Odposlechy kolibříka a mazánka prý z BIS neunikly

Praha - Zveřejněné odposlechy lobbisty Romana Janouška a bývalého primátora Pavla Béma prý neunikly z Bezpečnostní informační služby. Po dnešním uzavřeném jednání senátního bezpečnostního výboru s ředitelem BIS Jiřím Langem to sdělil člen výboru Jaromír Štětina (za STAN) s odvoláním na slova šéfa civilní kontrarozvědky. Dodal, že podle Langa mohou odposlechy mít na svědomí mocenská centra.

Podle senátorových slov Lang „odmítl, že by ten únik byl z BISky“. Mluvčí kontrarozvědky Jan Šubert ale takovou interpretaci slov svého ředitele zpochybnil. „Není to pravda, ředitel služby se takto nevyjádřil. Senátor Štětina seděl patrně na jednání jiného výboru,“ prohlásil.

Další člen výboru Vladimír Dryml (ČSSD) Štětinova slova nepotvrdil s tím, že se nebude vyjadřovat k tomu, co šéf BIS senátorům řekl. „Můj názor a názor většiny senátorů tady je takový, že únik z BIS byl - a je to problém tajné služby. A kdo za to může, to nechám na orgánech činných v trestním řízení,“ řekl Dryml.

Ředitel BIS před týdnem po jednání sněmovní komise pro kontrolu kontrarozvědky nevyloučil, že záznamy odposlechů pocházejí z tajné služby. Dodal ale, že je BIS nemůže verifikovat a že „zatím je řada indicií, které hovoří o jiných možnostech“. Podle Štětiny dnes uvedl, že existují mocenská centra, která by za odposlechy mohla stát, ale ani ty nijak nespecifikoval. Výbor vzal Langovy informace pouze na vědomí.

Senátoři se podle Drymla bavili s Langem také o fungování BIS s ohledem na tvrzení o existenci justiční mafie a o problémech s financováním kontrarozvědky, které by prý mohly vést až k paralyzování činnosti této služby.

Štětina na jednání také nastolil otázku, kdo z BIS nese vinu za kriminalizaci bývalého důstojníka této tajné služby Vladimíra Hučína, než byl soudem obvinění zbaven. Lang k tomu podle senátora řekl, že to bylo rozhodnutí soudu. Štětina to vnímal tak, že šéf BIS s tímto verdiktem nesouhlasí. Senátor už loni obvinil Langa ze zneužití pravomoci veřejného činitele v Kauze Hučín. Kontrarozvědka už dříve všechna obvinění odmítla.

Vydáno pod