Sněmovna by mohla zmírnit povinnost hlášení údajů o turistech

Před závěrečným schvalováním ve sněmovně je vládní předloha, která má zavést registr ubytovacích zařízení a také evidenci údajů o ubytovaných hostech. Poslanci ji v úterý projednali ve druhém čtení. Podle předložených pozměňovacích návrhů by z ní mohli při schvalování zúžit okruh údajů, které by hoteliéři a další ubytovatelé museli státu hlásit o svých hostech. Po dvacáté třetí hodině bylo jednání dolní komory přerušeno. Znovu se poslanci sejdou ve středu.

Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) v úterý před poslanci řekl, že hlavním cílem systému eTurista je narovnání podnikatelského prostředí prostřednictvím registru ubytovatelů. Poctivým ubytovatelům to podle něj zjednoduší život.

Návrh pětice koaličních poslanců v čele s Vojtěchem Munzarem (ODS) počítá s tím, že by se okruh nahlašovaných údajů o hostech zúžil. Hoteliéři a další ubytovatelé by nemuseli hlásit například jména nebo data narození svých hostů. Nově by mohlo stačit zapsat jejich rok narození a místo trvalého pobytu. „Stát nemá sledovat kdo, kde, s kým, jak dlouho a v jakém zařízení se ubytoval, do toho státu opravdu nic není,“ prohlásil Munzar. Chce také prodloužit lhůtu pro nahlašování údajů z navrhovaných 24 hodin na 72 hodin. Poslankyně STAN Milada Voborská navrhuje, aby přístup do registru ubytovacích zařízení měli i hasiči v případě zásahu.

Sněmovní výbor pro veřejnou správu doporučil už dříve vypustit z vládní předlohy právo obcí regulovat krátkodobé ubytování v bytech. Kulhánek s tím ve výboru souhlasil. Pirátští poslanci navrhují, aby obce mohly regulovat krátkodobé ubytování v bytech prostřednictvím kolaudačního rozhodnutí. Mohly by stanovit, že v bytových domech by šlo využívat prostory k ubytování jen na základě kolaudačního rozhodnutí.

Poslanci navrhli vytvoření páteřní sítě lékařských pohotovostí

Dolní komora v úterý rovněž přijala pozměňovací návrh novely o zdravotních službách. Podle ní lékařské pohotovosti pro dospělé zřejmě budou ze zákona v nemocnicích s urgentními příjmy a pro děti u poskytovatelů akutní lůžkové pediatrické péče. Předloha je nyní před závěrečným schvalováním, které se uskuteční nejdřív za dva týdny.

Ministerstvo zdravotnictví bude moci vydat podle návrhu trojice koaličních poslanců vyhlášku s požadavky na vybavení pohotovostí a na jejich personální zajištění. Bude také moci určit minimální časový rozsah poskytování pohotovostních služeb. Poslanec opozičního ANO Milan Brázdil chce novelu doplnit také o lékárenskou pohotovostní službu.

Pozměňovací návrh doplňuje vládní novelu, která převádí odpovědnost za pohotovosti z krajů na zdravotní pojišťovny. Nynější odpovědnost kraje pokládá ministerstvo zdravotnictví za bezdůvodnou. Převod má podle úřadu ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) odbourat administrativu, která v souvislosti s pohotovostmi na kraje dopadá.

Předloha by také měla hrozbou peněžité sankce zamezit nezákonným poplatkům u lékařů. Dále upravuje třeba stížnosti na zdravotní péči, provoz center duševního zdraví nebo práci nemocničních kaplanů.

Zlepšení využití výzkumu

Poslanecká sněmovna v úterý posunula do závěrečného kola schvalování také zákon o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí, který by měl podle vlády zlepšit využití výzkumu.

Nový zákon, který by měl nahradit původní pravidla z roku 2002, má zjednodušit administraci výzkumných projektů, zajistit otevřený přístup k vědeckým informacím a datům či zavést systém hodnocení účelové podpory a opatření k posílení spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem. Podle ministra pro vědu Marka Ženíška (TOP 09) se návrh týká více než 180 institucí včetně vysokých škol.

Součástí návrhu je podpora rozvoje mezinárodní spolupráce ve výzkumu, což zahrnuje zlepšení koordinace mezi ministerstvy a posílení role státních institucí jako poskytovatelů výzkumné podpory. Zákon má upravit podmínky pro přístup třetích zemí k výzkumným programům a podporuje transfer znalostí mezi institucemi a firmami, což by mělo přispět k inovativnosti a zajištění konkurenceschopnosti české ekonomiky. Norma, která má podle vlády posílit pozici Česka v evropském inovačním prostoru, má také usnadnit prodej licencí a poskytovateli dát vedle dotací možnost bezúročné půjčky.

Pravomoc obcí posunout dobu nočního klidu

Poslanci diskutovali také o úpravě pravomoci obcí posunout dobu nočního klidu. Zastupitelstva by podle poslanecké novely k rozšíření pravomocí společenství obcí nově mohla stanovit začátek nočního klidu v období od června do konce září na půlnoc o nocích z pátku na sobotu, ze sobot na neděle a o nocích před státními svátky. Skupina poslanců ANO a ODS v čele s Ivanou Mádlovou (ANO) navrhla ve druhém čtení zachování současného stavu. Ve výboru pro veřejnou správu tento pozměňovací návrh většinovou podporu nezískal.

Dobu nočního klidu zákon vymezuje od 22:00 do 06:00. Obec nyní může obecně závaznou vyhláškou stanovit jen výjimečné případy, zejména slavnosti nebo obdobné společenské či rodinné akce, při nichž je tato doba kratší nebo se nemusí dodržovat. Nově navrhovaná úprava i takovou pravomoc obcím v pozměněné podobě zachovává, škrtá rodinné akce.

Společenství obcí by podle novely mohlo založit například společnou obecní policii. Mohlo by se stát kontaktním místem veřejné správy CzechPoint, platformou při plánování veřejné dopravy a pořizování společného plánu dopravní obslužnosti území nebo by se mohlo zapojit i do zajišťování veřejného opatrovnictví. Předloha předpokládá, že by kvůli tomu vznikly kanceláře společenství obcí jako obdoby obecních úřadů.

Společenství obcí je dosud koncipováno jako dobrovolný svazek obcí svého druhu. Může vypomáhat členským obcím při zajišťování správních činností včetně přenesené působnosti pomocí sdíleného, tedy takzvaného létajícího úředníka. Společenství by mohlo podle pozměňovacího návrhu správního výboru získat akreditaci pro vzdělávání úředníků, pravomoci v regionálním rozvoji a v místním plánování i ve správě místních poplatků.

Průběh schůze

Sestavování programu nynější řádné schůze sněmovny zabralo poslancům téměř 4,5 hodiny. Zákonodárci opozičních ANO, SPD a Pirátů prosazovali celkem 36 doplnění či změn, v hlasováních neprosadili nic. Už v úvodu jednání vládní koalice prosadila, že bude možné jednat až do noci.

Prodloužené jednání navrhl za koalici předseda poslanců ODS Marek Benda právě pro případ, pokud by se protahovalo jednání o úpravách programu schůze. Svého přednostního řečnického práva se rozhodli využít představitelé opozičního hnutí ANO. Jeho předseda Andrej Babiš opětovně navrhl jednání o obranyschopnosti a bezpečnosti země.

„Tato koalice se bojí, aby lidi slyšeli to, co se chceme my zeptat. Otázky položíme dnes a budeme se k tomu stále vracet,“ řekl v úterý ve sněmovně Babiš. Opakovaně vyčetl koalici, že kvůli důvěrným informacím uzavřela mimořádnou schůzi sněmovny ke stejnému tématu. Obvinil vládní strany ze zbabělosti, vylhaného rozpočtu a strašení válkou. „Je to normální kampaň,“ řekl během čtyřicetiminutového projevu.

Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová navrhla projednat bod s názvem Další šikana lidí, kteří si chtějí jen trochu přivydělat. Obvinila ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS), že chce po studentech vyplňování přiznání k dani z příjmů v souvislosti se zavedením jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele, které má nahradit vyplňování 25 formulářů. Podle stanoviska ministerstva financí se pro přivydělávající si studenty touto úpravou nic nezmění a přiznání nebudou muset podávat.

Předseda SPD Tomio Okamura navrhoval probrat své tvrzení, že „potraviny dál zdražují a vláda to neřeší“. Chtěl řešit také nedostatek praktických lékařů nebo opatření proti zavádění cel ze strany USA. Ve zhruba dvacetiminutovém vystoupení také obvinil vládu Petra Fialy (ODS) z toho, že „svou politikou způsobila alarmující propad porodnosti“.

Na zhruba hodinu obsadil řečniště i předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Navrhoval celkem desítku doplnění a změn programu. Chtěl například, aby sněmovna projednala výzvu ministru financí ke zvýšení objemu peněz na výstavbu bytů, protikorupční opatření vlády a plnění Národního plánu obnovy.

Načítání...