Podle Ukrajiny azyl pro Tymošenka vztahy s Českem nenaruší

Kyjev/Praha – Udělení politického azylu manželovi vězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové by nemuselo zhoršit česko-ukrajinské vztahy. Hanna Hermanová, poradkyně ukrajinského prezidenta, uvedla, že se Ukrajina nehodlá mstít. Tymošenkův azyl pro ni totiž neznamená mezinárodní problém, a česko-ukrajinské vztahy tak mohou zůstat dobré a přátelské.

„Ukrajina se nikdy nesnížila k nějaké 'mstě',“ odmítla Hermanová české obavy z odvety s tím, že země prý neodpovídá na zlo zlem a i při obhajobě svých národních zájmů si zachovává úroveň.

„Neznám politika jménem Oleksandr Tymošenko a myslím si, že na Ukrajině nikdo takového politika nezná. Kdyby se mluvilo o Juliji Tymošenkové, byla by to jiná věc, ale její muž se politikou nikdy nezabýval,“ prohlásila Hermanová. „Nebudeme se vměšovat do rodinných záležitostí Tymošenkové, nebudeme hodnotit, zda je dobře, že muž ponechal ženu ve vězení a utekl do ciziny. To je jejich věc.“

Oleksandr Tymošenko dostal azyl v ČR 6. ledna, poté co někdejší premiérka Tymošenková byla loni na Ukrajině odsouzena na sedm let vězení. Její soudní proces Západ ostře kritizoval jako politicky motivovaný a podle ex-premiérčiny strany Vlast měl azyl zmenšit tlak, který Janukovyčův režim vyvíjí na rodinu Tymošenkových.

Česko mělo obavy z ukrajinské reakce zejména proto, že dřívější udělení azylu exministrovi vlády Tymošenkové Bohdanu Danylyšynovi, stíhanému ve vlasti, vedlo k ochlazení vztahů mezi Kyjevem a Prahou. „My na každý pád jsme přátelé Ukrajiny, tak doufám, že nebudou nějaká opatření, která opravdu nejsou na místě,“ uvedl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Bývalý velvyslanec na Ukrajině Pavel Máša totiž varoval před dopadem kauzy na obchodní vazby. „Úřednicko-byrokratická zvůle, která na Ukrajině panuje, bude nepochybně českým podnikatelům se zájmem o ty či ony státní zakázky házet klacky pod nohy. Bude se mstít stejně, jako se mstila za politický azyl pro Bohdana Danylyšyna,“ řekl Máša v pondělním rozhovoru pro ukrajinské vysílání německé rozhlasové stanice Deutsche Welle.

Tymošenko chce v Česku skrýt „ulité peníze“, soudí Ukrajina

Protože nebyl Tymošenko na Ukrajině stíhán ani předvolán k výslechům, mohl být jeho odchod ze země podle tamních politologů motivován snahou zajistit si osobní výhody a ochránit vlastní byznys.

Podle Janukovyčovy Strany regionů má manžel bývalé premiérky v zahraničí „uklidit“ peníze, které jeho žena získala od „politických sponzorů“. Podle poslance Vadyma Kolesničenka má navíc Tymošenková společné obchodní zájmy právě s Bohdanem Danylyšynem.

Tymošenko měl trvalé bydliště v Lidicích

Ukrajinská televize TSN v neděli odvysílala reportáž o rodinném domě v Distomonské ulici v Lidicích, který měl podle jejích informací patřit Tymošenkovi. Ten tuto informaci ovšem popřel s tím, že „v danou chvíli žádnou nemovitost nemá“. V domě měl nicméně podle informací tamních úřadů od roku 2003 do roku 2008 trvalé bydliště. Tymošenko je v Česku spoluvlastníkem firmy International Industrial Projects.

V podobné souvislosti se k Tymošenkovi vyjádřila i Janukovyčova poradkyně Hermanová, když mluvila o možných dopadech celého případu na česko-ukrajinské vztahy. „Je to problém České republiky – zda bude uznávat ukrajinskou justici, anebo nikoliv, zda usoudí, že za statky a vily, které tam – jak se ukázalo – má rodina Tymošenkové, mají být zaplaceny daně, anebo nikoliv. To je problém Česka. My jsme se do českých vnitřních věcí nikdy nevměšovali.“

Julija Tymošenková a její manžel Olexandr
Zdroj: ČT24/ČTK/AP