Radní Varnsdorfu se rozhodli ukončit smlouvu o nájmu radarů

Radní Varnsdorfu na Děčínsku se na zasedání 20. prosince rozhodli ukončit smlouvu o pronájmu radarů na měření rychlosti se společností Water Solar Technology, vyplývá z usnesení zveřejněného na internetových stránkách města. Smlouva byla terčem kritiky opozice a radnice za zakázku dostala opakovaně pokuty od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Policie zakázku prověřuje, v případu obvinila jednu právnickou osobu a čtyři lidi včetně varnsdorfského starosty Stanislava Horáčka (ANO), který skončil ve vazbě.

Radní na jednání minulý pátek pověřili místostarostu Josefa Hambálka (ANO), aby problematickou smlouvu uzavřenou letos v dubnu vypověděl. I on je přitom v případu jedním z obviněných. Podle informací TV Prima ale radary z Varnsdorfu nezmizí, v novém tendru dokonce radnice počítá s měřením rychlosti na více místech.

„Myslím si, že měření není špatná věc, doprava se zklidnila. Přemýšlíme i o mobilních radarech, které by mohly být u škol, u školek,“ řekl Primě Hambálek.

Celá kauza se týká pronájmu radarů na měření rychlosti, které pro město provozuje společnost Water Solar Technology. Zakázku poprvé vyhrála v roce 2017 a zvítězila i v opakované soutěži. Firma má dostávat 290 korun bez DPH za každý přestupek. Opozice kvůli tomu vedení radnice kritizovala, existuje také judikatura Nejvyššího správního soudu, podle níž je nezákonné, pokud má na výsledcích měření radaru zájem třetí subjekt.

Za způsob zadání zakázky ÚOHS městu vyměřil tři pokuty v celkové výši 950 tisíc korun. Dvě z nich předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj vrátil úřadu k novému projednání. Proti poslední pokutě se varnsdorfští radní rozhodli nepodávat rozklad. Podle Děčínského deníku se tak stalo na doporučení městských právníků a advokátní kanceláře, která město ve sporech o radary zastupuje.

„Doporučili nám využít jiných opravných prostředků, než je rozklad. Třeba se obrátit přímo na soud,“ řekl deníku místostarosta Hambálek. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ANO má podle Havlíčka stabilní vedení a šanci uspět v senátních volbách

Premiér Andrej Babiš v sobotu na volebním sněmu ANO obhájil pozici předsedy hnutí, byl jediným kandidátem. Pozici prvního místopředsedy obhájil Karel Havlíček. Podle něj se potvrdilo, že hnutí ANO má stabilní vedení. „Koresponduje to s tím, že jsme měli mimořádný úspěch ve volbách,“ uvedl Havlíček v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem. Co se směřování hnutí týká, klíčové otázky byly dle něj prodiskutovány už před podzimními volbami do Poslanecké sněmovny.
před 12 mminutami

Došly síly i peníze. S péčí o vážně nemocnou Ronju pomáhají dárci i radnice

Mnohé rodiny nevědí, kde hledat pomoc během vyčerpávající péče o dlouhodobě nemocné. Ta přitom může mít mnoho podob – jak ukazuje třeba příběh dvanáctileté Ronji, kterou ve sbírce podporují dárci i radnice. Ronja má dětskou mozkovou obrnu, těžkou skoliózu, spánkovou apnoi a chronické plicní onemocnění. Rodiče se o dceru většinou nepřetržitě starají sami. Péče je ale stále náročnější a po dvanácti letech jim došly síly i peníze. „Ronja je výjimečná v objemu pomoci, kterou potřebuje, aby rodina byla schopná o ni udržitelně a dlouhodobě pečovat,“ přiblížil starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Doporučil, aby se rodiny v podobné situaci ozývaly samy.
před 27 mminutami

Přestupků s drony je dále nejvíc kolem Hradu a letiště

Úřad pro civilní letectví (ÚCL) loni dostal meziročně víc oznámení spojených s létáním dronů v Česku, eviduje 572 podání. Tento počet zahrnuje oznámení přestupků od policie, podněty i dotazy z řad veřejnosti. Nejvíc provozovatelé a piloti dronů chybují v okolí Letiště Václava Havla a Pražského hradu. Úřad loni rozhodl celkem o 31 pokutách, každá byla ve výši deseti tisíc korun. Některá oznámení řeší domluvou, často pachatele přestupku vůbec nezjistí a případ odloží.
před 57 mminutami

Více než půlka kontrolovaných výrobků z asijských e-shopů byla problémová

Při rozsáhlé celoevropské kontrole zboží z asijských on-line tržišť našli celníci problém u více než poloviny z dvaceti tisíc kontrolovaných výrobků. Osmdesát procent z těch otestovaných pak laboratoře označily za nebezpečné. Do akce se zapojila také Česká obchodní inspekce, která se zaměřila na hračky a elektroniku z těchto e-shopů. Od července budou lidé muset nově zaplatit clo ve výši asi 75 korun za každý balíček z e-shopů ze třetích zemí. Opatření se zavádí v reakci na přehlcení evropského trhu levným zbožím, což dopadá na místní podnikatele i životní prostředí.
před 10 hhodinami

Platnost řidičského průkazu letos končí statisícům lidí. Žádat lze i on-line

Platnost řidičského průkazu letos skončí více než půl milionu lidem. V lednu se to týká asi pětadvaceti tisíc šoférů, v květnu to bude více než dvojnásobek. O nový doklad je možné požádat osobně na jakémkoliv příslušném úřadu, nebo on-line. Zhruba čtyřicet procent lidí si žádost vyřídí elektronicky, šedesát procent z nich si pak nechává průkaz doručit do výdejního boxu. Od ledna si mohou vyřídit doklady elektronicky i začínající řidiči. Ministerstvo dopravy do budoucna plánuje také doručování registračních značek.
před 11 hhodinami

Domovy pro seniory odsouvají kvůli rozpočtovému provizoriu investice

Řada domovů pro seniory i dalších sociálních zařízení odkládá investice a někde se obávají i o mzdy. Nevědí totiž, kolik peněz letos dostanou na provoz. Většina je závislá na veřejných zdrojích. Kvůli rozpočtovému provizoriu ale teď stát může každý měsíc hospodařit nanejvýš s dvanáctinou loňského rozpočtu.
před 11 hhodinami

Babiš obhájil pozici předsedy hnutí ANO, stejní zůstávají i místopředsedové

Premiér Andrej Babiš v sobotu na volebním sněmu ANO obhájil pozici předsedy hnutí, byl jediným kandidátem. „Budu dál pracovat. Společně musíme přesvědčit naše spoluobčany, že jsme nejlepší,“ prohlásil po oznámení výsledků. Pozici prvního místopředsedy obhájil Karel Havlíček. Následně proběhla volba řadových místopředsedů. Babiš dříve na sněmu zmínil, že vládní koalice by měla uvažovat o společném kandidátovi na prezidenta do voleb v roce 2028.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Babiš má spor kolem L-159 za umělý. Ukrajina je nutně potřebuje, zdůraznil Pavel

Premiér Andrej Babiš (ANO) pokládá rozmíšky kolem možnosti poskytnout čtveřici bojových letounů L-159 Ukrajině za umělý problém. Na sobotním sněmu hnutí ANO ministerský předseda řekl, že nechce plýtvat energií na spory. Prezident Petr Pavel, který tento týden ohlásil ambici svůj mandát obhajovat, už dle Babiše vede volební kampaň. Pavel sdělil, že při jednání na Ukrajině žádný příslib ohledně L-159 nedal. Považuje ale za správné je prodat, Kyjev je podle něj potřebuje k obraně.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...