Ochránce dětí Kapitán: Jako židovský průvodce romských dětí nemůžu být rasistou

Praha – Práva a právní ochrana dětí jsou velice ožehavým tématem. Ať už je řeč o dětech, které bez lásky rodičů vyrůstají ve státních ústavech náhradní péče, či dětech marně čekajících na pěstouny či adoptivní rodiče. Vzrůstajícím fenoménem začínají být také únosy dětí, ať už jsou unášeny z nebo do České republiky. Podle Zdeňka Kapitána, šéfa Úřadu pro mezinárodně-právní ochranu dětí, jsou únosy dětí některým ze členů rodiny vzrůstajícím trendem po celé Evropě.

Do činnosti Kapitánova úřadu, který má dvacet tři zaměstnanců, spadají rozličné agendy. Tou nejstarší a dodnes největší je vymáhání výživného od rodičů žijících v zahraničí, dále řešení únosů dětí jedním z rodičů do zahraničí, či naopak do Česka, řeší i adopce dětí do jiných zemí.

Únosů dětí do zahraničí přibývá

Úřad nemůže jednat naprosto svobodně, je limitován soudními výnosy. Pokud ale k soudu ještě nedošlo, může se úřad pokusit mezi strany sporu vstoupit a působit jako mediátor. Účelem je nalezení kompromisního řešení, které bude akceptovatelné oběma rodiči a bude vhodné pro dítě. Úřady i soudy však musí v případě únosu jednat rychle.

Po roce od únosu se totiž tento stává promlčeným a dítě zůstává s rodičem únoscem. Důvodem je opět ochrana dítěte, které si rychle zvyká na nové prostředí, a vytrhnout jej z něj po delší době by bylo traumatizující. Počet únosů dětí z Česka i do něj se ročně pohybuje okolo padesáti případů.

Počty unesených dětí příbuznými přitom v Čechách od roku osmdesát devět vzrůstá. Podle Kapitána je to důsledek několika faktorů, které spolu vzájemně souvisí, a dodává, že se jedná o celoevropský trend. Jednou z příčin je podle jeho názoru společenské uvolnění, které nastalo po pádu komunismu.

Začala se čím dál tím častěji objevovat smíšená manželství, kde jedním z partnerů byl cizinec. Tento trend se rozvinul po vstupu Česka do EU a následném vytvoření tzv. shengenského prostoru. Mnohá smíšená partnerství z minulosti se nyní rozpadají, podle Kapitána mohou být častým důvodem kulturní rozdíly.

Před půlnocí

Nejsem rasista

Před nimi varoval i v loňském rozhovoru pro Lidovky.cz, za což si od mnohých komentátorů vysloužil obvinění z rasismu. Kapitán nařčení odmítá odkazem na svoji práci. „Těžko se bude z rasismu obviňovat někdo, kdo hraje romským dětem židovského průvodce malým jihomoravským městem, což je jedna z rolí, kterou pro Muzeum romské kultury hraji.“

Své tehdejší výroky pak vysvětluje tím, že chtěl chránit i děti, které by do Čech byly adoptované. Podle něj budou lidé jinak reagovat na uhlazeného severoamerického mulata a jinak na černocha z rovníkové Afriky, který fyziognomicky vypadá odlišně a máme z něho přirozenou bázeň. Před odlišným přijetím adoptovaných dětí varuje i ve vztahu k místu, kde by mělo dítě vyrůstat. Jiná situace je podle něj v kosmopolitní Praze a jiná může být na malém městě.

Co s přeplněnými českými ústavy

V českých ústavech je zavřeno okolo šesti tisíc dětí a jejich přesun do náhradních rodin nejde tak hladce, jak by bylo záhodno. Podle Kapitána brzdí systém adopcí několik faktorů. V ideálním případě stojí adopce do ciziny na několika základních pilířích. Prvním je kvalita státu, do kterého má být dítě adoptováno. Zkoumá se například, jaká je tamní úroveň právní ochrany dětí.

Při práci s adoptivními rodiči pak úředníci zdůrazňují, že adopce je dlouhodobým úvazkem a o dítě se budou muset starat i za patnáct let. Na závěr budoucí pěstouny varují, že si dítě bude pravděpodobně hledat v určitém věku vlastní identitu, což v případě romských dětí bývá často romská komunita. Nejlepší zkušenosti s adopcí do zahraničí má Kapitán zejména se severskými státy.

Co se týče adopcí v rámci České republiky, připisuje nízký počet adopcí rozdílné nabídce a poptávce. „Zjednodušeně řečeno, požadavkem většiny českých žadatelů je několika-málo-měsíční blonďatá holčička, kterých v ústavech není tolik.“ Dalším důvodem je podle něj nižší úroveň připravenosti českých žadatelů o osvojení.

Byl by však nejraději, kdyby jeho úřad nemusel řešit vůbec žádné adopce, nechtěných dětí ale v Česku neubývá. Z toho důvodu prosazuje jako řešení aktivní rodinnou politiku, tedy zaměření na zdravou rodinu s fungujícími mezigeneračními vztahy. Děti z ústavů jsou totiž často odebírány z nefunkčních rodin. Na druhou stranu přiznává, že v ústavech budou vždy nějaké děti, které ústavní péči potřebují, ať už trpí tělesným či mentálním postižením.

Co brání adopci do zahraničí

Ředitel Úřadu pro sociální začleňování Martin Šimáček na Kapitánovu adresu prohlásil, že dosavadní mise jemu svěřeného úřadu je skandální. Podle Šimáčka úřad nezprostředkoval za deset let ani jednu adopci ze zahraničí, ale umožnil vyvézt tři sta převážně romských dětí ven.

Zdeněk Kapitán se nařčení brání, když poukazuje na problémy ve spolupráci se zahraničím. Česká republika se svými deseti miliony obyvatel umožňuje ročně uskutečnit kolem padesáti adopcí dětí ze zahraničí. Pro ostatní státy je to však málo, a tak prý pokusy úřadu o navázání spolupráce často ignorují.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
16:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
před 9 hhodinami

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
před 11 hhodinami

Kaligrafie, háčkování či výroba svíček. Zájem o ruční dovednosti stoupá

Od digitálního světa se někteří mladí lidé vracejí k ručním dovednostem. Například ke kaligrafii, háčkování nebo ručnímu šití. Zájem o takové kurzy podle oslovených organizátorů roste. Vyhledávají je hlavně mladí lidé, maminky s dětmi, ale i firmy – jako benefity pro své zaměstnance.
před 11 hhodinami

Únavový syndrom by se mohl dát rozpoznat z krve, ukazuje nový test

Vyčerpání i projevy podobné chřipce, tak vypadají možné příznaky chronického únavového syndromu. Podle odhadů v Česku žijí desítky tisíc lidí s tímto onemocněním. Chronický únavový syndrom se nejčastěji objeví v mladém a středním dospělém věku. Stanovení diagnózy je ale velmi obtížné a nemocní se často setkávají s nedůvěrou a nepochopením. I proto se vědci v zahraničí snaží vyvinout diagnostickou metodu, která by nemoc potvrdila třeba z odběru krve.
před 12 hhodinami

Ústavní soud čeká v příštím roce dvacítka nevyřešených případů

Ústavní soud (ÚS) vstupuje do roku 2026 s dvacítkou nevyřešených případů. Kauzy projednává celé plénum, které letos vydalo skoro padesát nálezů. Obstála třeba podoba úhradové vyhlášky či volební kandidátky, na kterých se objevují jména lidí z více stran, což kritici označovali za skryté koalice. Ústavní soudci naopak zasáhli do advokátních tarifů nebo třeba zrušili oddělené zápisy do škol pro ukrajinské děti.
před 13 hhodinami

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
před 23 hhodinami

Soud poslal zápasníka Vémolu a další dva obviněné do vazby

Zápasník Karel „Karlos“ Vémola, který čelí obvinění z organizované drogové trestné činnosti, půjde do vazby. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 7. Do vazby poslal i další dva obviněné, sdělili mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová a pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Obviněným hrozí až osmnáct let vězení.
včeraAktualizovánovčera v 15:07
Načítání...