Praha - Ministerstvo obrany má zaplatit rodině výsadkáře Lukáše Syručka, který zahynul při seskoku testujícím nové padáky, téměř čtyři miliony korun. Dnes o tom nepravomocně rozhodl Městský soud v Praze. Příbuzní zemřelého muže žádají 6,5 milionu korun. Tvrdí, že za smrtelný pád je odpovědná armáda. Nechala prý nezkušeného výsadkáře seskočit s nevyhovující výstrojí. Ministerstvo obrany odpovědnost za smrt mladého muže odmítá.
Obrana má zaplatit rodině zabitého výsadkáře téměř čtyři miliony
„My pro tuto chvíli samozřejmě spokojeni jsme, zejména z toho důvodu, že soud dal žalobcům za pravdu pokud jde o základ odpovědnosti. Pokud jde o výši přiznaných částek, myslím, že i v tomto směru nemají žalobci zásadní důvod k nespokojenosti, nicméně ještě po poradě s klienty zvážíme případné podání odvolání,“ řekla právnička rodiny Hana Bernatová. Mluvčí ministerstva Jan Pejšek sdělil, že úřad rozhodne o dalším postupu teprve po prostudování písemného vyhotovení rozsudku.
Syručkovi se při seskoku v Chrudimi v roce 2009 zapletly šňůry padáku do výzbroje. Záložní padák nestačil včas otevřít a zabil se. Podle armády se žádné chyby nedopustil. Kvůli údajně chybnému otestování padáku čelili obžalobě dva technici, soudy je však loni pravomocně osvobodily. Soudce, znalec, státní zástupce i obhájci se při hlavním líčení shodli na tom, že velký podíl na neštěstí má armáda. Podle znalce byly testy nedbale připraveny.
Soud dnes přiznal plný nárok pouze manželce zemřelého, ostatním jejich požadavky zkrátil. Manželka by podle verdiktu měla dostat milion stejně jako její děti, matka zesnulého půl milionu, otec 350 tisíc a bratr 75 tisíc korun.
Manželka však pro své děti žádala odškodnění pro každého dva miliony, matka pak 700 tisíc, otec půl milionu a bratr 300 tisíc. „Bylo prokázáno, že došlo k zásahu do osobnostních práv všech žalobců. Odpovědnost žalovaného (ministerstvo obrany) je objektivní, tudíž odpovídá za smrt pana Lukáše Syručka,“ prohlásila soudkyně Dagmar Stamidisová. Připustila, že jinou možnost než podat žalobu na ochranu osobnosti pozůstalí vlastně neměli. „Nedostalo se jim ani satisfakce, že by byli obžalovaní nebo někteří odpovědní pracovníci odsouzeni, to znamená, že nezbývalo nic jiného, než požadovat finanční satisfakci,“ uvedla Stamidisová.
Podle ní byl zásah do práv manželky větší než u dětí. „Jak již bylo řečeno, jednalo se o její první lásku, o spokojené manželství, kde byla naděje, že spolu budou žít další léta. Soud má zato, že se z toho paní žalobkyně asi nikdy nevzpamatuje a nikdy se s tím nesmíří,“ podotkla soudkyně s tím, že naproti tomu nezletilé děti budou mít v budoucnu svůj život. U ostatních příbuzných prý nebyl zásah do jejich práv tak intenzivní, proto jim soud nároky přiznal pouze z části. Ministerstvo obrany již dříve podle svého právníka zaplatilo manželce a dětem zabitého výsadkáře 1,57 milionu korun.