Sněmovna znovu nedokončila druhé kolo schvalování vzniku Národního parku Křivoklátsko. Postarali se o to svými projevy poslanci ANO a SPD, kteří vznik parku odmítají. Sněmovna se bude návrhem, který ve druhém kole zatím probírala zhruba sedm hodin, opět zabývat zřejmě až v některém z příštích týdnů.
Opozice blokovala schvalování vzniku NP Křivoklátsko
Námitky opozice a obavy místních obyvatel z omezení životních podmínek se pokoušel vyvracet ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který stejně jako ve středu nemohl kvůli vymezenému času pro jednání své vystoupení dokončit.
„Kdo nemá rád přírodu, nemá rád lidi,“ reagoval ministr na opakovanou kritiku parku od poslankyně SPD Marie Pošarové, jejíž vystoupení zabralo většinu třetího dějství debaty nad příslušnou novelou o ochraně přírody. Argumenty poslankyně vyvracel Hladík například tím, že park se nedotkne zemědělské půdy nebo intravilánů obcí.
„Národní park vznikne pouze a jen v lesích a pouze a jen na loukách. A to podotýkám, z 99 procent ve vlastnictví České republiky,“ uvedl ministr. „Navrhli jsme ten národní park tak, aby neomezil nikoho, kdo žije v té oblasti,“ zdůraznil Hladík. Na povolovacích procesech se podle něj nezmění vůbec nic a budou stejné jako dosud. Ministr odmítl i tvrzení opozice, že Křivoklátsko nesplňuje zákonné podmínky pro povýšení z chráněné krajinné oblasti na park.
Opozičním hnutím vadila také snaha části poslanců ODS omezit roli správy národních parků ve prospěch obcí nebo zohlednění veřejného zájmu při zajišťování bezpečnosti či energetické soběstačnosti území. Omezující návrhy ale odmítl jak Hladík, tak předseda sněmovního rozpočtového výboru Josef Bernard (STAN). „Do toho, jak je nastaven proces jednání v radách národních parků, nezasahujme. Je to křehké a dobře to nyní funguje,“ uvedl.
Křivoklátsko by se podle novely o ochraně přírody mělo stát pátým národním parkem v Česku, a to od příštího roku. Podle odpůrců by mělo území zůstat pouze chráněnou krajinnou oblastí. Park má podle Hladíka zabírat 105 kilometrů čtverečních, což představuje zhruba sedmnáct procent současné chráněné krajinné oblasti.
Pro vznik parku na Křivoklátsku, které je jedním z nejrozsáhlejších komplexů lesů ve středních Čechách, jsou z 29 tamních obcí pouze dvě. Ostatní se obávají omezení hospodaření v lesích kvůli možnosti v nich vyhlásit bezzásahové zóny. Podle ministra je obcí, v jejichž katastru bude národní park, pouze šestnáct. Petici proti národnímu parku podepsalo přes 11 300 lidí.
Fiala: Křivoklátsko bylo i ve volebním programu SPOLU
Národní park na Křivoklátsku není jen v programu vlády, ale byl také ve volebním programu koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), hájil premiér a předseda občanských demokratů Petr Fiala jeho zřízení při sněmovních interpelacích. Národní park je podle něho připravený velmi citlivě tak, aby se rozkládal především na státních pozemcích.
Poslance SPD Oldřicha Černého zajímalo, zda je pro ministerského předsedu důležitější splnění vládního programového bodu, nebo názor několika tisíců obyvatel, kteří v oblasti žijí a pracují. „Není to jenom v programovém prohlášení vlády, ale my jsme to měli i v našem volebním programu. A ten volební program uskutečňujeme, to je správné a je to i logické,“ uvedl Fiala.
Na území budoucího parku je podle něho zhruba 98,5 procenta pozemků ve vlastnictví státu. Obecní a soukromé pozemky zahrnuje v nejnižší možné míře, poznamenal. Novela také posiluje pravomoci obcí a krajů, které se týkají rozhodování o spravování národních parků, a výslovně zakotvuje povinnost správ národních parků spolupracovat s obcemi, kraji a vlastníky, upozornil premiér.
Blokování úpravami programu
Opoziční hnutí ANO na začátku jednání více než hodinu blokovalo druhé kolo schvalování vzniku národního parku Křivoklátsko skrze návrhy na úpravy programu. Ondřej Babka (ANO) dokonce navrhl, aby byla příslušná novela o ochraně přírody a krajiny z programu dubnového jednání vyřazena. V úvodu čtvrteční sněmovní schůze opozici rozhořčila nepřítomnost ministrů, když se měli poslanci zabývat interpelacemi na členy vlády.
„Prožili jsme tady hodinu a čtvrt války opozice proti zřízení národního parku Křivoklátsko,“ konstatoval po dokončení série opozičních návrhů předseda poslanců ODS Marek Benda. Opoziční podněty na zařazení nových bodů do programu schůze neprošly.
Babka svůj návrh zdůvodnil tím, že vláda usiluje o vytvoření parku navzdory vůli místních obyvatel jen proto, že to má ve svém programovém prohlášení. Druhým důvodem pro vyřazení návrhu jsou podle poslance tři desítky úprav od zástupců ODS, které mění dosavadní pravidla ochrany přírody.
Poslanci ANO navrhovali, aby se sněmovna přednostně zabývala situací ve zdravotnictví, migrací, správním soudnictvím, vytvořením vysoké školy v Karlových Varech, odměňováním v bezpečnostních sborech nebo neúspěšnými pokusy o prodej zámku Štiřín. Sérii přihlášek odstartoval Radek Vondráček (ANO) s žádostí, aby sněmovna přednostně projednala zákon o zemských znacích a praporech. Do debaty se zapojili i poslanci SPD, například Radek Rozvoral požadoval řešit porodnost.
Koten zpochybňoval případnou ochranu pro Haška
Odpoledne byly na programu pravidelné interpelace. Poslanec opozičního hnutí SPD Radek Koten například zpochybňoval případnou policejní ochranu pro bývalého hokejistu Dominika Haška po výhrůžném vyjádření někdejšího ruského prezidenta a premiéra Dmitrije Medvěděva.
Medvěděv podle agentury TASS doporučil slavnému brankáři opatrnost při přecházení silnice a to, aby nepil pivo na neověřených místech. Kotena zajímalo, zda bude dostávat ochranu placenou z daní každý, kdo „dostane vícekrát pukem do hlavy“, a zda by nebylo lepší, aby Hašek zvážil „po těch ranách do hlavy nějakou léčbu“. Rakušan opáčil, že Kotenovo zlehčování situace je i vzhledem k akcím s ruským rukopisem v Česku i jinde v Evropě enormní.
„V této situaci jeden z čelních představitelů ruského režimu vyhrožuje konkrétnímu občanu České republiky a zástupce české vlastenecké strany říká, že takovému člověku nemáme pomoct. Kde je to vlastenectví?“ tázal se Rakušan. Medvěděv podle něho vyhrožoval Haškovi smrtí a Koten to prý zesměšnil. „Tak jaký jste vlastenec? Ruský, nebo český? To je velká otázka, já nevím,“ poznamenal ministr.
Hašek nedávno napsal představitelům Mezinárodního olympijského výboru a Mezinárodní federace ledního hokeje dopis, ve kterém s odkazem na dřívější výroky uvedl, že Medvěděv mu veřejně vyhrožuje vraždou. Medvěděvův asistent poté agentuře TASS řekl, že podle místopředsedy ruské bezpečnostní rady Hašek trpí rusofobií v podobě bludů o pronásledování.
„Je úplně jedno, co si Dominik Hašek myslí politicky, ale my jako poslanci tohoto parlamentu bychom snad měli tvrdě odmítnout to, že někdo vyhrožuje občanovi našeho státu, a je úplně jedno, jestli z východu, ze západu, ze severu nebo z jihu,“ zdůraznil Rakušan. Nabídka pomoci Haškovi byla podle něho legitimní reakcí. „Jestli ji přijme, jestli policie vyhodnotí danou věc tak, či onak, to už je věc, kterou rozhodně zveřejňovat nebudeme, ale ta nabídka je zcela v pořádku,“ dodal.
Opozici rozhořčila nepřítomnost ministrů u interpelací
Opozici rozhořčila nepřítomnost ministrů při ranním jednání sněmovny, kdy se poslanci mají zabývat písemnými interpelacemi na členy vlády. V jednacím sálu nebyl ani jeden z nich, představitelé hnutí ANO a Pirátů mluvili o totalitních manýrech a o pohrdání parlamentem. Předsedající Aleš Juchelka (ANO) sněmovní jednání přerušil, aby koaliční tábor některého z ministrů zajistil. Do sálu nakonec dorazil před 09:30 ministr pro vědu Marek Ženíšek (TOP 09). Na něj žádná z písemných interpelací nemířila.
Na přítomnosti aspoň jednoho člena vlády trval místopředseda klubu ANO Robert Králíček. „Ani jeden ministr nepřijde ráno na písemnou interpelaci. To je za mě skandální,“ řekl. V souvislosti s tím, že někteří členové vlády absentovali, byť neposlali omluvu, jde podle Králíčka o totalitní manýry a o pohrdání opozicí.
„Vláda prostě nepřišla. Když tohle vidím, že si to nezorganizují tak, aby tady byl aspoň jeden jediný ministr, tak to je takové pohrdání parlamentem, že opravdu není možné, aby tohle dnes dopoledne pokračovalo,“ uvedla pirátská místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová.
Ze čtvrtečního jednacího dne nebo z jeho části se omluvilo celkem třináct členů vlády včetně premiéra Petra Fialy (ODS), který poté dorazil na odpolední poslanecké interpelace. Omluvenku na čtvrtek či jeho část zaslalo i pět desítek, tedy čtvrtina, poslanců.