Po vysokých trestech zproštění. Soud očistil Martina Bódiše

Zproštění obžaloby z vraždy si v úterý u Krajského soudu ve Zlíně vyslechl devětatřicetiletý Martin Bódiš. Původně byl obžalován z vraždy podnikatele z roku 2005. Soud případ projednával už potřetí, loni v září a letos v březnu Bódišovi uložil 14 let vězení. Vrchní soud ale dvakrát rozsudek zrušil a případ vrátil do Zlína. Bódiš, který pro zavražděného pracoval, celou dobu trval na své nevině. Hrozilo mu 12 až 15 let vězení nebo i výjimečný trest.

Soud zprostil Martina Bódiše obžaloby
Zdroj: ČTK Autor: Josef Omelka

"Důkazů proti obžalovanému byla spousta, ale je pravdou to, co vyplývalo z rozhodování Vrchního soudu v Olomouci, že chybí důkaz základní, stěžejní, korunní. Ten tu prostě nebyl. Vzhledem k tomuto faktu jsou zde určité pochybnosti - byť minimální - dány," uvedl předseda senátu Jiří Dufek.

Soud zároveň rozhodl o propuštění Bódiše z vazby, kde je od loňského února. Státní zástupce Martin Malůš se proti rozsudku odvolal a proti rozhodnutí o propuštění Bódiše z vazby podal stížnost. Opět tak bude rozhodovat vrchní soud.

Obžaloba celou dobu trvala na tom, že pracovník ochranky Martin Bódiš devětadvacetiletého muže na podzim 2005 v Otrokovicích surově utloukl a ubodal. Z bytu údajně odnesl notebook, jímž zřejmě oběť tloukl do hlavy.

Policie asi po roce vyšetřování případ kvůli nedostatku důkazů odložila. Kriminalisté se jím znovu začali zabývat předloni v listopadu, kdy zjistili nové informace, které by mohly vraha odhalit. Případ byl posuzován podle trestního zákona, který platil do konce roku 2009.

Případ řešil tým Tempus

Motiv k vraždě hledala obžaloba v osobních rozporech s podnikatelem, který chtěl údajně Bódiše propustit z práce. Obžalovaný vinu odmítá, poškozeného prý měl rád. Při zadržení se podle státního zástupce přiznal, po obvinění však otočil. Podle znalců obžalovaný trpí disociální poruchou osobnosti, která byla dříve nazývána psychopatií.

Označili ho jako egocentrika, člověka vůči ostatním lidem necitelného a konfliktního s výraznými sklony k agresivnímu jednání a ke lhaní. Bódiš neobstál ani na detektoru lži. Podle státního zástupce zařízení signalizovalo nepravdivé odpovědi na vícero otázek týkajících se například způsobu usmrcení oběti či vlastního podílu na vraždě.

Na dopadení podezřelého se podílel i speciální policejní tým Tempus. Jeho cílem je vyšetřovat letité případy uzavřené bez úspěchu.