Nákup nového sídla NKÚ: Podle vlády není vhodná doba

Praha - Vláda neuvolní ze státního rozpočtu peníze na nákup nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Podle premiéra Petra Nečase na to není vhodná doba kvůli nepříznivé hospodářské situaci. Nečas také řekl, že není důvod pokračovat v dlouhodobém pronájmu současného sídla NKÚ. Úřadu by ale mohly časem posloužit prostory, které se uvolní díky sloučení ministerstev dopravy a průmyslu.

„Jsme přesvědčeni, že ve stávající ekonomické situaci nemá vláda nakupovat další budovy pro úřady,“ řekl Nečas. Nová budova by podle něj navíc zůstala po obsazení úřadem z poloviny nevyužitá a bylo by třeba do ní sestěhovat další státní instituce. Premiér dále uvedl, že vláda bude hledat krátké „překlenovací období“ pronájmu současného sídla NKÚ. Krátkodobý pronájem by měl platit do konce příštího roku. „Není žádný důvod nakupovat nové kancelářské budovy pro stát,“ dodal Nečas.
   
Úřad obdržel několik nabídek na stěhování a jako nejvýhodnější vyhodnotil koupi budovy loterijní firmy Sazka v Praze Vysočanech. Její pořízení by přišlo státní rozpočet na 327 milionů korun.

Nejvyšší kontrolní úřad
Zdroj: ISIFA, Lidové noviny/JINDRICH MYNARIK

NKÚ nyní sídlí v pronajaté budově Tokovo v Praze Holešovicích. Poslanci ze sněmovního kontrolního výboru už několikrát kritizovali tento nájem jako příliš drahý, nájemní smlouva navíc letos skončí. Úřad proto hledal nové sídlo. Majiteli Tokova, společnosti CPI Group podnikatele Radovana Vítka, se ale záměr úřadu nelíbí. Chce dokonce podat několik trestních oznámení, protože má podezření z nehospodárného utrácení státních peněz.
   
Úřad již dříve ve zprávě pro poslance uvedl, že koupě budovy Sazky je výhodnější než prodloužení nájmu v současné budově. NKÚ s odvoláním na znalecký posudek odborníků z ČVUT uvádí, že koupě této budovy i se započtením nutných souvisejících investic je nejvýhodnější, protože je možnost, že se podaří snížit provozní náklady až o třetinu. Majitel budovy Tokovo ale obviňuje úřad, že posudek objednaný od odborníků z ČVUT zkresluje. NKÚ to odmítá a jeho prezident Miloslav Kala považuje nařčení za nehorázné.

Prezident NKÚ Miloslav Kala uvedl, že rozhodnutí vlády respektuje, úřad nyní podle něj udělá vše pro to, aby se dohodl na ekonomicky co nejvýhodnějším nájmu „s jedním ze subjektů“, které mu nájem nabízejí. „Pokud by NKÚ nevěnoval řešení nového sídla takové úsilí, nedostal by například tak výhodnou nabídku na prodloužení pronájmu v současném sídle úřadu, kdy je nám ve srovnání s loňským rokem nabízen třetinový nájem,“ uvedl Kala, jehož reakci ČTK zprostředkovala mluvčí NKÚ Olga Málková.

Brífink vlády (zdroj: ČT24)
Vydáno pod