Mezi pěti „bojovníky EU“ s ruskou propagandou je i novinář Kalenský

Praha/Brusel - Český novinář Jakub Kalenský byl vybrán do nově formovaného týmu šéfky diplomacie EU Federicy Mogheriniové pro boj s ruskou propagandou. Kalenského nominovalo ministerstvo zahraničí. Černínský palác i v souvislosti s nedávno vysílaným zkresleným ruským dokumentem o invazi do Československa v roce 1968 prý vítá, že v bruselském týmu bude Čech.

Nový odbor strategické komunikace zaměřený na boj s ruskou protizápadní propagandou vzniká při evropské diplomatické službě (EEAS), která spadá pod Mogheriniovou. Brusel pro něj hledal odborníky se zkušenostmi s komunikací a znalostmi ruštiny. Kalenský byl vybrán jako jeden z pěti lidí z celé EU. „Velmi si vážím toho, že mě MZV nominovalo, a jsem samozřejmě rád, že jsem prošel výběrovým řízením u EEAS. Jsem přesvědčený, že jde o velmi důležité téma,“ řekl Kalenský.

Mluvčí EEAS Maja Kocijančičová dnes nechtěla personální otázky rozebírat. Obecně uvedla, že tým nyní vzniká a pracovat by měl naplno začít zřejmě na podzim. Při hledání vhodných lidí se evropská diplomacie obrátila také na členské země. Kandidáti měli mít vysokoškolské vzdělání v odpovídajícím oboru, příslušné zkušenosti a dostatečné jazykové schopnosti. 

Experti, včetně českého zástupce, by měli podporovat „evropské komunikační úsilí“ směrem k Rusku a zemím na východ od hranic EU, plyne z dokumentů. Součástí práce expertů má být kromě jiného i „faktická kontrola a opravování“ dezinformací či mýtů. 

Vytvoření týmu v rámci evropské diplomatické služby je součástí vznikající unijní reakce na to, co mnozí pozorovatelé označují za ruskou dezinformační a propagandistickou kampaň a součást „hybridní války“ na Ukrajině. Na nebezpečí ruského tlaku v médiích upozorňovaly v minulých měsících především Polsko a také pobaltské země. 

Závěry březnového summitu EU výslovně zmiňují potřebu čelit ruským dezinformačním kampaním. Mogheriniovou tehdy lídři osmadvacítky pověřili, aby do června připravila „akční plán strategické komunikace“. Prvním krokem tímto směrem má přitom být právě vytvoření komunikačního týmu.

Jakub Kalenský se narodil v Hradci Králové. Po absolvování Filosofické fakulty UK, obor filozofie-rusistika, nastoupil do Lidových novin. Prošel také Hospodářskými novinami, časopisem Týden nebo Českou televizí.