"Odložené případy" v Česku. Řeší je specialisté z týmu Tempus

Odložené, dávné a neobjasněné. Takovými případy se zabývá speciální policejní tým Tempus. Za své krátké působení si může připsat několik úspěchů. K soudu už dostal čtyři nevyřešené letité kauzy, ačkoliv ne vždy se podařilo zadrženým vinu prokázat. Zatím posledního obžalovaného Jiřího Večeře, který ve čtvrtek vypovídal před soudem, zadrželi dokonce měsíc před promlčením případu.

Jiří Večeř seděl za organizování vraždy obchodníka s oleji ve vězení od roku 2001 do loňského března. Odpykal si většinu trestu a mohl být podmíněně propuštěn. Svobody si užíval jen třináct dní, než si pro něj policisté přišli znovu. Kvůli dalším dvěma vraždám z roku 1995, které byly málem promlčeny.

V případě uznání viny Večeřovi podle starého trestního zákona hrozí až 15 let vězení nebo výjimečný trest, tedy až 25 let nebo doživotí. Více zde.

Na Večeřově dopadení se podílel i zmíněný tým Tempus. Práce těchto kriminalistů připomíná americký seriál Odložené případy - vrací se k nedořešeným závažným kauzám. Některé se podařilo díky Tempusu znovu prošetřit. 

Zastřelený muž v autě

Speciálnímu týmu Tempus se v listopadu 2013 podařilo odhalit nové skutečnosti o dvacet let staré vraždě. Koncem listopadu 1993 nalezli policisté v autě před svým domem zastřeleného dvaatřicetiletého Jiřího Vrbu. Případ patřil dlouho k takzvaným policejním pomníčkům, tedy nedořešeným případům.

„Probíhalo důkladné vyšetřování, při kterém se však nepodařilo zjistit takové skutečnosti, které by policisty opravňovaly obvinit konkrétní osobu, a proto byl případ po osmnácti měsících odložen,“ uvedla tehdy mluvčí policejního prezidia Vlasta Suchánková.

Policisté z Tempusu po dvaceti letech zjistili nové poznatky a ve vyšetřování tak došlo ke zvratu. Dva měsíce před promlčením případu kriminalisté obvinili čtyři muže, kteří se na vraždě podíleli. Podle policie jeden ze čtveřice vraždu naplánoval, další objednal a zaplatil dvěma mužům, kteří pak Vrbu zastřelili. Všichni u soudu vinu odmítli. Ten je v únoru 2015 pro nedostatek důkazů osvobodil.

Ubodaný podnikatel

V únoru 2014 se  policisté z týmu Tempus zabývali osm let starou vraždou podnikatele Pavla Nevařila z Otrokovic. Ten byl zavražděn v roce 2005 ve svém bytě. Tělo se zhruba dvaceti bodnými a řeznými ranami se našlo v posteli. Po roce museli policisté případ odložit pro nedostatek důkazů.

Tempus při vyšetřování využil především analýzy kriminalistického ústavu i nové výpovědi svědků. Policisté následně zatkli Martina Bódiše, který se původně přiznal, ale po sdělení obvinění svou vinu popíral. „Mohu říci, že výslechy byly velmi dlouhé a bylo velmi složité zjistit motiv,“ uvedl tehdy státní zástupce.

Martin Bódiš
Zdroj: ČTK

Bódiš pro Nevařila pracoval jako osobní strážce, Nevařil s ním však krátce před svou vraždou nebyl spokojený a chtěl ho propustit. Navíc mu Bódiš údajně dlužil zhruba tři sta tisíc korun.

Krajský soud uložil Bódišovi čtrnáctiletý trest, jeho rozhodnutí však Vrchní soud v Olomouci zrušil a věc vrátil k novému projednání. Následně byl Bódiš kvůli nedostatku zásadního důkazu zproštěn viny

Potrestaná vražda barmana

Krátce po předání vraždy z Otrokovic soudu se podařilo týmu Tempus odhalit nové informace o další brutální vraždě na Zlínsku, tentokrát barmana Ondřeje Hampla. K obvinění přispěla výpověď korunního svědka, který se po letech rozhodl promluvit. Po samotném činu svědek policii údajně ze strachu nepomohl.

„Byl to stěžejní a korunní svědek, který v současnosti uvedl takové skutečnosti, které ukázaly na věci, které měl obviněný u sebe. Tyto věci mohl mít u sebe jedině vrah,“ popsal tehdy Martin Baláž, který se případem ještě jako policista okresního ředitelství kriminální policie ve Zlíně v roce 2001 zabýval.

Teprve osmnáctiletého Hampla ubodal vrah v roce 2001. Brzy poté policie tvrdila, že vraha zná. Všechny stopy včetně DNA na místě vedly k muži, kterého v roce 2014 kriminalisté obvinili.

  • Vražda – 15 až 20 let
    Znásilnění – 5 až 15 let
    Podvod – 3 až 10 let
    Rvačka – 3 až 5 let
    Mučení a genocida – nepromlčitelné

Vyšetřování tehdy vedlo do ztracena, a to i přes záhadný nález v zámeckém parku ve Vizovicích. Na jednom z odpadkových košů byla nalepena krabička od cigaret s pečlivě zabaleným vzkazem pro maminku zavražděného. V něm bylo jméno pravděpodobného vraha. „Já jsem od pachatele vzal jenom ty telefony na prodej. Jsem lump, ale vraha v žádném případě krýt nebudu,“ citoval tehdy část vzkazu zlínský státní zástupce Roman Kafka.

Na obžalobu to však tehdy nestačilo. Policistům z Tempusu se po letech podařilo prokázat i pravděpodobný motiv – vrah si z baru odnesl 28 tisíc korun. Obžalován byl Jan Prokop, který loni v březnu u soudu svou vinu odmítl. Ukázalo se, že korunním svědkem byla jeho bývalá přítelkyně. „Nad ránem mě probudil hluk, tak jsem vstala z postele, vyšla z pokoje a uviděla na chodbě obžalovaného, jak se sklání nad sportovní taškou, v níž byly lahve s alkoholem. Bundu měl od krve,“ vypověděla.

Původní odsuzující rozsudek zrušil Vrchní soud v Olomouci, zlínský soud však Prokopa odsoudil znovu v říjnu minulého roku, a to k sedmnácti letům vězení.

Nález hrobu

Speciální tým Tempus
Zdroj: ČTK

Policisté z týmu Tempus předloni v listopadu odkryli starý hrob ve Štolmíři u Českého Brodu. Mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková v souvislosti s tím uvedla, že tam speciální tým vyšetřuje vážný zločin, zda jde o vraždu, však odmítla potvrdit. Podrobnosti kriminalisté dodnes neuvedli.

  • Speciální tým Tempus (latinsky čas, doba) založil v březnu 2013 tehdejší policejní prezident Martin Červíček a spadá pod Úřad služby kriminální policie a vyšetřování (ÚSKPV). Zabývá se vyšetřováním závažných zločinů a trestných činů, které byly spáchány v minulosti, ale nepodařilo se je objasnit.
  • Skupina má jediného člena, a to velitele týmu. Ten si vybírá kolegy z elitních policistů Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy, Krajského ředitelství Královéhradeckého kraje a ÚSKPV. Podle místa spáchání trestného činu a podle potřeby jsou pak do této pracovní skupiny průběžně zařazováni další policisté z celé České republiky. Podobné týmy pracují i na některých krajských ředitelstvích. S nimi Tempus často spolupracuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bouřky postupovaly řadou míst Česka

Studená fronta přinesla do Česka bouřky. Podle radaru Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) od odpoledne postupovaly směrem od jižních Čech přes střední Čechy, Pardubický kraj nebo Vysočinu až na Moravu a do Slezska. Silně pršelo i v Praze a po 22. hodině opět v Jihočeském a Moravskoslezském kraji. Meteorologové lokálně hlásili kroupy a silné nárazy větru, kvůli nimž pro Moravu zpřísnili výstrahu. Před bouřkami na zbytku českého území platila výstraha s nízkým stupněm nebezpečí.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoÚstavu specializujícímu se na překlad a tlumočení na Univerzitě Karlově hrozí zrušení

Univerzita Karlova plánuje zrušit Ústav translatologie, specializující se na překlad a tlumočení. Jeho absolventi pracují po boku politiků, umělců nebo soudců a usnadňují komunikaci napříč kulturami. Záměr vedení fakulty se nelíbí vyučujícím a odborníkům. Ivana Čeňková, profesorka z Ústavu translatologie, považuje rozhodnutí za krátkozraké a ukvapené. Znamenalo by totiž přesunutí vyučujících i jednotlivých předmětů pod jiné katedry. Akademický senát bude o sloučení ústavů jednat na podzim. Pokud bude návrh schválen, vejde v platnost k 1. lednu 2027. Ke změnám se chce vedení uchýlit z ekonomických důvodů a zároveň tvrdí, že vzdělání v překladu a tlumočení nehrozí zánik.
před 4 hhodinami

Vláda chce rozšířit věkově podmíněné valorizace penzí, opozice plošnost nechápe

Kabinet hodlá v pondělí schválit první důchodové změny v tomto volebním období, sdělil České televizi premiér Andrej Babiš (ANO). Penzistům po dosažení osmdesáti let chce od ledna nad rámec valorizace přidat pět set korun měsíčně. O další peníze si mají přilepšit i ještě starší důchodci. Novinku zdůvodňuje tím, že seniorům rostou náklady na léky nebo sociální služby. Opozice by místo tohoto plošného růstu radši víc podpořila nemocné seniory.
před 5 hhodinami

VideoOkamura počítá s cestou do Číny, opozice to kritizuje kvůli zadržení českého občana

Předseda sněmovny Tomio Okamura (SPD) zopakoval pro ČT, že neplánuje zrušit ani odložit cestu do Číny. Jednat tam chce například o přímých leteckých linkách, které by do Česka přivedly víc tamních turistů. Opozice cestu kritizuje kvůli nedávnému zadržení českého občana Pekingem. „Součástí mé delegace bude i náměstek ministerstva zahraničí, takže jsme samozřejmě připraveni jednat i o aktuálních konzulárních záležitostech,“ podotkl Okamura. „Určitě má smysl s Čínou komunikovat, ale musí to být komunikace, která nás nedovede do pozice vazalů,“ varoval předseda ODS Martin Kupka.
před 5 hhodinami

EK vytýká Česku nedostatky ohledně střetu zájmů, zmiňuje i mediální poplatky

Evropská komise Česku vytýká, že v zemi dosud nedošlo k obnovení a dokončení revize pravidel o střetu zájmů, zejména pokud jde o oblast skutečného vlastnictví. Komise to uvedla ve své každoroční zprávě o stavu právního státu v členských zemích Evropské unie. V části týkající se stavu médií zpráva uvádí, že vládní návrh zrušení poplatků za veřejnoprávní média vyvolal obavy. EK vedle toho kritizuje přetrvávající problémy s bojem proti korupci na Slovensku, oceňuje reformy v Maďarsku.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Úřad uložil Turkovi za údajnou moštárnu pokuty za 200 tisíc korun, píší SZ

Stavební úřad uložil čestnému prezidentovi Motoristů a poslanci Filipovi Turkovi pokuty v celkové výši 200 tisíc korun v případu dvou staveb, které postavil bez stavebního povolení. Jeden přestupek označil za nedbalost, druhý za úmysl. O sankcích rozhodl stavební odbor Úřadu městské části Praha 15 ve dvou samostatných správních řízeních. Rozhodnutí nabyla právní moci 3. července, zjistily Seznam Zprávy. Turek na dotazy serveru, zda už pokuty zaplatil, nereagoval. Podle ČTK později uvedl, že bude postupovat v souladu se zákonem a platnými právními předpisy.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Ministerstvo financí naposled oznámilo maximální ceny benzinu a nafty

Ministerstvo financí v pátek oznámilo maximální ceny pohonných hmot na víkend. Litr benzinu se bude prodávat maximálně za 43,41 koruny, litr nafty nejvýše za 42,13 koruny. Ceny ropy přitom s další eskalací situace na Blízkém východě dál rostou, což ovlivní ceny na tuzemských čerpacích stanicích. Kromě situace ve světě k tomu povedou také domácí faktory – vláda totiž ukončí nejen zastropování cen paliv, ale i marže obchodníků a snížení spotřební daně u nafty. Současná opatření mají platit do neděle.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Regulace cen paliv s nedělí skončí

Vláda neprodloužila regulaci cen pohonných hmot. Cenové stropy tak budou platit naposledy v neděli, od příštího pondělí se ceny benzinu a nafty budou řídit pouze podle tržních mechanismů. Novinářům to po pondělním jednání kabinetu řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Mimořádná tržní situace podle ní pominula. Zároveň ale zdůraznila, že resort financí bude ceny paliv i marže prodejců nadále pozorně monitorovat.
13. 7. 2026Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.