losovat je bude generátor

3 minuty
Události: Přerozdělování kauz mezi soudci
Zdroj: ČT24

Ministerstvo spravedlnosti kvůli koronavirové pandemii zatím nestihlo v  celé justici zavést náhodný systém rozdělování kauz jednotlivým soudcům. Ten by měl zamezit tomu, aby bylo možné předem odhadnout, který soudce bude o jaké kauze rozhodovat. Současný systém totiž umožňuje, aby případ dostal soudce, který se jím zabýval už na nižším soudu. Ministerstvo předpokládá, že by nový systém náhodného rozdělování kauz mohlo zavést během příštího roku, měl by jím být generátor.

Vrchní soud v Praze se rozhodl svůj systém přidělování kauz zpřísnit poté, co v sobotu obviněný soudce Sovák sliboval známému, že bude řešit kauzu Metrostav, která v tu chvíli na soudu ještě nebyla. „Může se stát, že rozvrh práce náhodně přidělí případ soudci, který o něm rozhodoval na nižším stupni,“ řekl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.  

Systému v minulosti podle policie zneužil také chomutovský soudce Ivan Novák. Když zjistil, že je na řadě, vzkázal známému advokátovi, aby přinesl podání na soud. Jeho záměr nicméně odhalily odposlechy.

Dosavadní systém se ukázal jako neefektivní i v kauze ohledně právníka Daniela Palka, která se táhne jedenáctým rokem. Osvobozující rozsudek nad ním několikrát zrušil Vrchní soud a senát soudce Mazáka. Ten mezitím postoupil na Nejvyšší soud, právníkův případ mu ale byl přidělen i tam.

Problém bude řešit generátor

„Třikrát jsem byl osvobozený, třikrát se to z vrchního soudu vrátilo. Dvakrát z toho byl pan Mazák součástí senátu, kauza skončila na Nejvyšším soudu na dovolání. Na dovolání to přitom zase dostal pan Mazák,“ tvrdí odsouzený právník Daniel Palko. 

Ministerstvo spravedlnosti v minulosti navrhovalo zavést elektronický generátor, který by jednotlivým soudcům kauzy náhodně přiděloval. Podobný systém zatím funguje pouze u insolvenčních kauz. Ministerstvo spravedlnosti pracuje na jeho rozšíření i do ostatních soudních řízení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
před 1 hhodinou

Soud poslal zápasníka Vémolu a další dva obviněné do vazby

Zápasník Karel „Karlos“ Vémola, který čelí obvinění z organizované drogové trestné činnosti, půjde do vazby. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 7. Do vazby poslal i další dva obviněné, sdělili mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová a pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Obviněným hrozí až osmnáct let vězení.
12:55Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
10:23Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
před 8 hhodinami

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
09:05Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Víkend v Česku má být slunečný s teplotami kolem bodu mrazu

Nadcházející víkend v Česku má být většinou slunečný, s výjimkou jihozápadních Čech a Slezska. Teploty se mají udržet kolem bodu mrazu nebo lehce nad ním. Srážky meteorologové nečekají, sněžit může do neděle jen slabě na severu a severovýchodě země. Vyplývá to z informací na webu a facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od příštího týdne se má výrazně ochladit, častější bude na začátku nového roku nejspíš také sněžení.
11:33Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Věčné chemikálie vymizí z obalů i oblečení. Důvodem jsou zdravotní rizika

Potravinové obaly, nepromokavé oblečení a nebo impregnační spreje. Všech těchto výrobků se bude brzy týkat zákaz takzvaných „věčných chemikálií“. Ten začne platit příští rok a zavádí harmonogram, kdy by první výrobky s těmito chemikáliemi měly mizet z trhu. Důvodem zákazu jsou zdravotní rizika, která tato skupina chemikálií přináší.
před 14 hhodinami

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
včeraAktualizovánovčera v 16:25
Načítání...