Nguyenové - vietnamští Novákové

Praha – Více než 21 tisíc lidí v České republice má příjmení Nguyen. Jméno, které i ve Vietnamu patří k nejčastějším, se v českém žebříčku dostalo mezi deset nejčetnějších. V současné době s počtem 21 020 nositelů obsazuje devátou příčku, za sebou nechalo Procházku, Černou nebo Kučeru. Na dlouhodobou jedničku – Nováka/ovou – Nguyenům ale ještě zhruba třináct tisíc nositelů tohoto jména chybí. Alespoň podle webové aplikace KdeJsme.cz, která zpracovává data z ministerstva vnitra.

„Souvisí to samozřejmě s tím, jak Vietnamci do Česka přicházeli, i s tím, že se zde usadili a měli děti. Proto je Nguyen nejčastější zahraniční příjmení v České republice,“ vysvětluje mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Příjmení Nguyen nosí i 27letý Kristián. Zvlášť mladá generace Vietnamců se podle něj snaží Čechům co nejvíc otevřít – už třeba tím, že počešťují svá křestní jména, aby je kamarádi i učitelé vůbec zvládli vyslovit.

Nejpočetnější příjmení
(zdroj: KdeJsme.cz)

  1. Nováková / 35 739
  2. Novák / 34 272
  3. Svobodová / 26 692
  4. Novotná / 25 470
  5. Svoboda / 25 348
  6. Novotný / 24 372
  7. Dvořáková / 23 563
  8. Dvořák / 22 304
  9. Nguyen / 21 020
  10. Černá / 18 600
3 minuty
Reportáž Terezy Kručinské
Zdroj: ČT24

Opatrní jsou ale pořád někteří vietnamští rodiče, zvlášť dívky se někdy setkávají s nesouhlasem, když si za partnera vyberou Čecha. Ale třeba Kristián se narodil ve smíšeném manželství. „Vliv vietnamských rodičů je už teď omezený tím, že mladí Vietnamci jsou integrovaní,“ domnívá se Kristián.

Také už neplatí, že co Vietnamec, to trhovec. „Mají cestovní kancelář, prodejny letenek, vlastní řadu podniků, především restaurace,“ vyjmenovává předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

Počet Vietnamců v Česku dlouho každoročně stoupal. Zlom přišel v roce 2009, kdy s nástupem krize a nedostatku práce začali republiku opouštět. V posledních dvou letech tak jejich počet naopak klesá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
08:26Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
před 10 hhodinami

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
před 11 hhodinami

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
před 15 hhodinami

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
před 16 hhodinami

Hosté Fokusu Václava Moravce diskutovali o roli médií veřejné služby

Prosincový díl pořadu Fokus Václava Moravce zkoumal roli veřejnoprávních médií u nás, jejich svobodu a svobodné bádání. Debatovali noví poslanci Katerina Demetrashvili (Piráti) a Matěj Gregor (Motoristé), filosof a sociolog Václav Bělohradský, profesor evropského práva na University of Copenhagen Jan Komárek, slovenská novinářka Zuzana Kovačič Hanzelová a někdejší generální ředitel ČT a bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Ivo Mathé.
včera v 22:15

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
včera v 20:25

Poplatky za nepojištěná vozidla vzrostou. I za ta, s nimiž se nejezdí

Od nového roku zdraží poplatky za nepojištěná vozidla až o třicet procent. Pojistku v Česku stále nemá přes sto tisíc vozů. Největší podíl jich je v Ústeckém, Karlovarském a Libereckém kraji. Povinné ručení musí mít všechna vozidla v registru. A to i v případě, že se s nimi nejezdí, a stojí třeba na zahradě. Ve chvíli, kdy je vozidlo nepojízdné, musí ho provozovatel nechat administrativně vyřadit z provozu. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta. Kromě ní navíc musí za každý den bez pojištění zaplatit příspěvek České kanceláři pojistitelů. Právě z nich pak organizace hradí škody způsobené nepojištěnými vozidly. Náklady na opravy se každým rokem zvyšují. I proto bude od ledna poplatek do fondu vyšší.
včera v 20:03
Načítání...