Piráti a STAN se dohodli na koaliční smlouvě

Piráti a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se dohodli na koaliční smlouvě před sněmovními volbami v roce 2021. Obsahuje 113 bodů k programovým východiskům. Budou ji schvalovat členské základny obou subjektů. Jejich zástupci to uvedli na tiskové konferenci. Celostátní výbor STAN bude o koaliční smlouvě hlasovat 7. ledna, členská základna Pirátů by měla rozhodnout koncem prvního lednového týdne.

První část devětatřicetistránkového dokumentu je věnována programovým prioritám, druhá kodexu spolupráce. Třetí část obsahuje dohodu na formátu kandidátních listin a čtvrtá se věnuje financím, řekl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Mezi programové priority patří například nízké daně, dostupná zdravotní péče v regionech, ochrana klimatu, inovace či transparentní vládnutí.

„Ve vyjednávání budeme postupovat jako jeden muž. O vládě, o rozpočtu a dalších zásadních otázkách budeme hlasovat společně. Kandidátem na premiéra bude Ivan Bartoš, na místopředsedu vlády Vít Rakušan. Sestavíme společný vládní tým. Každý budeme mít vlastní poslanecký klub, ale kluby budou na denní bázi pravidelně spolupracovat a dělit si práci,“ řekl Michálek.

STAN obsadí pozici lídra ve čtyřech krajích

Hnutí STAN obsadí pozici lídra kandidátky ve čtyřech krajích, a to Středočeském, Plzeňském, Libereckém a Olomouckém. „Čelo kandidátky je pak obsazeno, pracovně říkáme, v rytmu valčíku, jedna ku dvěma, zbytek kandidátky polkou jedna ku jedné,“ poznamenal šéf poslanců STAN Jan Farský. Subjekty vloží do předvolební kampaně 49 milionů korun. Dvě třetiny dají Piráti, třetinu STAN.

STAN v úterý na zasedání předsednictva bude hlasovat o tom, že materiál pošle členské základně. „U Starostů a nezávislých rozhoduje mezi sněmy celostátní výbor a ten po prostudování této materie by se měl zabývat definitivním a finálním schválením koaliční smlouvy 7. ledna,“ uvedl předseda STAN Rakušan.

Předsednictvo Pirátů v úterý také návrh postoupí celostátnímu fóru, tedy všem členům Pirátské strany. Pro schválení musí být tři pětiny hlasů. Rozhodne se podle předsedy Bartoše koncem prvního lednového týdne na zasedání celostátního fóra, které se vzhledem ke koronavirové situaci uskuteční digitálně. 

Další předvolební koalice – občanských demokratů, lidovců a TOP 09 – chce vypracovat smlouvu o spolupráci do konce ledna a program do konce února. Jejich společným kandidátem na premiéra bude předseda ODS Petr Fiala.