Případ záměny pacientek, který skončil potratem, se odkládá

Policie ukončila prověřování v případu záměny pacientek v pražské Fakultní nemocnici Bulovka, kvůli které jedna z žen potratila. Ve věci nikoho neobvinila, sdělila pražská policejní mluvčí Eva Kropáčová. Kriminalisté se kauzou zabývali kvůli podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti. Nemocnice se s pacientkou, které tamní zdravotníci loni v březnu nedopatřením provedli potrat, mimosoudně dohodla.

„V případu záměny pacientek v jedné z pražských nemocnic jsme ukončili prověřování. Ve věci nebylo zahájeno trestní stíhání žádné fyzické ani právnické osoby,“ uvedla Kropáčová. Dodala, že na základě pokynu od státní zástupkyně nemůže sdělit podrobnosti. Podle dřívějšího vyjádření ředitele nemocnice Jana Kvačka tehdy pochybili dva zaměstnanci, kteří zaměnili dvě pacientky původem z Asie, které trvale žijí v Česku.

Jedna ze zaměněných žen přišla loni v březnu na běžnou kontrolu v těhotenství, druhá na takzvanou kyretáž, která se dělá například při léčbě nemocné dělohy, ale lze tak i ukončit těhotenství. Poškozená pacientka podle vyjádření přednosty gynekologicko-porodnické kliniky FN Bulovka Michala Zikána z dubna před zákrokem podepsala dokument v češtině, kde byla identifikace jiné ženy.

Server iDNES.cz v září napsal, že nemocnice vyplatila ženě odškodné ve výši 2,35 milionu korun. Mluvčí Eva Libigerová nechtěla vzhledem k podepsané dohodě o mlčenlivosti sumu potvrdit ani vyvrátit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
před 5 hhodinami

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
před 7 hhodinami

Kaligrafie, háčkování či výroba svíček. Zájem o ruční dovednosti stoupá

Od digitálního světa se někteří mladí lidé vracejí k ručním dovednostem. Například ke kaligrafii, háčkování nebo ručnímu šití. Zájem o takové kurzy podle oslovených organizátorů roste. Vyhledávají je hlavně mladí lidé, maminky s dětmi, ale i firmy – jako benefity pro své zaměstnance.
před 7 hhodinami

Únavový syndrom by se mohl dát rozpoznat z krve, ukazuje nový test

Vyčerpání i projevy podobné chřipce, tak vypadají možné příznaky chronického únavového syndromu. Podle odhadů v Česku žijí desítky tisíc lidí s tímto onemocněním. Chronický únavový syndrom se nejčastěji objeví v mladém a středním dospělém věku. Stanovení diagnózy je ale velmi obtížné a nemocní se často setkávají s nedůvěrou a nepochopením. I proto se vědci v zahraničí snaží vyvinout diagnostickou metodu, která by nemoc potvrdila třeba z odběru krve.
před 8 hhodinami

Ústavní soud čeká v příštím roce dvacítka nevyřešených případů

Ústavní soud (ÚS) vstupuje do roku 2026 s dvacítkou nevyřešených případů. Kauzy projednává celé plénum, které letos vydalo skoro padesát nálezů. Obstála třeba podoba úhradové vyhlášky či volební kandidátky, na kterých se objevují jména lidí z více stran, což kritici označovali za skryté koalice. Ústavní soudci naopak zasáhli do advokátních tarifů nebo třeba zrušili oddělené zápisy do škol pro ukrajinské děti.
před 9 hhodinami

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
před 19 hhodinami

Soud poslal zápasníka Vémolu a další dva obviněné do vazby

Zápasník Karel „Karlos“ Vémola, který čelí obvinění z organizované drogové trestné činnosti, půjde do vazby. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 7. Do vazby poslal i další dva obviněné, sdělili mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová a pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Obviněným hrozí až osmnáct let vězení.
včeraAktualizovánovčera v 15:07

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
včeraAktualizovánovčera v 13:40
Načítání...