Příznivci krav maga v Praze trénovali, jak zneškodnit teroristy v letadle

Praha – Studenti izraelského systému sebeobrany krav maga trénovali v centru ČSA na ruzyňském letišti techniky boje s teroristy v letadle. Speciální kurz pro veřejnost probíhá v Praze poprvé. První zářijový víkend si nevybrala česká pobočka mezinárodní federace krav maga náhodou - před 11 lety 11. září 2001 zaútočili islámští teroristé letadly na Spojené státy.

Tříhodinový kurz vedl ve výcvikovém středisku Českých aerolinií (ČSA) Izraelec Amnon Darsa, který je v mezinárodním týmu krav maga hlavním odborníkem na problematiku „antiteroru“ a pořádá výukové semináře různě ve světě pro policii, zásahové jednotky i veřejnost. Akce se zúčastnilo zhruba 40 zájemců o sebeobranu. Seminář začal rozcvičkou a ukázkou jednotlivých technik před trenažérem, ve kterém se pak střídaly skupiny studentů, které zkoušely jednotlivé postupy ve stresových situacích: například při přepadení, horším osvětlení a v hluku. Darsa se zaměřil na obranu proti pistoli a noži.   

Instruktoři systému krav maga svým svěřencům především vštěpují, že nejdůležitější je předcházet konfliktům, a pokud je útočník dost daleko, nejlepší je utéct. Návod k útěku ale v letícím stroji neplatí a je nutné jít do většího kontaktu s násilníkem. „Hlavní problém je minimum prostoru, bavíme se hlavně o ekonomické třídě v letadlech. Kolem je také mnoho lidí, takže kamkoliv strčíte případného útočníka, jsou tam cestující, takže je zde riziko jejich zranění. Hlavní problém ale vidím v tom, že letadlo nemůžete zastavit, takže cokoliv nastane, musí se vyřešit tam. Nepočká to a nemáte kam utéct,“ řekl Darsa.   

Podle něj je při konfliktu nutné dostat útočníka co nejdříve na zem, a to pokud možno vzájemnou spoluprací cestujících. Zatímco jeden člověk má na starost odzbrojení, ostatní útočníka drží, bijí a postupně svalí na zem, nebo do sedaček, kam ho „zadupou“. 

Šéf české pobočky mezinárodní federace krav maga Michal Otipka uvedl, že seminář měl zájemcům představit možnosti obrany i ve zdánlivě bezvýchodné situaci kilometry nad zemí. „Dřív byl takový postup: Moc únosce neprovokovat, vyjednávat a počkat na vhodnou situaci, ale po 11. září ti chytřejší z nás pochopili, že oni už nechtějí přistát, nebo určitě nechtějí  přistát bezpečně,“ vysvětluje Otipka.

2 minuty
Reportáž Karla Rožánka
Zdroj: ČT24

Hebrejský pojem krav maga se volně překládá jako „boj zblízka“ a jeho podstatou je obrana při napadení jednoduchým postupem. Odborníci ho považují za velmi účinný, protože vychází z instinktivních reakcí, které si člověk snadno zapamatuje a dokáže rychle použít i ve stresu, třeba při přepadení. Systém vytvořil po druhé světové válce armádní instruktor z Bratislavy, Imrich Lichtenfeld. Vedle Izraele používají tuto techniku ozbrojené složky ve Švédsku, Dánsku, USA, Belgii či Austrálii.

V Česku se krav maga učí přibližně pět let a podle odhadu instruktorů se tréninku věnuje několik tisíc lidí. Při zápisu do kurzu je vyžadováno potvrzení o čistém trestním rejstříku a prohlášení, že zájemci nejsou příznivci krajní pravice. Cvičení je vhodné pro ženy a děti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cítí se opuštěni elitami, sjednoceni hněvem. Co lidi spojuje v krizích, ukázal český výzkum

Co mají společného spory o roušky během covidu a hádky o pomoc Ukrajině v diskuzích na facebooku? Výzkum českých vědkyň ukazuje, že lidé v časech krize sdílejí opakující se příběhy na základě modelu „my dole“ proti „těm nahoře“. Může to na sociálních sítích posílit sounáležitost mezi lidmi, ale současně takové chování rozděluje společnost ještě víc a vytváří pocity nedůvěry vůči elitám, hlavně těm politickým a mediálním.
před 1 mminutou

Dohoda fotbalových asociací s policií posílí roli kontaktních osob pro fanoušky

Dohoda o vzájemné spolupráci Policie ČR, Fotbalové asociace (FAČR) a Ligové fotbalové asociace (LFA) posílí roli kontaktních osob pro fanoušky (Supporter Liaison Officer – SLO). Jejich pozice je v dohodě nově zakotvena jako povinný prvek pro všechny prvoligové kluby. Důležitou aktualizací je zároveň zavedení pravidelných školení hlavních pořadatelů jednotlivých klubů ze strany fotbalových asociací. Novou podobu dohody, která vstoupí v platnost se začátkem jarní části sezony, podepsali zástupci FAČR, LFA a policie v budově Policejního prezidia ČR v Praze.
před 6 mminutami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
13:46Aktualizovánopřed 10 mminutami

Rakušan nebyl zvolen místopředsedou sněmovny

Dolní komora nezvolila čtvrtého místopředsedu. Jediným kandidátem byl předseda opozičního hnutí STAN Vít Rakušan. Poslanci v pátek naopak podpořili návrh na zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků. Opozice opět neprosadila doplnění programu schůze o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z čela sněmovny kvůli výrokům o Ukrajině. Sněmovna hlasy koalice vyzvala prezidenta, aby jmenoval ministry bezodkladně.
12:20Aktualizovánopřed 11 mminutami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
04:21Aktualizovánopřed 25 mminutami

Volné pokoje v okolí Nového Města na Moravě před biatlonovým SP rychle ubývají

Hotely, penziony a další ubytovací zařízení na Vysočině se v souvislosti s blížícím se Světovým pohárem v biatlonu rychle plní. Podle dat Booking.com je už osmdesát procent ubytovacích kapacit od 22. do 25. ledna v okolí Nového Města na Moravě plných. Volná lůžka najdou návštěvníci také na webu světového poháru. Část fanoušků ale bude na závody dojíždět auty. Pro ty budou podle organizátorů vyhrazená parkoviště.
před 26 mminutami

Volodymyr Zelenskyj udělil Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udělil českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za zásluhy o Ukrajinu. Pavel řekl, že česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě Ukrajiny. Ráno přijel vlakem ze Lvova do Kyjeva, kde jej na hlavním nádraží uvítal šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha.
08:08Aktualizovánopřed 43 mminutami

Soud ve vedlejší kauze kolem ČKD Praha DIZ zprostil obžaloby Speychala

Městský soud v Praze zprostil obžaloby z daňových úniků někdejšího majitele strojírenské firmy ČKD Praha DIZ Petra Speychala. Dalších pět lidí uznal vinnými, kromě trestů vězení jim uložil i peněžité tresty a zákazy činnosti. Obžalovaní vinu před soudem odmítli. Páteční rozsudek není pravomocný, lze proti němu podat odvolání k pražskému vrchnímu soudu. Speychal je obžalovaný i v hlavní kauze kolem ČKD Praha DIZ, v té soud dosud nerozhodl.
před 1 hhodinou
Načítání...