Lobbista Janoušek pro ČT: „Věřím, že této zemi můžu ještě něco dát“

Praha - Lobbista Roman Janoušek se poprvé vyjádřil k odposlechům hovorů s někdejším pražským primátorem Pavlem Bémem a magistrátními úředníky. Ze záznamů například vyplývá, že na radnici ovlivňoval konkrétní projekty. Janoušek to ale popírá. V rozhovoru pro Českou televizi řekl, že podniká legálně, za pomoci kontaktů, které získal za posledních 20 let. Své úspěchy připisuje i tomu, že vždy dokázal být včas na správném místě. Janoušek je ale nespokojený se stavem české společnosti. Nevyloučil proto, že se zapojí i do politiky: „Jsem Čech, žiju v Česku, mám to tady rád, i přesto, že poslední rok pro mě byl těžký, a věřím, že této zemi můžu ještě něco dát.“

Janoušek vstoupil do povědomí veřejnosti za exprimátora Béma. Vztah s politikem označuje slovem přátelství. „Fakt je ten, že Pavel Bém byl daleko nejpopulárnější politik dokonce snad v zemi, a jelikož jsme se znali, tak část té jeho slávy přešla i na mě,“ řekl ČT.

Rozhovory lobbisty s tehdejším primátorem odposlouchávala v roce 2007 BIS. Zveřejněné nahrávky telefonátů zaujaly především nezvyklými přezdívkami, kterými se oba muži oslovovali. „Takto vyňaté z kontextu to vypadá, že jsme nějací cvoci… Vychází to z mnoha sportovních nebo společenských akcí, kdy jsme si dělali legraci z různých knih nebo komiksů,“ uvedl Janoušek s tím, že ale vůbec neví, zda jsou odposlechy autentické.

Přezdívky Janouška a Béma
Zdroj: ČT24

Bém už dříve uvedl, že o podnikatelských aktivitách Janouška toho mnoho neví. „Upřímně řečeno, nemám s nimi vůbec nic společného,“ prohlásil v červenci 2009. Hovory ale naznačily, že Janoušek mohl mít na dění na magistrátu větší vliv, než se dosud vědělo. O konkrétních projektech měl podle nahrávek mluvit i s šéfem magistrátních obchodních aktivit Petrem Ďuricou. „Tam nebyla žádná vůle něco spáchat. Kontrolní mechanismy a proces jsou tak dlouhé, že to určitě jeden telefon dvou lidí nemohl ovlivnit,“ tvrdí lobbista.

Odškodné pro sraženou cizinku: „Myslím, že je to něco pod milion korun“  

Janoušek si podle svých slov nestěžuje, že by trpěl nějakou materiální nouzí. Právě o penězích se mluví v souvislosti s odškodněním cizinky, kterou srazil loni v březnu. „To je ve smlouvě, já si myslím, že je to něco pod milion korun,“ řekl ČT.

Janouškovy podnikatelské aktivity v minulosti šetřila BIS i několik policejních útvarů. Většina případů už ale byla odložena. Kauzami se opakovaně zabývalo také Vrchní státní zastupitelství v Praze, ani ono ale dosud neprokázalo, že by byl spáchán trestný čin.

3 minuty
Janoušek se poprvé vyjádřil k odposlechům
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Na Ukrajinu poputují další maskovací sítě z Česka

Maskovací sítě pro Ukrajinu nově pletou dobrovolníci v Jablonci nad Nisou. Vznikla tam iniciativa Motanka. Asi šestnáct sítí odtamtud mají v plánu poslat na konci ledna do centra ve Lvově. Pletení sítí pro zemi bránící se už téměř čtyři roky otevřené ruské invazi se v tuzemsku věnují i další organizace – například v Brně.
před 9 hhodinami

Rakušan nebyl zvolen místopředsedou sněmovny

Předseda opozičního hnutí STAN Vít Rakušan neuspěl v prvním kole tajné volby čtvrtého místopředsedy sněmovny. Bývalý ministr vnitra je teď jediným kandidátem. Poslanci v pátek naopak podpořili návrh na zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků. Opozice opět neprosadila doplnění programu schůze o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z čela sněmovny kvůli výrokům o Ukrajině. Sněmovna hlasy koalice vyzvala prezidenta, aby jmenoval ministry bezodkladně.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Přes dvacet státních institucí uzavřelo smlouvy s Agrofertem. Navzdory zákonu o střetu zájmů

Více než dvě desítky státních institucí uzavřely v rozporu se zákonem o střetu zájmů smlouvy s firmami z holdingu Agrofert, zjistil server iRozhlas.cz z dat Hlídače státu. Hodnota smluv podle serveru činí zhruba 15 milionů korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že stále čeká na veřejnoprávní souhlasy ze zahraničí, aby mohl vložit akcie skupiny Agrofert do svěřenského fondu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský řekl, že změna akcionáře nemá na běžný chod společností holdingu vliv.
před 11 hhodinami
Načítání...