Okamura viní TIC z trestné činnosti a usiluje o její zrušení

Praha - Senátor Tomio Okamura obvinil organizaci Transparency International ČR (TIC) z páchání trestné činnosti v souvislosti s čerpáním veřejných peněz. Rozhodl se proto podat trestní oznámení a podnět finančnímu úřadu. Podle Okamury je TIC „podvodná organizace, která parazituje na veřejných penězích a není vůbec tak transparentní, jak si hraje“. Senátor konkrétně mluví o „vlivovém sdružení určité skupiny osob“. Chystá už také soudní žalobu na úplné zrušení této obecně prospěšné společnosti.

Podle programového ředitele TIC Radima Bureše však žádné ze vznesených obvinění nemá reálný podklad. Trestního oznámení ani jiných podnětů od něj se prý neobává. „Dnešní tiskovou konferenci pana senátora Okamury vnímáme jako pokračování ve snaze diskreditovat Transparency International,“ uvedl Bureš. „Tyto snahy zesílí vždy, když se naše činnost dotkne zájmů některých mocných skupin. Cílem těchto snah je zabránit TI, aby poukazovala na jednotlivé korupční kauzy,“ dodal.

Okamura si vyžádal od státních úřadů podle zákona o přístupu k informacím smlouvy uzavřené s TIC a faktury. Jejich konfrontací s výročními zprávami TIC a dalšími zveřejněnými dokumenty má podezření, že se organizace dopustila tří trestných činů - zkreslování údajů o stavu hospodaření, pletichy při zadání veřejné zakázky a neoprávněného podnikání.

TIC podle Okamury neuvedla některé zisky ze služeb řádně v účetnictví, získala zakázky bez výběrového řízení a bez oprávnění prováděla auditorskou činnost, což je prý navíc zcela mimo rámec statutu obecně prospěšné společnosti. Senátor hovořil na tiskové konferenci o službách TIC například pro Úřad vlády, ministerstvo zemědělství, Lesy ČR, České dráhy a Státní fond životního prostředí.

Okamura přiznal, že se o TIC začal více zajímat potom, co loni v prosinci označila jeho prezidentskou kampaň za nejméně transparentní, a naopak tehdy vyzdvihla Jana Fischera. Okamura nebyl do prezidentské volby připuštěn a řekl, že neměl ani leták, billboard a inzerci. Poukázal také na Fischerovo splacení dluhů z kampaně těsně před jeho nástupem do čela ministerstva financí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Diag Human spustila exekuci na dvě firmy skupiny ČEZ

Česko-švýcarský podnikatel Josef Šťáva a společnost Diag Human spustili první kroky v exekuci na Česko. Týkají se lucemburských firem Gasnet a Czech Gas Networks Investments, ve kterých má podíl energetická skupina ČEZ. Píše to server Hlídací pes. Šťáva chce po tuzemsku peníze za překažený obchod s krevní plazmou, výše odškodného se odhaduje na 17 miliard korun. Kauza začala v devadesátých letech. Podle mluvčího skupiny ČEZ podnik žádné obstavené účty nemá.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Světový pohár v biatlonu i druhý den přilákal tisíce fanoušků

Biatlonisté na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě mají za sebou druhý den závodů. Na místě je i přes mrazivé počasí sledovaly tisíce fanoušků. Podle organizátorů jich mělo v pátek dorazit přes deset tisíc stejně jako předešlý den. Program tam ještě nekončí. O víkendu se pojedou i závody Světového poháru v alpském lyžování – ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších.
před 6 hhodinami

Vstup na burzu udělal ze Strnadovy CSG nejhodnotnější firmu v Česku

Cena akcií zbrojařské skupiny Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada první den obchodování na nizozemské burze vzrostla o 31,4 procenta na 32,85 eura (téměř 800 korun). Svou tržní kapitalizací CSG překonala společnost ČEZ, čímž se stala nejhodnotnější firmou v Česku. Podle agentury Bloomberg je nyní Strnad nejbohatším zbrojařským magnátem na světě a třetím nejbohatším člověkem světa ve věku do čtyřiceti let.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Pavel hodlá obhajovat funkci v případě podpory a zdraví

Prezident Petr Pavel bude znovu kandidovat na svou funkci, pokud bude cítit dostatečnou podporu a zájem. Zároveň ho nesmí zradit zdraví jeho nebo někoho z rodiny, řekl při návštěvě Prostějova. Řekl také, že se nebrání diskusi s vládou o nových schválených velvyslancích, kteří by v příštích měsících měli nastoupit do diplomatických misí. Odmítnutí všech by ale považoval jen za snahu negovat vše, co dělal předchozí kabinet Petra Fialy (ODS).
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Armáda je schopna předat Ukrajině až čtyři letouny L-159, citoval Řehka stanovisko vzdušných sil

Armáda je schopna předat Ukrajině až čtyři letouny L-159, citoval náčelník generálního štábu Karel Řehka stanovisko vzdušných sil. Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) předtím v pátek uvedl, že je armáda prodat nemůže, přičemž se odkazoval na loňský nález Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) a dřívější stanoviska Řehky. Prezident Petr Pavel uvedl, že armáda letouny postrádat může. Premiér Andrej Babiš (ANO) následně řekl, že kvůli názoru vojáků na letouny L-159 brzy pojede na základnu v Čáslavi.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Pavel Bém se stal národním protidrogovým koordinátorem

Národním protidrogovým koordinátorem se stal lékař Pavel Bém. Do funkce ho 16. ledna jmenoval premiér Andrej Babiš (ANO), který to oznámil na tiskové konferenci po jednání rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí. Béma označil za skutečného odborníka. Nový koordinátor uvedl, že Česko čeká třeba odborná i politická debata o regulaci prodeje alkoholu. Jako možné opatření, o nichž by se mohlo jednat, zmínil třeba omezení prodejní doby, míst prodeje či reklamy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Ledovka způsobila v části Moravy víc než 150 nehod

Dálnice D1 na 187. kilometru u Brna je ve směru na Ostravu po nehodě tří vozů znovu průjezdná, provoz stál zhruba tři hodiny. Krátce neprůjezdný byl i směr na Prahu. Jih Moravy ráno a dopoledne trápila ledovka, stalo se více než 150 nehod. Jihomoravští záchranáři vyhlásili kvůli velkému počtu havárií a úrazů traumaplán, který znamená posílení služeb. Zranily se také desítky chodců.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Ve Znojmě preventivně odstavili úpravnu vody, voda je pitná dál

Vodárenská akciová společnost (VAS) ve Znojmě kvůli znečištění vodárenské nádrže kejdou preventivně odstavila úpravnu vody. Pitnou vodu do sítě dováží cisternami odjinud. Voda ve vodovodní síti byla a je nadále pitná a zdravotně nezávadná a lidé ji mohou bez obav používat. V pátek to uvedla mluvčí vodárenské společnosti Iva Librová. Až tři tisíce metrů krychlových kejdy, tedy tekutých zvířecích výkalů, uniklo v pondělí na farmě u Podmyčí, kolem páteční půlnoci se znečištění dostalo až ke hrázi znojemské nádrže, odkud vodárny odebírají vodu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...