Protihazardní rejstřík zahájil ostrý provoz. Lidé pobírající dávky v hmotné nouzi by se k hrám neměli dostat

Ministerstvo financí zahájilo ostrý provoz rejstříku osob vyloučených z hazardních her. Jsou v něm například lidé pobírající dávky v hmotné nouzi nebo osoby v úpadku. O zápis do rejstříku mohou lidé požádat i sami. Zkušební provoz ministerstvo spustilo v polovině září. Lidi zapsané v rejstříku, kterých je nyní zhruba 195 tisíc, nesmí provozovatel hazardní hry pustit do herního prostoru.

„Díky tomuto rejstříku už nebude možné, aby peníze vyplacené na dávkách v hmotné nouzi končily v automatech, jak se to v mnoha případech dosud bohužel děje. Spuštění systému, který dokáže vyloučit ohrožené skupiny osob či patologické hráče z pokušení tvrdého hazardu, pomůže nejen jim, ale také jejich rodinám a nejbližšímu okolí,“ uvedla v září při spuštění zkušebního provozu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

S registrem vyloučených osob počítal zákon o hazardu, který vstoupil v účinnost na začátku roku 2017. Právě tehdy měl být původně hotový i rejstřík. Některá sdružení, například Občané proti hazardu, dlouhodobě upozorňovala, že nefunkčnost registru je velký problém a že počet patologických hráčů se kvůli zpoždění sníží pouze nepatrně. To se podle Schillerové nyní výrazně změní.

Podle ředitele odboru pro regulaci hazardu Martina Šaba pro provozovatele začala od neděle platit ověřovací povinnost. Jak uvedl, pokud v rejstříku osoba zapsána bude, tak ji provozovatel hazardní hry nesmí vpustit do herního prostoru a umožnit jí zřídit nebo používat uživatelské konto. Opatření se podle něj týká například heren, kasin nebo kurzových sázek. Nevztahuje se třeba na tombolu na zábavě nebo na stírací losy.

Rejstřík se zatím nevztahuje na lidi v exekuci. „Je to dáno tím, že tady registry zatím nejsou spolehlivé. Neexistuje přesná evidence. Ale vytvoříme maximální tlak, aby se to změnilo co nejdříve,“ podotkla Schillerová. Za porušení zákona pro provozovatele podle ní hrozí pokuta až 50 milionů korun.

Po dobrovolném zápisu lze o výmaz požádat nejdřív za rok

Pokud se někdo rozhodne o dobrovolný zápis do rejstříku, musí tak podle Šaba učinit sám. „Nemůže to udělat například manželka. Pokud už se někdo takto rozhodne, o výmaz může požádat nejdříve za rok,“ doplnil Šabo. Informace v rejstříku budou podle něj průběžně aktualizovány. Bude využívat údaje z registru obyvatel nebo z takzvaných zdrojových rejstříků, což je například insolvenční rejstřík.

Počet heren v Česku podle údajů ministerstva financí loni meziročně klesl o 33 procent na 1227. Počet automatů se snížil o 16,2 procenta na 36 464. Od roku 2012 se počet automatů snížil zhruba o polovinu. Podle aktuálních údajů je nyní v Česku 1058 provozoven a 33 257 automatů.

Počet měst s úplným zákazem hazardu loni meziročně vzrostl o čtyři procenta na 486. Mezi krajská města s plošným zákazem automatů přibyla loni Ostrava. Již dříve byly zakázány v Brně, Českých Budějovicích a Jihlavě. Mezi další větší města s úplným zákazem patří například Frýdek-Místek, Havířov, Kolín nebo Chomutov. Loni se přidal Děčín.