Prodejny potravin Enapo řeší problémy s dodávkami. Provozovatel je v insolvenci

Nahrávám video
Události: Prodejny potravin Enapo řeší problémy s dodávkami
Zdroj: ČT24

Provozovatel prodejen potravin Enapo je v úpadku. Část obchodů už zavřela, další se snaží udržet. V některých prodejnách přetrvávají potíže se zásobováním, týkají se zejména Jihomoravského a Zlínského kraje.

Věra Malíková dělá prodavačku v Březině na Brněnsku jedenáct let. I do její prodejny chodilo v posledních týdnech méně zásob. „Teď je firma v insolvenci, tak máme problémy s mléčným dodavatelem. Firma se snaží, aby nám něco dodával,“ přiblížila.

Některým zákazníkům, kteří si chodí jen pro základní potraviny, prázdnější regály nevadí. V jiných obchodech řetězce už ale lidé nenakoupí vůbec. V pondělí ukončila provoz například prodejna v Želešicích. Vedení obce se však neobává, že by obchod zmizel úplně. Má už několik nabídek od soukromníků i firem, kteří mají o provoz do budoucna zájem. Lidé by tu mohli znovu nakoupit od prvního září.

Podobný scénář čeká od poloviny srpna i obchod ve Velehradě na Uherskohradišťsku. „Budeme i v budoucnu usilovat o to, aby v budově byla prodejna potravin,“ řekl starosta Aleš Mergental (nez.).

Problémy podle společnosti spustily přerušené dodávky

Provozovatel potravin Enapo, společnost Rosa Market, má celkem 129 prodejen. Ve Zlínském kraji jich je 44, v Jihomoravském kraji 35. Před měsícem sama na sebe podala insolvenční návrh, potíže přiznává už od pandemie covidu-19.

„Někteří dodavatelé reagovali zastavením dodávek a společnost se tak dostala do spirály: nedostatek zboží – pokles tržeb – nedostatek finančních prostředků – nedostatek zboží,“ uvedlo vedení společnosti Rosa Market.

Pohledávky dosahují půl miliardy korun, schůze věřitelů bude až v listopadu. I v Březině se teď snaží najít způsob, jak do té doby obchod udržet. „Buď prodejna zavře a budeme ji muset nahradit novou, anebo bude prodaná například jiné síti,“ předpokládá starosta Martin Habáň (STAN). 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna přerušila debatu o protiobstrukčních změnách pravidel svých jednání

Poslanci v úterý večer přerušili úvodní debatu o změnách pravidel sněmovního jednání k omezení možností obstrukcí. Koalice ANO, SPD a Motoristů sice prosadila možnost pokračování schůze přes noc, jednací den ale skončil po dohodě klubů ve 21 hodin. K vystoupení k novele jednacího řádu se v té době hlásilo ještě devět zákonodárců, šanci by mohli dostat nejdříve ve středu. Většinu středečního jednacího dne však vyplní úvodní diskuze o návrhu státního rozpočtu na letošní rok.
04:03Aktualizovánopřed 2 mminutami

Europarlament schválil odklad ETS 2 na rok 2028

Europoslanci v úterý schválili klimatický cíl snížit do roku 2040 emise o devadesát procent oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí může pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Součástí dohody je i odložení zavedení emisních povolenek ETS 2 o jeden rok, tedy na rok 2028.
13:27Aktualizovánopřed 5 mminutami

Novou zelenou úsporám čekají změny. Z dotací mohou být úvěry

Do dotačního programu Nová zelená úsporám, který přispívá třeba k zateplování domů nebo instalacím solárních panelů, má jít méně peněz. Změní se i forma podpory – podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) je nutné přejít od přímých dotací k nepřímé pomoci. Domácnosti by tak mohly čerpat třeba zvýhodněné úvěry. Opozice změny kritizuje.
před 1 hhodinou

Část „dárků“ voličům bude velmi drahá, komentuje Horská návrh rozpočtu

Návrh státního rozpočtu na letošní rok je z hlediska vlády maximum chtěného, uvedla v Interview ČT24 ekonomka Helena Horská. Některé „dárky,“ které tak podle ní koalice dává svým voličům, ale budou velmi drahé, upozornila. Disciplína při sestavování rozpočtu se sice zhoršuje už roky, teď se to však děje ve velkém, dodala Horská v rozhovoru, který moderovala Barbora Kroužková.
před 1 hhodinou

Cibulka a Jagelka se s Klempířem neshodli. Mají se ale sejít znovu

Moderátor Aleš Cibulka a moderátor, dabér a herec Michal Jagelka sdělili, že se při úterním jednání s ministrem kultury Oto Klempířem (za Motoristy) v jednotlivých tématech neshodli. Probírali mimo jiné poplatky za televizi a rozhlas nebo Klempířovu někdejší spolupráci se Státní bezpečností. Diskuze nicméně byla podle dvojice umělců korektní. Před prázdninami by se měli s ministrem sejít znovu, řekli po setkání.
před 2 hhodinami

Babiš, Fico a Stocker chtějí na summitu EU mluvit o cenách elektřiny

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v úterý rokoval se slovenským protějškem Robertem Ficem (Smer) a rakouským kancléřem Christianem Stockerem v takzvaném Slavkovském formátu. Podle Fica se trojice státníků shodla, že EU nemůže konkurovat zejména v cenách elektřiny, což chce artikulovat směrem k Evropské komisi i na čtvrtečním neformálním summitu Evropské rady v Belgii. Podle Stockera je posílení konkurenceschopnosti nutné k překonání stávající krize. Babiš opět zkritizoval emisní povolenky.
16:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Patrioti pro Evropu vyloučili Bartůšek kvůli poškození dobrého jména, řekl Knotek

Patrioti pro Evropu (PfE) vyloučili českou europoslankyni Nikolu Bartůšek (Přísaha) z důvodu poškození dobrého jména frakce, sdělil lídr české delegace v této parlamentní skupině a europoslanec za hnutí ANO Ondřej Knotek. Deník N s odkazem na své zdroje ve frakci uvedl, že PfE vyloučili Bartůšek, protože s europoslancem Ondřejem Dostálem (Stačilo!) navzájem pomohli svým partnerům k práci v Evropském parlamentu (EP). Podle Bartůšek na ni ovšem byl vyvíjen tlak, aby vystoupila z hnutí Přísaha.
12:55Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Poslanec Doksanský rezignoval na místo ve školské komisi Hradce Králové

Opoziční zastupitel Hradce Králové a poslanec Denis Doksanský (ANO) v pondělí rezignoval na místo v komisi městské rady pro výchovu a vzdělávání. Městská rada měla v úterý odpoledne projednat Doksanského odvolání z komise, a to kvůli jeho působení ve Střední škole Sion High School. Na uvolněné místo v komisi pro výchovu a vzdělávání pak rada města na návrh ANO jmenovala středoškolského učitele Filipa Diviše.
14:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...