V případu vraždy ve Slopném se s důkazy nemanipulovalo, míní NSZ

Mimořádná kontrola Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) nezjistila žádné manipulace s důkazy v případu vraždy ve Slopném. Případem se nedávno zabýval server Seznam Zprávy, který poukazoval na některé nesrovnalosti. Jeho závěry se ale podle NSZ míjí s fakty v trestním řízení. Za vraždu byli odsouzeni Maroš Straňák ze Slovenska a Čech David Šimon – odpykávají si tresty 24,5 a 20,5 roku vězení. Seznam Zprávy si ovšem za svými zjištěními stojí.

„Kontrola provedená Nejvyšším státním zastupitelstvím ve věci údajné manipulace s důkazy potvrdila, že v přípravném řízení byl náležitě zjištěn skutkový stav, o němž nejsou důvodné pochybnosti,“ uvedlo NSZ. Příslušné orgány činné v trestním řízení podle NSZ dospěly k zákonnému a důvodnému závěru o neexistenci skutečností, které by nasvědčovaly podezření, že by se státní zástupce v dané věci dopustil trestné činnosti.

Závěry kontroly NSZ jsou pro Seznam Zprávy podle mluvčí Seznamu Anety Kapucianové překvapivé. „Stojíme si za kvalitní a detailní prací novinářek, jejichž zjištění byla v rámci veřejné diskuse v daném obsahu transparentně uvedena, včetně relevantních podkladů,“ zdůraznila.

K usvědčení Straňáka se Šimonem mimo jiné přispěli i bratranci Milan Rakaš a Ludvík Mencl (dříve rovněž Rakaš), kteří tvrdili, že se jim Straňák ve vazbě s vraždou svěřil. Mencl, jenž byl v minulosti odsouzený za podvod, novinářkám Seznam Zpráv tvrdil, že se mu Straňák k vraždě nepřiznal a čin popíral. Řekl jim, že dostal nabídku nižšího trestu, pokud bude v případu vypovídat. Letos v březnu však Mencl u soudu vypověděl, že reportérkám lhal.

Žádost o obnovu řízení

V případě Rakaše server uvedl, že mu soud v minulosti krátce před jeho svědectvím proti Straňákovi ze zdravotních důvodů přerušil trest, který si odpykával za investiční podvod. Do vězení se poté nevrátil. Rakaš ale odmítl, že by propuštění mohlo být odměnou za jeho předchozí svědeckou výpověď, s tím, že má přetrvávající zdravotní potíže.

Oba odsouzení muži žádali o obnovu řízení, Krajský soud ve Zlíně ale návrh letos v červenci zamítl. I přes rozsáhlé dokazování nenastal podle předsedy senátu Pavla Dvorského ve skutkovém stavu vycházejícím z dřívějších zjištění soudů takový obrat, který by odůvodnil povolení obnovy řízení. Rozhodnutí soudu dosud není pravomocné, odsouzení si proti němu podali stížnost. Žalobce se práva stížnosti vzdal.

Podle pravomocného rozsudku oba pachatelé napadli sedmasedmdesátiletého muže v jeho domě v září 2011. Útočníci seniora surově bili po celém těle, škrtili ho a kopali. Podle znalců mu zasadili desítky ran. Zraněním na místě podlehl. Pachatelé si z domu odnesli asi tři tisíce korun a šperky za čtrnáct tisíc korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Právníci považují Babišův způsob řešení střetu zájmů za přijatelný

Právníci považují řešení střetu zájmů, které ve čtvrtek představil majitel holdingu Agrofert Andrej Babiš (ANO), za přijatelné a vyhovující. Vyplývá to z vyjádření ústavních právníků Jana Kysely a Ondřeje Preusse, děkana brněnské právnické fakulty Martina Škopa, ústavního právníka z pražské Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha pro televizi Prima a Jana Kudrny z katedry ústavního práva Právnické fakulty UK pro Českou televizi. Podstatné ale budou detaily, upozornil Škop.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Do vrcholové politiky se nevrátím, říká Nečas

Bývalý premiér a předseda ODS Petr Nečas se nehodlá vrátit do vrcholové politiky. Vyjádřil se tak v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Nikdy neviděl politiku jako celoživotní profesi a navíc po jeho návratu prý není poptávka. Nečas se pozastavil také nad aktuálním odchodem jihočeského hejtmana Martina Kuby z ODS. Bývalému premiérovi nedává smysl, že Kuba oznámil svůj úmysl před kongresem strany, na kterém mohl případně uspět se svou vizí pro ODS. Občanská demokracie by se podle Nečase měla jasně vyprofilovat jako pravicová eurorealistická strana s ekonomickou kompetencí.
před 8 hhodinami

Důležité bude dodržení závazku, reaguje budoucí opozice na Babišův krok ohledně Agrofertu

Politici napříč politickým spektrem uvítali rozhodnutí předsedy ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert a vyřešit tak svůj střet zájmů. „Je dobře, že Babiš konečně představil nějaké řešení (...). Snad alespoň tentokrát dodrží, co veřejnosti slíbil,“ uvedl premiér v demisi Petr Fiala (ODS). Jeho koaliční partneři z končící vlády za klíčové považují naplnění Babišova závazku a jeho důslednou kontrolu. Předseda Motoristů Petr Macinka, jehož hnutí zasedne s ANO a SPD ve vládě, Babišův krok ocenil.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Babiš se rozhodl vzdát Agrofertu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se rozhodl vzdát holdingu Agrofert. Ve videu zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že s firmou nebude mít nic společného a nevrátí se mu ani po konci v politice. Akcie holdingu bude spravovat prostřednictvím trustové struktury nezávislý správce, kontrolovat ho bude nezávislý protektor. Oba určí nezávislá osoba. Babišovi potomci získají Agrofert až po jeho smrti.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Prezident jmenuje Babiše premiérem 9. prosince

Prezident Petr Pavel jmenuje šéfa hnutí ANO Andreje Babiše premiérem v úterý 9. prosince. Ocenil, že dostál dohodě a veřejně oznámil způsob řešení svého střetu zájmů. Babiš ve čtvrtek večer oznámil, že se vzdá svého holdingu Agrofert. Nevrátí se mu ani po konci v politice. Firmu dostanou jeho potomci zpět, až zemře.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Neočekávám zásadně rozdílné postoje Pavla a vlády, řekl Macinka po schůzce na Hradě

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě přijal další tři kandidáty na ministry. Jako poslední za ním dorazil předseda Motoristů a nominant této strany na pozici šéfa diplomacie Petr Macinka, který schůzku označil za věcnou, korektní a seriózní. Dominantním tématem byla dle něj zahraniční politika. Předseda Motoristů sdělil, že neočekává zásadní rozdíly v zahraničně-politických postojích mezi vznikající vládou a hlavou státu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Pavel o Turkovi: Kompetenční žaloba by byla užitečná

Prezident Petr Pavel pokládá za málo pravděpodobné, že poslanec Motoristů Filip Turek se stane ministrem životního prostředí. Nakonec možná podle něj bude dobré, když v této věci dojde ke kompetenční žalobě, kterou pak Ústavní soud rozhodne. Motoristé podle svého předsedy Petra Macinky o kompetenční žalobě neuvažují, nominace do vlády se podle něj nemění.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Soud uložil Švachulovi z kauzy Stoka trest sedm let a osm měsíců vězení

Krajský soud v Brně schválil dohodu bývalého místostarosty brněnské části Brno-střed Jiřího Švachuly (dříve ANO), obžalovaného v korupční kauze Stoka. Švachula si v dohodě o vině a trestu vyjednal se státním zástupcem trest sedm let a osm měsíců vězení, také propadnutí části majetku za miliony korun, sdělil žalobce Petr Šereda. Další z obžalovaných podnikatel Lubomír Smolka a bývalý vedoucí technik správy Petr Kosmák dostali podmínku a peněžitý trest. Podnikateli Pavlu Ovčarčinovi soud uložil trest pět let vězení.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...