Řadu zemí jsme nechali napospas Rusku a Číně, řekl Pavel na bezpečnostní konferenci

Konference Diplomacie a bezpečnost (zdroj: ČT24)

Rozkolísání mezinárodního řádu je patrné téměř všude, probouzejí se zamrzlé konflikty například na Kavkaze, znepokojující jsou i vojenské převraty v Africe. V projevu na konferenci Diplomacie a bezpečnost v Černínském paláci to prohlásil prezident Petr Pavel. Hlava státu považuje také za zásadní pokračovat v podpoře Ukrajiny ve všech oblastech. Případný úspěch Ruska by byl naším společným neúspěchem, uvedl. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) řekl, že oživlý ruský imperialismus míří daleko na západ od Ukrajiny.

„Existující konflikty se stále prohlubují a přibývají i nové,“ řekl Pavel. K obavám podle něj vedou rostoucí sebevědomí a asertivita revizionistických mocností i teroristických organizací, polarizace uvnitř společností, překotný technologický rozvoj, dezinformační vlny, křehkost mezinárodního, hospodářského i právního modelu nebo obavy z dopadů přicházející klimatické krize.

Rusko podle prezidenta není ani zdaleka na Ukrajině poraženo. Je podle něj potřeba pokračovat v podpoře napadené země ve všech oblastech. Je to klíčové pro Evropu i pro mír a stabilitu v celém světě, míní. Za nutné považuje zabránit tomu, aby se ruská imperiální politika stala zdrojem inspirace pro možné následovatele.

„Nejde totiž jen o Ukrajinu. Rozkolísání mezinárodního řádu je patrné téměř všude. Probouzejí se zamrzlé konflikty například na Kavkaze, stále větší znepokojení způsobuje vlna vojenských převratů v afrických zemích, především v Sahelu. Výbušný potenciál současné krize na Blízkém východě, kterou vyvolal barbarský útok Hamásu na Izrael, je pak zřejmý nadevše,“ řekl prezident.

Macháček o projevu prezidenta Pavla (zdroj: ČT24)

Role diplomacie

Jedním z nástrojů pro zajištění bezpečnosti musí podle Pavla zůstat diplomacie. Řekl, že vždycky musí předcházet vojenskému řešení. Prezident také považuje za důležité posilovat zejména takové vazby, které sníží závislost na nespolehlivých partnerech a pomohou k návratu na technologickou špičku.

„Také v případě sílící krize na Blízkém východě je role diplomacie nezastupitelná. Odsuzujme jakékoli projevy barbarského násilí na civilistech a agresi v principu, zdůrazňujme naše jasná východiska a pevné hodnotové postoje, pragmaticky kultivujme bilaterální vztahy, přispívejme k tomu, aby se konflikt nerozšířil, a pomáhejme hledat řešení vedoucí k mírovému soužití,“ řekl Pavel.

Česká diplomacie musí být podle hlavy státu aktivní i v zemích globálního Jihu, které jsou v mnoha ohledech zranitelné. Jejich nestabilita či příklon ke globálním autoritářským aktérům představují reálnou bezpečnostní hrozbu, míní. „Opakovaně jsem zdůrazňoval, že jsme řadu zemí zejména v Africe zbytečně ponechali napospas ruskému a čínskému vlivu a nenabídli jsme jim přitažlivou alternativu. Vítám, že se Česko snaží vrátit na ztracené pozice a nabízet férová partnerství,“ poznamenal Pavel. Na zhruba týdenní návštěvě subsaharské Afriky je aktuálně premiér Petr Fiala (ODS). Doprovázejí ho zástupci českých firem.

Ruský imperialismus míří za Ukrajinu, říká Lipavský

Ministr zahraničí Jan Lipavský ve svém příspěvku na konferenci řekl, že se oživlý ruský imperialismus snaží podrobit si Ukrajinu, jeho apetit ale míří daleko za západní hranice této země. Terorismus v té nejodpornější podobě podle něj znovu hrozí uvrhnout Blízký východ do víru konfliktu, svět také sleduje asertivní nástup Číny.

Šéf české diplomacie také uvedl, že nástup nových technologií představuje příslib, ale i rizika. Změny klimatu pak dopadají na celý svět, ve zvýšené míře na chudé africké země.

„Odolnost mezinárodního systému vůči vlivu těch, kteří ho chtějí změnit či zničit, bude záviset i na tom, zda budeme schopni vysvětlit svoje postoje i zemím Afriky či Asie,“ míní Lipavský. Je podle něj potřeba zabránit také tomu, aby Rusko a Čína oslabovaly české a evropské vazby se zeměmi západního Balkánu či Východního partnerství.

Zásadní je podle Lipavského vysvětlovat pozice, posílit energetickou bezpečnost a oslabit závislost na jednom dodavateli v řadě kritických minerálů, na kterých stojí i úspěch zelené tranzice. 

Na bezpečnost je třeba se dívat z co nejširšího pohledu, uvedl ministr zahraničí. „Nezbytným předpokladem pro zajištění bezpečnosti státu je nejen vojenská síla, ale i odolnost a připravenost celé země a jejích občanů, protože jen tak si získáme respekt našich protivníků i důvěru našich spojenců,“ podotkl.

Lipavský a Pavel spolu jednali již ve středu, uvedla Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva. Konkrétně probírané záležitosti známy nejsou. Jedním z témat, o kterém měli Pavel s Lipavským už dříve v plánu hovořit, je budoucí zastoupení České republiky v Moskvě. Lipavský trvá na tom, že Česko má mít v Rusku velvyslance, shodu na tomto postoji má i s premiérem Fialou. Prezident ale již dříve uvedl, že si v tuto chvíli nedokáže obnovení postu velvyslance představit.

Konference Diplomacie a bezpečnost, role zahraniční služby v bezpečnostním systému se zaměřuje na význam zahraniční politiky na dlouhodobou stabilitu Česka. Vystoupit má dále náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka.

Načítání...