Mrtvých na silnicích bylo v 1. čtvrtletí nejméně za 40 let

Praha – Od ledna do března letošního roku zemřelo v Česku při dopravních nehodách 118 lidí. Podle policie jde o nejnižší počet obětí na silnicích za posledních 40 let. Za stejné období loňského roku policie evidovala o 58 tragických případů víc. Podle policejních statistik ubylo na silnicích i těžce a lehce zraněných. Březnová statistika ale varuje, oproti minulému roku se totiž ve třetím měsíci zvýšil počet mrtvých. Nehody letos v březnu nepřežilo 49 lidí, o tři více než loni.

Nejvýrazněji vzrostl v prvním čtvrtletí počet smrtelných nehod na přejezdech, oproti loňskému roku se více umíralo také na regionálních silnicích III. třídy. Nejvíce mrtvých bylo mezi řidiči osobních aut, kteří také zavinili naprostou většinu smrtelných havárií. Policisté podle statistiky určili jako příčinu největšího počtu nehod nepřizpůsobení rychlosti jízdy stavu vozovky.

Za pozitivní statistikou nehod stojí podle šéfa dopravních policistů Leoše Tržila snížení provozu a projevilo se tam také i provádění dechových zkoušek při silničních kontrolách.

2 minuty
Reportáž Richarda Samka
Zdroj: ČT24

V prvním čtvrtletí výrazně ubylo i smrtelných nehod, které zavinili opilí řidiči. Alkohol zabíjel ve čtyřech případech, vyžádal si tedy o 23 obětí méně než za stejné období roku 2009. U viníků kolizí, které skončily tragédií, zjistili policisté více než jedno promile alkoholu v krvi, řekl šéf dopravní policie Leoš Tržil. Za první tři měsíce odhalila policie 5437 opilých řidičů a stalo se 843 nehod pod vlivem alkoholu. Loni za stejné období jich policie eviduje 1218. Od řízení auta v opilosti tak některé řidiče neodradily ani povinné dechové zkoušky při běžných silničních kontrolách. Ty policie zavedla od Nového roku kvůli alarmujícím číslům z posledních tří let a měnit se na nich nic nebude.

Nejnebezpečnějším regionem byl v prvním čtvrtletí Ústecký kraj, kde zahynulo osmnáct lidí. Po jedenácti smrtelných haváriích se stalo v Plzeňském a Moravskoslezském kraji a po deseti ve Středočeském a Zlínském kraji a na Vysočině. Nejbezpečnější je naopak cestování po Praze, kde zahynuli pouze dva lidé – oba v březnu – a také v Karlovarském kraji, kde za tři měsíce zemřeli rovněž dva lidé.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Některé dopravní stavby se odkládají. Podle ministra chybí peníze

Některé dopravní stavby zpozdí nejisté financování. Nový ministr dopravy za SPD Ivan Bednárik rozhodl, že Správa železnic ani Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nepodepíší do konce roku žádnou smlouvu. Důvodem je podle něj chybějících 38 miliard korun ve Státním fondu dopravní infrastruktury. Odkládá se tak zahájení padesáti staveb.
před 4 hhodinami

Silná inverze drží Česko pod mraky

Tuzemsko od začátku týdne ovlivňuje výrazná inverze. Zatímco v nížinách přetrvává zataženo, mlhy a mrazivé počasí, na horách panuje jasno a teploty místy přesahují deset stupňů. Inverze, která vydrží zhruba do Vánoc, ovlivňuje i podmínky ve skiareálech, kde kvůli teplu rychle ubývá i technického sněhu. Lyžovat se tak dá jen v několika střediscích.
před 4 hhodinami

Česká zbrojovka získala zakázku od německé armády

Česká zbrojovka, výrobce ručních palných zbraní, získala zakázku u německé armády, bundeswehr si vybral její pistoli jako svou novou služební zbraň. Uherskobrodská firma informovala, že zakázku získala v mezinárodním tendru a uspěla před několika globálními konkurenty. Cenu ani rozsah zakázky neuvedla.
před 5 hhodinami

Cestující znovu mohou využívat stanici metra C Pankrác

Cestující pražské MHD mohou od pátečního odpoledne znovu využívat stanici linky metra C Pankrác. Zástupci vedení města a pražského dopravního podniku (DPP) ji otevřeli po téměř rok trvající rekonstrukci. První vlak ve stanici zastavil ve 14:09. Práce v částech stanice bez cestujících ještě budou pokračovat, ale již za provozu. Stanice Pankrác byla otevřena jako jedna z prvních z nynějších 61 stanic pražského metra 9. května 1974 pod názvem Mládežnická.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Ztráta důstojnosti, hodnotí summit opozice. Černý den pro EU, píší v Německu

Premiér Andrej Babiš (ANO) se dle jeho předchůdce Petra Fialy (ODS) na unijní úrovni staví po bok Slovenska a Maďarska a Česko v tomto novém kurzu zahraniční politiky ztratí důstojnost, respekt, a nakonec i peníze. Fiala tak reagoval na to, že se zmíněná trojice států nepřipojí ke garancím spojeným s unijní půjčkou pro Ukrajinu. Český postoj kritizují i další opoziční politici, výsledek summitu obšírně komentuje i řada médií. Ta německá píší o tvrdé ráně pro autoritu německého kancléře Friedricha Merze a černém dni pro EU.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

D1 je po desítkách let kompletní. U Přerova se otevřel poslední úsek

Po letech plánování, sporů a stavebních komplikací otevřelo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v pátek v poledne poslední chybějící část dálnice D1. Úsek mezi Říkovicemi a Přerovem je dlouhý 10,1 kilometru. Oproti původnímu plánu se jej podařilo zprovoznit o téměř tři měsíce dříve. Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla jde o významnou událost pro celou tuzemskou dálniční síť i veřejnost. Přínos tohoto úseku D1 pro střední Moravu považuje za zásadní.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Soud zrušil osvobození obžalovaných v kauze solárních elektráren Ševětín

Soud znovu zrušil osvobození pětice obžalovaných z podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny Ševětín. Prvoinstanční soud je přitom letos v únoru obžaloby už podruhé zprostil, protože podle něj nešlo o trestný čin. Proti tomu se ale odvolala žalobkyně, která s osvobozením nesouhlasila, sdělila ČT mluvčí Vrchního soudu v Praze Eliška Duchková. Státní zástupkyně obžalované viní z toho, že uměle zvýšili cenu výstavby elektrárny a způsobili tím škodu 96 milionů korun.
před 8 hhodinami

Soud zrušil Praze pokutu za loterijní vyhlášku, vše se bude znovu posuzovat

Krajský soud v Brně zrušil pokutu 2,679 milionu korun, kterou v roce 2022 vyměřil Praze Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a o rok později ji potvrdil předseda úřadu Petr Mlsna. V pátek o tom informovala mluvčí soudu Klára Belkovová. Soud zrušil rozhodnutí první i druhé instance a věc vrátil úřadu k novému posouzení.
před 9 hhodinami
Načítání...